catlaklar.com https://www.catlaklar.com Çaklak, Çatlak Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, catlaklar.com Mon, 09 Jul 2018 00:00:00 +0000 Sun, 19 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Hamilelik Çatlakları https://www.catlaklar.com/hamilelik-catlaklari.html Mon, 05 Nov 2018 21:17:05 +0000 Hamilelikte çatlak; hamile bayanların en büyük hamilelik şikayetlerinden bir tanesidir. Cilt konusunda oldukça hassas olan bayanlar gebelik döneminde daha fazla hassasiyete sahip olurlar. Gebelikte çatlak oluşumu tüm hamilelerde Hamilelikte çatlak; hamile bayanların en büyük hamilelik şikayetlerinden bir tanesidir. Cilt konusunda oldukça hassas olan bayanlar gebelik döneminde daha fazla hassasiyete sahip olurlar. Gebelikte çatlak oluşumu tüm hamilelerde görülen bir durum olsa da şiddeti eşit olmayabilir. Gebelikte çatlak oluşmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Hamilelikte çatlaklar en çok karın bölgesi, basen, göğüs ve bacaklarda meydana gelir. Çatlaklar oluştuğunda ilk zamanlarda koyu renkli iken daha sonra beyaz renge dönüşür. Çatlaklar anne adayının karnı büyüdükçe ve aldığı kilo artış gösterdikçe artmaya devam eder. Çatlaklar meydana gelirken tatlı bir kaşıntı hissedilebilir. Çatlakların en yoğun olduğu bölge karındır ve genellikle karnın alt kısmında yatay bir çizgi şeklinde kendisini gösterir. Çatlaklar doğumdan sonra hemen geçmez ancak kilo verdikçe azalma eğilimi gösterirler. 

Hamilelikte çatlak oluşmasını artıran nedenler,
 • Beyaz tenli veya sarışın insanlar ten rengi nispeten daha koyu olan insanlara göre daha ince yani daha hassas bir cilt yapısına sahiptirler. Bu nedenle beyaz tenli anne adaylarının çatlak ile karşılaşma ihtimali daha fazladır. 
 • Her hastalıkta olduğu gibi çatla oluşumunda da genetik yatkınlığın etkisi bulunmaktadır. Özellikle anne ya da ailedeki yakın kadınlarda görülmüş ise sizde de görülme riski diğer insanlara göre nispeten daha fazladır. 
 • Her doğumda yeni çatlaklar oluşur ve iyileşmesi zaman alır. Doğum sayısının fazla olması da çatlakların daha fazla olmasına neden olur. Bir de eski çatlaklar iyileşmeden arka arkaya hamile kalınırsa bu durumda yeni çatlaklar da oluşacaktır. 
 • Gebelikte çatlak oluşmasının en temel sebebi fazla kilo atışıdır. Fakat her kilo alan anne adayında çatlak oluşmayabilir. Özellikle daha zayıf anne adayları birden kilo alınca daha fazla çatlakla karşı karşıya kalırlar. 
 • Çatlak oluşumunda yetersiz sıvı alımı etkilidir. 
 • Bazı hamilelik belirtilerini  diğer anne adaylarına göre daha yoğun yaşayan anneler çatlaklar konusunda da risk gurubunda yer alırlar. 

Hamilelikte çatlak oluşumunu azaltmak ve oluşan çatlakları yok etmek için yapılması gerekenler,
 • Hamilelikte çatlak oluşumunu en aza indirmenin en etkili yolu elbette ki çatlak oluşumuna neden olan faktörlerden bertaraf edilebilecek nitelikte olanların yok edilmesidir. 
 • Birçok cilt hastalığında cildin nem dengesinin korunması en iyi tedavi şekli olarak görülür. Bu nedenle çatlak oluşmaya yatkın bölgelerin diğer yerlere göre daha nemli tutulması çatlak oluşumunu azaltır. 
 • Gebelikte zaten beslenme çok önemlidir fakat eğer risk gurubunda yer alıyorsanız daha fazla sıvı tüketmeye özen gösterin. Ayrıca bol miktarda vitamin ve mineral içeren besinler tüketin. 
 • Günümüzde alternatif tıbba olan güven gittikçe artış göstermiştir. Gebelikte çatlaklardan korunmak ve kurtulmak için bazı yağlardan ve bitkilerden de istifade edebilirsiniz. Özellikle faydalı olduğu belirtilen yağları hamilelikte çatlaktan kurtulabilmek için düzenli olarak kullanmanız gerekir. Özellikle kakao yağı ile havuç ve buğday özü yağını karıştırın ve günde iki kez çatlak oluşan ya da oluşma ihtimali olan bölgelere sürün. 
]]>
Kol Kırığı https://www.catlaklar.com/kol-kirigi.html Tue, 06 Nov 2018 08:16:34 +0000 Kol kırığı, radius, ulna ve hemerus adı verilen koldaki üç kemikten bir ya da daha fazlasının kırılmasıdır. Kol kırılmasına sebep olan en büyük neden el üzerine düşmektir. Bu tür bir kaza sonrası koldan ses gelmesi veya Kol kırığı, radius, ulna ve hemerus adı verilen koldaki üç kemikten bir ya da daha fazlasının kırılmasıdır. Kol kırılmasına sebep olan en büyük neden el üzerine düşmektir. Bu tür bir kaza sonrası koldan ses gelmesi veya kolda meydana gelen bir şekil değişikliği nedeniyle kolda kırık meydana geldiğini düşünüyorsanız bir acil servise gitmelisiniz. Kırıkların düzgün bir şekilde iyileşebilmesi için en kısa sürede tedaviye alınması gerekmektedir. Kırık bir kola uygulanacak tedavi yaralanmanın yeri ve şiddetine bağlı olarak değişmektedir. Basit bir kırılma, bir askı, buz ve iyi bir dinlenme ile tedavi edilebilmektedir. Ancak, kırılan kemiklerin bu işlemlerden önce acil serviste yeniden düzene konması gerekmektedir. Daha karmaşık kol kırıkları için ise kemiklerin hizaya sokulup yerine oturtulması için ameliyat yapılması gerekebilir. Ayrıca ameliyat sırasın kemikleri birbirine tutturmak için implant ve tel gibi cihazlar da kullanılabilmektedir. 

Kol kırığı belirtileri,

Çarpma veya düşme gibi bir kaza esnasında gelen çatlama ya da kırılma benzeri ses, kolda kırık meydana geldiğinin ilk belirtilerinden biridir. Bunun yanı sıra kol hareketi ile artan şiddetli ağrı, kol veya bilek bükülmesi gibi deformiteler, kolda şişme veya morarma gibi belirtiler kolda kırık meydana geldiğinin göstergesidir.

Kol kırığının nedenleri,
 • Düşmeler, bilek ya da elin üzerine kontrolsüz bir şekilde düşmeler meydana gelen kırıkların en sık nedenidir.
 • Spor yaralanmaları, saha ya da spor alanlarında doğrudan kola gelen darbeler veya yaralanmalar yaygın bir kol kırığı nedenidir. 
 • Önemli travmalar, bir bisiklet kazası, her hangi bir iş kazası veya diğer doğrudan travmalar sırasında kolda kırılmalar yaşanabilmektedir.
Kol kırığının tedavisi nasıl yapılmaktadır

Kol kırığı
tedavisinde ilk önce röntgen çekilerek kırık olan yer belirlenir. Sonrasında eğer kaslarda yırtılma yoksa kemik, kırık bölgede uç uca getirilerek sabitlenir. Daha sonra alçıya alınan kolun hareketsiz kalması sağlanır. Alçıya alınan kolun belirli aralıklarla röntgeninin çekilmesi gerekmektedir. Bu sayede kemiğin kaynama sırasında uçlarının birleşmeme durumu ya da herhangi bir kayma durumu olup olmadığı anlaşılır. Eğer ki kemikte düzgün bir kaynama sağlanamıyorsa cerrahi müdahale yapılır. Cerrahi müdahalede kırık olan bölge ameliyat ile açılır ve direk görülerek kemik uçları birleştirilir. Günümüzde cerrahi müdahale ile düzeltilen kol kırıklarında işlem sonrası hiçbir iz kalmamaktadır.
]]>
Kalça Kemiği Çatlağı https://www.catlaklar.com/kalca-kemigi-catlagi.html Tue, 06 Nov 2018 10:12:47 +0000 Kalça kemiği çatlağı; En başta çatlak, kemiğin kırılması bitmeden yani ikiye bölünmeden yarım kalmış şekline denir. Çatlağı kırık dan ayıran fark ise ilk darbe anında, kemik yeni çatladığı an şişliğin ve ağrıl Kalça kemiği çatlağı; En başta çatlak, kemiğin kırılması bitmeden yani ikiye bölünmeden yarım kalmış şekline denir. Çatlağı kırık dan ayıran fark ise ilk darbe anında, kemik yeni çatladığı an şişliğin ve ağrıların az olmasıdır. Her geçen sürede ağrı git gide artarak dayanılması zor bir durum alır ve hasta hastahanede doktora muayene olma gereksinimi duyar. Kalça kemiği çatlağı tespiti için röntgen çekilip kanıya varılır. Çatlağın iyileşme zamana ve yaşa göre değişkenlik gösterir. 

Kalça kemiği çatlağı belirtileri,
 • Kalçanın etrafında şişkinlik, sertlik ve morarmalar meydana gelir.
 • Hastanın çatlayan bölgesinin üzerine ağırlığını veremeden oturması
 • Kişinin düşmesi yada kazadan sonra hareket kabiliyetinin kısıtlı kalması yada daralması
Kalça çevresinde ki can yakan acılar kalça kemiği çatlağı belirtileridir.

Kalça çatlağının tedavisi,
 • Hastaya cerrahi uygulama yapıldı ise hareketsizlikten kaynaklı oluşabilecek damar tıkanıklarına karşın kan sulandırıcı ilaçlar verilmelidir.
 • Gıda yardımı özellikle vitaminler ile çatlak kemiği güçlendirerek iyileşme sürecini hızlandırmak
 • Uzman rehabilitasyon yardımı ile hasta fiziksel ve psikolojik güçlendirme ile kalça kemiği çatlağı tedavi edilebilir.
 • Kültür fizik uygulaması yardımı ile tedavi edilir.
]]>
Elde Çatlak https://www.catlaklar.com/elde-catlak.html Wed, 07 Nov 2018 00:12:50 +0000 Elde Çatlak, Kış mevsiminin soğuğundan yaz mevsiminin sıcağından etkilenen eller bu hava farklılıklarının olumsuz etkisi ile nemini kaybeder kurur ve çatlar. Neme çok ihtiyacı olan eller için el çatlaklarına evde çözümler Elde Çatlak, Kış mevsiminin soğuğundan yaz mevsiminin sıcağından etkilenen eller bu hava farklılıklarının olumsuz etkisi ile nemini kaybeder kurur ve çatlar. Neme çok ihtiyacı olan eller için el çatlaklarına evde çözümler üreterek doğal et çatlağı bitkisel kremler sayesinde yumuşacık ellere sahip olabilirsiniz. Ellerinizin ihtiyacı olan bakımı sağlayabilmek için maliyeti yüksek kozmetik ürünlere hiçte gerek yoktur. Evde kendiniz elleriniz için bitkisel olarak yapabileceğiniz kremler ile oldukça yumuşak ve bakımlı ellere sahip olabilirsiniz. Soğuk ve sıcaktan çok çabuk etkilenen eller hava yada sıcak su ile yıpranmaktadır. Bu duruma birde deniz, toprak, güneş ve kullanılan temizlik ürünleri gibi kimyasal maddelerde ilave edilince eller hem çok çabuk kırışır hemde elde çatlamalar oluşur. Oluşan çatlaklar sebebi ile el sertleşir bu nedenle de ellerinize ne kadar bakar iseniz bakın özellikle de kullandığınız kimyasal maddeler ile uğraştığınız ev işlerinde ellerinize mutlaka eldiven takmanız gerekir. 

Elde Çatlak Nedenleri,

Elde çatlaklar genellikle dış etkenlerden kaynaklansa bile çok dikkat edilmesi gereken bir problemdir. Elde çatlaklar eğer tedavi edilmezse oluşan bu çatlaklar egzamaya dönüşür. Diğer kötü hastalıklarında habercisi olan el çatlaklarına karşı birtakım tedbirler almanıza rağmen yineden oluşan çatlaklarda iyileşme olmuyor ise bir uzmana gitmeniz gerekir. Gebelikte el çatlaması da çok sık görülmekte olan bir durumdur. Gebelikte el çatlamasının sebepleri genellikle vücudun susuz kalması ve bu sebeple de cildin nem ihtiyacını karşılayamamasıdır. Soğuk yüzünde ellerin çatlaması ise genellikle kuru cilde sahip olan kişilerde özellikle de bayanlarda kış mevsiminde görülmekte olan bir durumdur. Soğuk havadan dolayı ellerin çatlamasına engel olabilmek için eldiven kullanmanız çok iyi olur. 

Elde Çatlak İçin Doğal El Kremleri

Elde çatlaklar nasıl geçer diye düşündüğünüzde aklınıza ilk olarak kozmetik kremler ile ürünler  gelse bile bitkisel kremler en sağlıklı olan çözüm yoludur. Elinize gerekli bakımı gösterebilmek için bir kaç unsura dikkat ettiğiniz müddetçe elde çatlak oluşumunun önüne geçmiş olursunuz. Elde çatlaklara en iyi gelen şey salatalık kürüdür. Salatalık suyu ile her gece yatmadan evvel ellerinizi ovun. Ayrıca uygulayabileceğiniz bir başka en etkili çözüm ise ak huş ile karakavak tomurcukları karışımıdır. Ak huş ile karakavak tomurcuklarını tam 2 saat kadar bir cezve içinde demleyin. Yapmış olduğunuz karışım biraz soğuduktan sonra da biraz badem yağı ile bal mumu ilave ederek krem kıvamına gelene dek iyice karıştırın. Etkisini hemen göstermekte olan bu doğal karışımın herhangi bir zamanı yoktur istediğiniz an el kremi olarak ellerinize sürebilirsiniz. Doğal çözümler olarak şunları da yapabilirsiniz;
 • Sütün içerisinde bir miktar papatya katarak kaynatın. Kaynadıktan sonra süzgeçten geçirin karışımın içine ak huş ağacı tohumu ve zeytinyağı ilave ederek iyice karıştırın. Yapmış olduğunuz bu karışımı ellerinize masaj yaparak sürün.  
 • Doğal tereyağ kremidir. Ellerinize sürmüş olduğunuz tereyağ sayesinde çatlakları hemen yok edebilirsiniz. 
 • Bir cezve içerisinde bir tatlı kaşığı kadar balı eriterek içine tam iki çorba kaşığı susam yağı da ilave edin. Daha sonra bir çorba kaşığı badem yağı ile bir çorba kaşığı da gliserin ilave edin. Krem kıvamına gelen bu doğal karışımı bir kavanoz içinde muhafaza edin. Yapmış olduğunuz bu doğal kremi her gece yatmadan evvel ellerinize masaj yaparak sürün  ve pamuklu eldiven giyin. Sabah uyanınca ellerinizin yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz.  
]]>
Çatlak Kaç Günde İyileşir https://www.catlaklar.com/catlak-kac-gunde-iyilesir.html Wed, 07 Nov 2018 04:40:41 +0000 Çatlak Kaç Günde Geçer: Çatlaklar ilk anlarda pek hissedilmezken ilerleyen saatlerde şiddetli ağrılar ile kendini belli eder. Çatlak oluşumu kısaca kemiklerin kırılması ortamında tam olarak kırılmadan uygulanan basınç v Çatlak Kaç Günde Geçer: Çatlaklar ilk anlarda pek hissedilmezken ilerleyen saatlerde şiddetli ağrılar ile kendini belli eder. Çatlak oluşumu kısaca kemiklerin kırılması ortamında tam olarak kırılmadan uygulanan basınç ve darbeye bağlı olarak kemiğin kırılmamasıdır. Her ne kadar kırılmaması olarak belirtilsede vermiş olduğu ağrı ve sancılar normal bir kırılmadan çok daha fazladır. Bundan dolayı, kemiği çatlayanlar bir an önce eski sağlıklarını kavuşmayı isterler. Nitekim çatlakların olduğu bölgeye ve kişinin yaşına göre iyileşme süreleri farklılık gösterir. Özellikle ileri yaşlarda oluşan çatlakların iyileşme süresi uzun sürmektedir. Aynı zamanda ayaklarda ve bacaklarda oluşan çatlaklarda iyileşme süresi uzun sürmektedir.

Genç Ve Yetişkinlerde Çatlak Kaç Günde Geçer

Çocuklarda ve gençlerde oluşan çatlaklıklarda ilk olarak en yakın doktor kontrolünde tedavisi gerçekleştirilmelidir. Genel olarak iki hafta kadar kişinin çatlaklık durumuna göre daha uzun sürede kalmak şartıyla alçı ile kaplanır. Tabi ki alçının kalacağı süreyi doktor tayin etmektedir. Ardından kişinin kendine bakması ve çatlak olan bölgeyi dinlendirerek zorlamadğı sürece alçı sökülmesi ile bir haftaya kadar iyileşmesi gerçekleşmektedir. Nitekim çatlaklıklar ilerleyen yaşlarda tekrardan sorun çıkarmaması için iyileşme sürecinde yeme içmesine çok dikkat etmelidir. Özellikle kemik suyu bol bol tüketmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bilmesi gereklidir ki vücudunda daha önce çatlaklık meydan gelen bölge diğer bölgelere oranla daha hassas ve dikkat edilmelidir. Bundan dolayı kemik sağlığına iyi gelen süt peynir gibi diğer besinleri de tüketmesi gerekmektedir.

İleri Yaşlarda Çatlak Kaç Günde Geçer

Özellikle 50 ve üzeri yaşlarda kemiklerde meydana gelen çatlak veya kırıklarda iyileşme süreci gençlere oranla daha uzun sürmektedir. Bunun asıl nedeni yaşın ilerlemesi ile birlikte kemiklerin çok çabuk bir şekilde kaynaması ve iyileşmesi pek mümkün değildir. Bundan dolayı kişi mutlaka çatlaklık oluştuğu anda hiç zaman kaybetmeden en yakın hastaneye başvurmalıdır. Erken tedavi iyileşme sürecini özellikle ileri yaşlarda olanlarda çok daha kısaltmaktadır. Aynı zamanda ileri yaşlarda kemiklerin toparlanması için doktorun verdiği ilaç ve kremler ile birlikte mutlaka kemik sağlığı için iyi gelen besin takviyesi yapmalıdır. Özellikle bir çok kasapta bulabilceğiniz ilik suyu ile ekstra besin takviyesi yapmalısınız. Belirttiğimiz gibi dikkat etmeniz durumunda bir minumum 20 güne akdar alçıda kalması ve sonrasında iki haftaya kadar tam anlamıyla iyileşmesi gerçekleşmektedir.
]]>
Doğum Çatlakları Nasıl Geçer https://www.catlaklar.com/dogum-catlaklari-nasil-gecer.html Wed, 07 Nov 2018 09:39:34 +0000 Doğum çatlakları nasıl geçer, hamilelikte alınan kilolar ile beraber vücutta farklı deformeler oluşmaktadır. Vücut çatlaklıkları hamilelik döneminde ortaya çıkan önemli problemler arasındadır. Vücut çatlaklıkları b Doğum çatlakları nasıl geçer, hamilelikte alınan kilolar ile beraber vücutta farklı deformeler oluşmaktadır. Vücut çatlaklıkları hamilelik döneminde ortaya çıkan önemli problemler arasındadır. Vücut çatlaklıkları bacak ve göbek bölgesinde yoğunlaşmaktadır. Burada yaptıracağımız yöntemleri uygulama adına doğum çatlaklıkları önemli ölçüde giderilebilir.

Doğum çatlaklarının geçmesi için neler yapılmalıdır

 • Karın alanını nemlendirmek çatlak oluşmasını önlemektedir.
 • Hamilelik süresince ılık suyla duş almak çatlak oluşumunu engelliler.
 • Günlük olarak tüketilen su miktarını biraz daha attırmak, cildin hem nem oranının üretiyor hem de çatlak oluşumunu önlüyor.
 • Gerginleşen karın ile beraber çatlakların oluşmasını engellemek adına doktorun önereceği farklı kremler gebelik sırasında düzenli olarak kullanılması gerekir.

Yukarıda bahsedilen önlemler gebelik sırasında uygulayarak çatlakların oluşmasını en başından beri önlemek mümkündür. Gebelik sırasında tedbir almaktan geç kalındıysa veya uygulamalar etkisiz almışsa, aşağıda yazacağımız tarifler uygulanırsa doğum çatlaklarından kurtulmak mümkündür. Tabii her zamanki gibi bitkisel yöntemler devreye girmektedir ve çoğu zaman da faydalı olmaktadır. 

Doğum çatlakları için bitkisel yağların karışımı

 • Keten yağı
 • Badem yağı
 • Çörekotu yağı
 • Melisa yağı
 • Zeytinyağı
 • Kantaron yağı
 • Kayısı yağı
 • Gliserin yağı
 • Kakao yağı

Yukarıda sıraladığımız yağları eşit miktarda bir araya getirilip karıştırılmalıdır. Akabinde hazırlanan karışımı ciltte çatlamış bölgelere sürülmelidir. Masaj yaparak sürmek çatlakların daha hızlı giderilmesini sağlayacaktır. Yağ karışımı ciltte 1 saat gibi zamanda beklettikten sonra durulmalıdır. Haftada 1 kez tekrarlanırsa faydalıdır.

Doğum çatlakları tedavisi

 • Lazerle çatlak tedavisi: Oluşan çatlaklar oluşan bir tür cilt rahatsızlığı olduğu için lazer  uygulamaları doğum lekeleri üzerinde etki gösterir. Lazer tedavisi cildin üst kısımlarında soyularak yeni ve taze bir cilt derisi elde edilmektedir.
 • Lazerle çatlak bölgesinin kendisini yenilemesi sağlanır. Lazer uygulamasıyla birlikte farklı yöntemler birlikte uygulanarak daha başarılı sonuçlar elde edilir.
 • Kriyoterapi ile doğum çatlağı tedavisi: Çatlakların azalması ve tamamen yok olması için başarılı bir işlemdir. Cildin kendini tamir etmesiyle kolaylaştıran işlem hızlı bir şekilde sonuca ulaştırır ve cildiniz yenilemekterdir.
 • Reflexoterapi ile doğum çatlağı tedavisi: Hücrelerin zaman içerisinde görevlerini yapamaması durumunda oluşan çatlaklara karşı reflexoterapi işleminden kolojen üretiminden sorumu hücrelerin harekete geçmesi amaçlanır. Kolojen ve elastin ile yüklü hücreler derinin gelişimine katkıda bulunur. Reflexoterapi işlemi hücreleri harekete geçirmektedir.

]]>
Bebeklerde Makat Çatlağı https://www.catlaklar.com/bebeklerde-makat-catlagi.html Thu, 08 Nov 2018 00:51:21 +0000 Bebeklerde Makat Çatlağı, şunu belirtmek isterim ki makat çatlağı sadece bebeklerde görülmez. Yediden yetmişe birçok kişilerde olabilen bir durumdur. Makatta çatlak olması birçok kişide görüldüğü gibi, çok acı verici olu Bebeklerde Makat Çatlağı, şunu belirtmek isterim ki makat çatlağı sadece bebeklerde görülmez. Yediden yetmişe birçok kişilerde olabilen bir durumdur. Makatta çatlak olması birçok kişide görüldüğü gibi, çok acı verici olur, tuvalet işkence gibi gelir ve gitmeye korkulur. Saatlerce devam eden bir acı ile uğraşmanız gerekir ve yırtılırcasına bir acıdır, toplumumuzda da sıkça görülmektedir. Lakin insanlar utandıklarından dolayı doktora gitmek istemezler. Gitmedikçe de bu hastalık geçmek yerine daha da ilerleyebilir. Yani buda acının iki katına çıkması demektir. Bebekler açısından baktığımızda da, bebeklerde makat çatlağı biraz daha acısız olabilir diyebiliriz. Çünkü bebeklerin başına ne gelirse gelsin hemen doktora koşarız buda onların acı çekmemeleri ve biran önce iyileşmeleri için faydalı olur. Ayrıca bebeklerde ki makat çatlağı tedavisi daha çabuk ve kolay bir şekilde olur. 

Bebeklerde Makat Çatlağı Nedenleri 

Bebeklerde makat çatlağı sorunu başında kabızlık gelir, bebekler yalnızca anne sütü aldıkları vakit bu sorunla pek karşılaşılmaz. Fakat anne sütünün yanı sıra ek gıda almaya başlayan bebeklerde veya tamamen normal gıda almaya başlayan bebeklerde meydana gelebilir. Buda bağırsakların değişik yeni besinlerle tanışıp aşırı kabız olabilme zamanlarıdır. Bunun nedeni yalnızca kabızlık değildir, kabızlığa ek olarak dizanteri ve ishal hastalığı olduğunda da bebeklerde makat çatlağı problemi ile karşılaşılabilir. Bunların yanı sıra bebek ilk doğduğu zaman da eğer kolikli bir bebek ise, fazla aşırı ağlama da da bebekte makat çatlağı oluşabilir. 

Şayet bu zamanların dışında bebeğinizde makat çatlağı sorunu ile karşılaştıysanız o zaman bebeğinizin beslenmesinde bir problem var diyebiliriz. Bebeğin olması gerekenden fazla katı gıdalar ile beslenmesinde makat çatlağı yaşanabilir. Bu yüzden bebeğinizi beslerken içerisinde bol lif kaynağı olan gıdalar kullanın. Siz bebeğinizin beslenmesine dikkat ederseniz, makat çatlağı problemi kolay kolay karşınıza çıkmaz. Zira bu rahatsızlıkta düzensiz beslenme veya katı gıda alımı en önemli sebeplerin başında gelmektedir. 

Bebeklerde Makat Çatlağı Tedavisi 

İlk önce makat çatlağının nedeni araştırılır ve nedeni kabızlık veya ishal ise bebeğin beslenme listesi elden geçirilir ve aynı zamanda uygun ilaçlar önerilir. En son makat çatlağına uygun olarak çeşitli antibiyotik pomatlar veya jeller kullanılır. Şayet problem dizanteri ise onda da ilk ilaç tedavisi uygulanır ve daha sonrada antibiyotik pomat ve jeller kullanılır. Ayrıca problem kolikli bir bebeğin çok ağlamasından ve ıkınarak zorlamasından meydana geliyorsa, öncelikle koliğin geçmesi için gaz giderici çaylar, bitkiler ve ilaçlar tavsiye edilir daha sonra da diğerlerinde olduğu gibi antibiyotik pomatlar uygulanır. Bu saydıklarımız düzenli olarak uygulandığı taktirde, bebeklerde makat çatlağının probleme göre 4-5 gün veya 7-8 gün içinde iyileştiğini görebilirsiniz. 
]]>
Ayak Tarak Kemiği Çatlağı https://www.catlaklar.com/ayak-tarak-kemigi-catlagi.html Thu, 08 Nov 2018 08:41:05 +0000 Ayak tarak kemiği çatlağı, ayak tarak kemiğindeki çatlak ters bir hareket ile aniden oluşabileceği gibi, fark etmeden de ortaya çıkabilir. Ayak tarak kemiğindeki çatlak çok acı veren ve kişinin yaşam kalitesini dü Ayak tarak kemiği çatlağı, ayak tarak kemiğindeki çatlak ters bir hareket ile aniden oluşabileceği gibi, fark etmeden de ortaya çıkabilir. Ayak tarak kemiğindeki çatlak çok acı veren ve kişinin yaşam kalitesini düşüren bir durumdur. Kemikte meydana gele çatlakta doktora başvurulmadığı zaman çatlağın zamanla kırığa dönüşmesi muhtemeldir. Ayak tarak kemiği çatlağı çok sık görülen bir olaydır. Kemikte meydana gelen çatlak inanılmaz derece de ağrı ile belirir ardından morarma ve şişme durumları oluşur. Şişliğin zamanla artığı gözlemlenir.

Ayak tarak kemiğinin yapısı nasıldır

İnsanlarda ayak tarak kemiğinin yapısı, 5 adet ince uzun kemikten oluşmaktadır. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak tarak kemiğinin altında sonradan oluşan 2 kemik ile sayı 7'ye çıkar. Ayak tarak kemiğini oluşturan bu 5 adet kemikten ilki metatarsal kemik olup, diğer kemiklerle kıyaslandığında daha kısa bir kemik yapısına sahiptir. Günlük hayatımızı devam ettirirken yürüme, koşma, spor, egzersiz gibi aktivitelerde kişinin hem vücut ağırlığı hem de oluşan basınç ayak parmak kemikleri ile birlikte metatarsal kemiklere aktarılır. Bu oluşan basınç ve yükün çok büyük bir kısmı 1. ve 2. ayak kemikleri tarafından karşılanır. Ayağı çok zorlamak, çok fazla yük bindirmek direkt olarak ayak tarak kemiklerinin zarar ve hasar görmesine sebebiyet vermektedir. Ayak tarak kemiğindeki çatlak metatarsal kemiğin zarar görmesinden dolayı oluşmaktadır. 

Ayak tarak kemiği çatlağı neden oluşur

Kişilerde ayak şekli ve yapısı genetik sebeplerden dolayı değişiklik göstermektedir. Ayağının tabanı daha kavisli ve yüksek olan kişilerde vücuda binen yükü diğer kişilere kıyasla çok daha fazla hissederler. Aşırı kilo ayak tarak kemiğinde çatlak oluşturan nedenlerden biridir. Normal kilonun üzerinde olmak tarak kemiğine aşırı yük bindireceğinden tarak kemiği çatlakları daha fazla görülmektedir. Aynı şekilde yoğun ve bilinçsizce yapılan ayağın basma şekline dikkat edilmeyen egzersizler ani tarak kemiği çatlağına sebep olan en büyük faktörlerden biridir. Egzersiz sırasında bu hassas dengeye çok dikkat etmek gerekir.

Ayak tarak kemiğinin çatlamasına ve zarar görmesine neden olan bir diğer faktör ise yanlış ayakkabı seçimi ile tarak kemiğine hasar vermekten kaynaklanır. Ayakkabı ile ortaya çıkan tarak kemiği çatlakları özellikle bayanların yüksek topuklu ayakkabı giymesinden dolayı oluşabilmektedir. Yüksek topuklu ayakkabı ile vücudun tüm yükü tarak kemiğine yoğunlaşmaktadır. Bu sebeplerden dolayı oluşan ayak tarak kemiği çatlakları ayakta basamayacak kadar şiddetli ağrı ve hassasiyete, giderek artan şişlik ve morarma ile kendini göstermektedir. 

Ayak tarak kemiği çatlağının tedavisi ne şekilde yapılır

Ayak tarak kemiği çatlağı oluştuğu zaman kendi haline bırakılacak ve iyileşme sağlanacak bir durum değildir. Ayağınızdaki ağrı ve şişlik durumunda mutlaka konunun uzmanı bir doktora görünmelisiniz. Ayak tarak kemiği çatlakları kişinin yaş ve kemik özelliklerine göre değişen süreçte iyileşme göstermektedir. 50 yaş üzerindeki kişilerde iyileşme süresi daha uzundur. Tarak kemiğinde ciddi bir çatlak var ise alçı işlemi gerekebilmektedir. Diğer durumlarda ağrı kesici ilaçlar ve spazmı şişliği azaltan kremler faydalı olmaktadır. Çatlak ile birlikte kırık durumu da söz konusu ise cerrahi işlem gerekir. 

   

]]>
Hemoroid Çatlak Ameliyatı https://www.catlaklar.com/hemoroid-catlak-ameliyati.html Fri, 09 Nov 2018 01:47:25 +0000 Hemoroid çatlak ameliyatı, günümüzde bir çok kişide hemoroid hastalığı bulunmaktadır. Bunun için yapılması gereken kişilerin mutlaka doktora görünmesidir. Hemoroid çatlak olan kişiler öncelikle beslenme alışkanlığına d Hemoroid çatlak ameliyatı, günümüzde bir çok kişide hemoroid hastalığı bulunmaktadır. Bunun için yapılması gereken kişilerin mutlaka doktora görünmesidir. Hemoroid çatlak olan kişiler öncelikle beslenme alışkanlığına dikkat etmelidir. Günümüzde her yaş gurubunda görülen bu sorun aslında hareketsizlik, beslenme, düzensiz yaşam ayrıca kadınlarda hamilelikten ve kabızlıktan ortaya çıkmaktadır. Hemoroid çatlaklığı olan hastalar tuvalet ihtiyacını oldukça zor karşılar. Bu nedenle kişilerin yiyeceği besinlere dikkat etmeleri gerekir. Kabız olmamaları çok önemlidir, bu durumda kabızlık olursa hasta ciddi sıkıntılar yaşar. Tuvalet ihtiyacını karşılarken kanama mutlaka görülür. Böylesi bir durum hastanın hemoroid çatlağı olduğunu kesinleştirir, yanma, batma, tuvaletini yaparken ağrı yaşanır. Ayrıca kaşıntı ve yanma makat içinde olan çatlaklık mutlaka görülür. Hemeroid çatlaklığı olan hastaların kendini rahatlatması için sıcak suya oturma banyosu tavsiye edilir. Bu tür hastaların beslenmesine çok dikkat etmesi gerekir.

Hemoroid çatlağı olan hastaların bir genel cerrah doktoru tarafından muayene olması gerekmektedir. Muayene sonrası hastaya kısa bir ilaç tedavisi uygulanabilir. Hastanın kullanacağı ilaç sadece geçici olarak hastayı rahatlatır, fakat iyileştirmez. Bu hastalık kişilerde basit tedavilerle geçmez, bu sorun ameliyatla giderilir. Hastaların her tuvalet ihtiyaçlarında kanama fazlaysa hasta zaman kaybetmeden ameliyat olmalıdır. Günümüzde ilerlemiş olan tıpta bu ameliyat çok kolay bir ameliyat olarak bilinir. Hemoroid ameliyatı öncesi hastaya anestezi uygulanarak yapılır işlem. Hemoroid çatlağı ameliyatı olan kişilerin ameliyat olması durumunda basuru varsa ameliyatla alınır, bu durumda hastanın hem çatlaklık sorunu hem hemoroidi alınması durumunda iki işlem uygulanır. Hastaların bu ameliyatı olması durumunda 1 gece hastanede kaldıkları ve sonra hastanın çok rahatladığı bilinmektedir. 

Hemoroid çatlak ameliyatı sonrası hasta neler yapmalıdır

Hastanın ameliyat yöntemiyle hemoroid ve basur sorunu ortadan kaldırılır. Hastaya ameliyat sonrası ağrı kesici verilerek ağrısını azaltılması sağlanır. Ameliyat olduktan sonra hastada çok şiddetli ağrı olmaz. Hemoroid çatlaklığı ameliyatı sonrası hasta ilk hafta günlük 2-3 kez yarası iyileşene kadar her dışkılama sonrası sıcak suya oturmalıdır. Küvet veya leğende olacak işlemlerdir. Bunun yanı sıra hastanın kesinlikle kabız olacak gıdalar yememesi gerekir. Bu yeni ameliyat olmuş kişiler için tehlike arz eder. Bu nedenle komposto, çorba, sulu gıdalar tüketilmelilerdir iyileşene kadar. Önemli bir detay hemoroid çatlağı ameliyatı olan kişilerin tuvalet temizliğine çok özen göstermeleri temiz kalmaları gerekmektedir. Sıcak su oturma banyoları hastanın daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Böylelikle hasta sağlığına kısa zamanda kavuşur, ameliyat sonrası hasta kabız olmadığı sürece sorun olmayacaktır. Günlük yaşantısına hasta sağlıklı bir şekilde iyileşmiş olarak devam eder. 
]]>
Makat Çatlak Ameliyatı https://www.catlaklar.com/makat-catlak-ameliyati.html Fri, 09 Nov 2018 11:41:48 +0000 Makat Çatlak Ameliyatı, makat çatlağı, Bilimsel ismiyle anal fissür makat bölgesinde görülen en sık rahatsızlıklardan biridir. Makatın çıkışında, çatlak şeklinde oluşan yara sonucu dışkılama esnasında şiddetli a Makat Çatlak Ameliyatı, makat çatlağı, Bilimsel ismiyle anal fissür makat bölgesinde görülen en sık rahatsızlıklardan biridir. Makatın çıkışında, çatlak şeklinde oluşan yara sonucu dışkılama esnasında şiddetli ağrıya ve kanamaya yol açan bir hastalıktır. Her yaş grubunda görülen bir hastalık olup, en sık 30-40 yaşlarında görülür. Makat çatlağının oluşumundaki en büyük etken kabızlıktır. Bunun dışında hamilelik döneminde ve doğum sonrası da bu rahatsızlık görülebilir.

Makat çatlak ameliyatı nasıl yapılır

Ameliyat lokal veya spinal anestezi ile uygulanır. Genel anesteziye gerek duyulmaz. Hasta yüzü koyun pozisyonunda yatırılır. Çatlağın derinliği ve uzunluğu anlaşılır. Anüsün kenarından 1 cm kadar kesi yapılır. Kısmi bir gevşetme uygulanır. Bazı hastalarda çatlağın ucundaki kabartı kesilerek düzlenir. Ameliyat bütün hazırlıklar bittikten sonra sadece bir kaç dakika sürer. Ameliyatta çatlak dikilmez. Sadece başka bir noktadan girilerek iç büzücü kaslar gevşetilir. Amaç yara bölgesindeki spazm ve dolaşım azlığı problemlerini ortadan kaldırmaktır. Hasta bir gün içinde taburcu edilir. İyileşme süreci iki hafta kadardır. Başarı şansı %95 oranındadır. 

Makat çatlak ameliyatı sonrası 

Doktorun önerisi dahilinde ağrı kesici ilaç kullanmak yararlı olur. Bunun dışında kabızlık veya ishal gibi durumlar makatta ağrıya neden olacağından doktorun vereceği diyet uygulanır. Ağrının çok yoğun olduğu zamanlarda sert bir zemine oturmak ağrıyı hafifletir. Günde en az 3 kez ılık suda oturma banyosu yapmak çok faydalıdır. Makat bölgesi ameliyatlarından sonra iki hafta boyunca yara tam kapanmadığı için kanama meydana gelebilir. Aşırı kanama, halsizlik, bulantı gibi durumlarda ameliyatı yapan cerraha başvurmak gerekir. 
]]>
Basur Çatlak https://www.catlaklar.com/basur-catlak.html Fri, 09 Nov 2018 21:32:19 +0000 Basur Çatlak, Basurda oluşan çatlak tuvalet ihtiyacını çok sıkıntıya dönüştürebilen bir rahatsızlıktır. Buna makatta çatlak da diyenler vardır. Böyle rahatsızlıklar çoğu zaman evde olan tedavi yöntemleriyle iyileştiğ Basur Çatlak, Basurda oluşan çatlak tuvalet ihtiyacını çok sıkıntıya dönüştürebilen bir rahatsızlıktır. Buna makatta çatlak da diyenler vardır. Böyle rahatsızlıklar çoğu zaman evde olan tedavi yöntemleriyle iyileştiği görülmüştür. 

Basur Çatlak Belirtileri

Basurda oluşan çatlaklar çok tehlikeli değildir. Ancak geçmemesi ve ilerlemesi durumunda tehlikeli olmuştur. Rahatsız edecek belirtileri ise şunlardır;  
 • Makatta kaşıntı
 • Tuvalet kağıdında görülecek kan
 • Kötü kokulu akıntı
 • Büyük tuvalet sonrasında ve esnasında ağrı olması
Basur Çatlakları Neden Olur

Hamilelik Ve Doğum: Basurda çatlak hamile kadınların çok büyük bir oranında üçte birinde kesin olarak görülmektedir. Bunun sebebi ise bebeğin ağrılarının artması sonrasında rektuma yapılan baskının artması sonucunda kabızlığa yol alması sonucudur. Normal doğumlarda ise yüksek gerilim olması sebebiyle çok sıklıkla basur çatlaklarına yol açtığı görülmüştür.

Kabızlık: Basur çatlaklarının en yaygın görülen nedenleri anüsteki veya anal kanallardaki dokuların çok fazla tahriş olmasıdır. Bu tahrişin nedeni ise kabızlıktır. Büyük veya çok sert olan dışkı makatta çatlak oluşturabilmektedir. Bir başka durum uzun süreli ishalde kabızlık gibi basur çatlaklarına yol açabilmektedir. 

Bağırsak Sorunları Ve Diğer Hastalıklar: Yanlış yeme veya içme gibi alışkanlıkları olan ve zararlı ürünler yüzünden iltihap olan veya iritabl bağırsak hastalıkları çok sıklıkla kabızlığa, ishale ve basur çatlaklarına yol açmaktadır. Diğer hastalıklar;
 • Nadiren tüberküloz
 • Anüsteki büzücü kasların gergin şekilde olması
 • Ülseratif kolit
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,  herpes, aıds, frengi
 • Nadiren anüs kanseri
 • Crohn hastalığı
Basur Çatlaklarının Tedavisi

Kabızlığı Yok Etmek: Kabızlıktan kurtulmak için kesin olarak ilaçlar kullanmakla başlayabiliriz. Aşağıda önerdiğimiz durumlar basur çatlaklarının hızla iyi olması ve tekrar etmemesini sağlamaktadır. 
 • Tuvalet ihtiyacınızı bekletmeden yapmak
 • Meyve, sebze ve tahıla ağırlık gösterin
 • Bol su içerek su kaybını giderin
 • Haftada en az beş gün süre ile en az yarım saat normal tempoda egzersiz yapın
Sıcak Suya Oturmak: Günde iki veya üç kez ve 10-15 dakika boyunca sıcak suyu oturmak basur çatlaklarının iyi olmasında büyük etki sağlayacaktır. Genellikle büyük tuvalet sonrası oturulması sonucunda sıcak su makattaki kasları rahatlatır ve basur çatlaklarını engeller. Sıcak su tekrarlanmasını da önler ve kan dolaşımını hızlandırır. 


]]>
Bebeklerde Makatta Çatlak https://www.catlaklar.com/bebeklerde-makatta-catlak.html Sat, 10 Nov 2018 13:03:24 +0000 Bebeklerde makatta çatlak, sorunu genellikle ek gıdalara geçiş sürecinde yaşanan bir durumdur. Makatta çatlak oldukça rahatsız edici bir sorundur. Tüketilen besinler nedeniyle oluşan dışkılama sorunları yani kabızlık ve ishal Bebeklerde makatta çatlak, sorunu genellikle ek gıdalara geçiş sürecinde yaşanan bir durumdur. Makatta çatlak oldukça rahatsız edici bir sorundur. Tüketilen besinler nedeniyle oluşan dışkılama sorunları yani kabızlık ve ishal başlıca nedenleri arasındadır. Bebeklerin henüz bağışıklık sisteminin zayıf olması bunun için uygun ortam hazırlar. Aşırı zorlanan makatta yırtıklar oluşur. Bebeklerde makatta çatlak anne sütü alınan süreçte pek görülmez. Ancak ek gıdalara geçişte yani 5-6 aylıktan büyük bebeklerde ortaya çıkabilir.

Bebeklerde makatta çatlak neden olur

Bebeklere verilen ek gıdalar nedeniyle sindirim sisteminde yaşanan problemler makat çatlağına yol açabilir. Alışık olmadıkları besinleri tüketen bebeklerde kabızlık ve ishal sıkça görülebilir. Bunlar makat bölgesinin tahriş olmasına neden olur. Bu yüzden bebeğinizin alışık olmadığı besinlerin azar azar verilmesi, giderek miktarının arttırılması önerilir. Bu sayede sindirim sistemleri yeni besinlere daha kolay alışacaktır. Bebeklerinizde kabızlığı önlemek amacıyla alışıncaya kadar katı besinlere geçmemelisiniz. Katı besinler sindirim sistemi henüz tam gelişmeyen bebekleriniz için kabızlık nedeni olabilir. Dışkılama için fazla ıkınmak makatta çatlak sorunu yaşamalarına yol açabilir. Tercihiniz bebeğinizin beslenmesinde lifli besinlere öncelik vermek olmalıdır. Bebeklerde makatta çatlak nadiren bağırsak problemlerinden, aşırı ağlama nedeniyle, kolik sancısı olan bebeklerde de görülebilir.

Bebeklerde makatta çatlak tedavisi

Bebeğinizde makatta çatlak sorunu olursa, öncelikle kabız ve ishal olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer böyle bağırsak sorunları varsa öncelikle beslenme listesini gözden geçirmelisiniz. Doktorunuz size bu konuda yardımcı olacaktır. Yeniden beslenme listesi oluşturarak kabızlık ve ishal problemi yaşanmamasına çalışılır. Beslenmesinde posalı sebze ve meyvelere yer vermeli, bol su içirmelisiniz. Eğer bebeğiniz anne sütü alıyorsa, daha sık emzirmenizi de öneririz. Bebeğinizin kabızlığını bu şekilde önleyebilirsiniz. Ancak ishal sorunu varsa, daha dikkatli olmalısınız. Çünkü ishali geçmedikçe makat çatlağını tedavi etmek çok zor olur. Makat çatlağının derecesine göre haricen uygulanan pomatlar, kremler kullanılır. Bebeğinizin acı çekmemesi için tıbbi jeller kullanılır. Tedavi sırasında bebeğinizi ılık bir banyo yaptırarak, poposunu suyun içinde tutmakta faydalı olur. Bunu gün içinde birkaç kez yaparak bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Eğer makatta çatlak sorunu kolik sancısı nedeniyle aşırı ağlama, ıkınma gibi sorunlardan kaynaklanıyorsa, gaz giderici çözümlerden faydalanmak gerekir. Bir yandan makatta oluşan çatlak tedavisi sürerken, bunun sebebi de ortadan kaldırılmalıdır. Aksi halde makatta çatlak sorunu kronikleşir ve bebeğinizi daha fazla rahatsız eder. Makatta çatlak ne kadar erken tedavi edilirse, iyileşmesi daha kolay olur. Bebeklerde makatta çatlak tedavisi yapıldığında, ortalama 7-10 gün içinde sorun giderilir, bebeğiniz sağlığına kavuşur.
]]>
Bilek Çatlağı https://www.catlaklar.com/bilek-catlagi.html Sat, 10 Nov 2018 16:57:52 +0000 Bilek çatlağı, insan vücudunda bilek iki adet bulunmaktadır. Bunlar el bileği ve ayak bileğidir. El bileği elimiz kullanmamıza aşağı-yukarı hareket ettirmemizi sağlar aynı şekilde ayak bileği de ayağımızı aşağı-yukarı Bilek çatlağı, insan vücudunda bilek iki adet bulunmaktadır. Bunlar el bileği ve ayak bileğidir. El bileği elimiz kullanmamıza aşağı-yukarı hareket ettirmemizi sağlar aynı şekilde ayak bileği de ayağımızı aşağı-yukarı hareket ettirmemizi sağlamaktadır. Bunların birinde meydana gelen çatlak bizi sıkıntılara ve zorluklara sürüklemektedir.

El bileği çatlağı,
bir çeşit kırık olarak sayılabilir. Kemiğin birbirinden ayrılmış ya da tam kırılmamış sadece hasar oluşmuş haline çatlak denir. Birçok sebeplerden dolayı el bileği çatlakları oluşabilir. El sürekli kullandığımız bir organımızdır. Bu nedenden dolayı el bileğimizde meydana gelen bir çatlak büyük önem taşımaktadır.

El bileği çatlağı nedenleri, direk darbe alma, gergin el üzerine düşme, spor yaralanmaları, kazalar ve yaralanmalar sayılabilir.

El bileği çatlağı belirtileri, şişme, hassasiyet, kavrama ya da sıkma sırasında ağrı, bileğin bükük durması, oluşan sertlik nedeniyle parmakları hareket ettirememe gibi belirtiler el bileğinde çatlak meydana geldiğinin göstergesidir.

El bileği çatlağı tedavisi, elastik bir bandajla bilek sarılır ve 72 saat bu şekilde durulur. Günde 2-3 defa 15 dakikalık buz tedavisi uygulanır. Eğer ki şişlik varsa azaltmak için parmaklardan kalbe doğru masaj yapmak şişliği azaltacaktır. İyileşme süresi 2-14 gün arasında değişmektedir.

Ayak bileği çatlağı, burkulma, düşme, çarpma, yaralanma veya spor yaparken ortaya çıkan bir durumdur. Ayak bileği vücudumuzu taşıyan bir uzuv olduğundan biraz daha önemlidir. Ayak bileği çatlaması durumunda şişme olması normaldir. Şişme birtakım kişilerde görülmediği gözlenmiştir. Ayakta uyuşma, karıncalanma, şişme olduğunda en kısa süre içerisinde hekime başvurulması gerekmektedir.

Ayak bileği belirtileri, ayak bileğinde çabuk gelişen kuvvetli bir ağrı ve ağrının gittikçe artışı, şişme, morarma, dokunmakla veya üst kısmına basmakla sancı oluşması, ayağın üzerine basamama.

Ayak bileği çatlağı tedavisi, ilk olarak doktor aracılığıyla ayak bileğinin röntgeni çekilerek çatlağın yeri saptanır. Çatlağın tedavisi iki türde olmaktadır. Birincisi, atel veya alçı aracılığıyla çatlayan bilek sabitlenir ve çatlağın kaynaşması sağlanır. İkincisi, cerrahi operasyonla çatlak uçlarını tel veya platin çivilerle birbirine tutturmakla kemiğin kaynaşması sağlanmaktadır.   
]]>
Omuz Çatlağı https://www.catlaklar.com/omuz-catlagi.html Sat, 10 Nov 2018 20:48:54 +0000 Omuz Çatlağı, herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Fark edilmeden gerçekleşirken; herhangi bir kaza veya travmaya bağlı olarak da meydana gelebilir. Omuzda bulunan kemik çatlağı oldukça acı veren bir durumdur. Kemik çatlağı Omuz Çatlağı, herhangi bir sebeple ortaya çıkabilir. Fark edilmeden gerçekleşirken; herhangi bir kaza veya travmaya bağlı olarak da meydana gelebilir. Omuzda bulunan kemik çatlağı oldukça acı veren bir durumdur. Kemik çatlağı fark edilmezse kırığa dönüşebilir. Bu çatlak kırığa dönüşürse tedavi daha da zorlaşır. Omuzda bulunan çatlak kemik genellikle ağrılı ve sancılı bir süreç ile kendini belli eder. Kaburga kemiğinde de olduğu gözlenirken; ikisi bir arada da görülebilir. Düşme sonucunda omuz bölgesinde çatlak oluşabilir. Oluştuğu bölgede öncelikli olarak hiç bir his görülmezken bir kaç saat sonra morarma, şişlik gibi belirtilerle kendini belli edebilir. Omurgada bulunan çatlağın olduğu bölgede şişlik olmasa da ilerleyen günlerde şişliğin oluştu gözlenebilir. Omurga çatlağı dikkate alınmazsa daha çok ağrı verir ve bu ağrı dayanılmaz hale gelebilir.

Omuz çatlağı belirtileri

Omuzda çatlak olmasının belirtileri arasında ilk önce olduğu bölgede hiç bir his meydana gelmeyebilir. Birkaç saat sonra bu bölgede yavaş yavaş ağrılar gözlenirken bu ağrılar vakit ilerledikçe iyice şiddetlenir. Bunun yanı sıra yanma hissi, kemikte sızı, kızarıklık gibi problemler ile kendini belli edebilir. Ayrıca bölgede yavaş yavaş başlayan morarmalar meydana gelir. Morarma ilerlediği zaman deri renginde değişiklikler oluşabilir. Bunun yanı sıra omurgada çatlak oluştuğu zaman kişide halsizlik ve güçsüzlük gibi belirtiler ortaya çıkar. İlk anda kendini belli etmemiş olsa bile birkaç saat sonra kesinlikle belli eden bulgular gösterir. Böyle bir durum gerçekleştiği zaman vakit kaybedilmeden doktora görünmek gerekir. Kemik çatlağının iyileşmesi kişiden kişiye değişiklik gösterirken; vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi tedavinin daha kolay olmasını sağlar. İhmal edildiği zaman burada bulunan çatlak kırığa sebebiyet verebilir. Buda tedavinin daha zor olmasına sebebiyet verebilir.

Omuz çatlağı tedavisi

Omuzda bulunan çatlağın tedavisi kısa sürede doktora gidilmesi ile iyileşme süreci daha kolay olur. Uzman kişiler tarafından tedavi edilmesi gerekir. Omuzda bulunan çatlak probleminin tedavisinde kısa sürede müdahale edilmesi iyileşme sürecinin kısa sürmesini etkiler. Omuzda bulunan çatlağın kişinin yaşına göre iyileşme süreci gösterdiği belirtilir. Küçük yaşta bulunan kişilerde Çatlak omuz problemi daha hızlı çözümlenirken; 40 yaş ve üzeri kişilerde iyileşme süresi uzayabilir. Omuz çatlağı için öncelikli olarak hastanın röntgeni çekilir. Daha sonra hastaya ağrı kesici ilaçlar uygulanır. Omuz çatlağının bulunduğu bölgeye kremler uygulanarak bu bölgede bulunan ağrının ve şişliğin giderilmesi amaçlanır. Omurgada bulunan çatlak ciddi ise bu bölgeye alçı işlemi uygulanır. Yapılan işlemler kişinin yaşına göre uygulanır. İleri yaşlarda bulunan kişilerin hastanede yatması bile gerekebilir. Böyle durumlarda alçı işlemi kesinlikle uygulanır. Çatlak sorununun oluştuğu bölgede kırıklarda varsa cerrahi müdahale bile gerekebilir. Omuzda bulunan çatlak omuz sabitleyici aparat kullanılarak sabitlenir. Bu süreç içerisinde hastaya ağrı kesici ilaçlar verilirken; çatlağın giderilmesinde uygulanacak kremler de tavsiye edilir. Çatlağın boyu kısa ise omuz aparatların bir ay kullanılmasının sonrasında tekrar çekilecek röntgenler ile çatlağının giderilip giderilmediği kontrol edilir. Çatlak ilerlemiş ise omuz kısmı alçıya alınır.
]]>
Kolda Çatlak https://www.catlaklar.com/kolda-catlak.html Sun, 11 Nov 2018 03:29:37 +0000 Kolda Çatlak, insan vücudunun omzunun başından başlayarak ellerinin parmak ucuna kadar olan bölümüne kol denir. Kolda çatlak kırılma işleminden sonra gelen en önemli kemik rahatsızlıklarından biridir. Kolda çatlak proble Kolda Çatlak, insan vücudunun omzunun başından başlayarak ellerinin parmak ucuna kadar olan bölümüne kol denir. Kolda çatlak kırılma işleminden sonra gelen en önemli kemik rahatsızlıklarından biridir. Kolda çatlak problemi  çocuklarda daha hafif hissedilmektedir. Ama kolda çatlağın vermiş olduğu acı hissi daha şiddetli ağrılardan olur. Özellikle kolda çatlak gündelik yaşam içerisinde belirli aktivitelere ve işe sahip olan insanlarda olma riski çok yüksektir. Kolda çatlak daha çok, spor dallarını meslek edilenlerde, günlük yaşamında sporu egzersiz amaçlı kullananlarda ve kemik yapısı nadir olan insanlarda görülür. Çatlak olan kolun zamanında tedavi edilmemesi kişiye yaşatacağı acı ve ağrılar zamanla şiddetlenerek artacaktır ve yine tedavi edilmediği zaman çatlayan kemiklerin normal şekilleri deformasyona uğrar.

Kolda Çatlak Nedenleri 

 • Kolun üzerine düşme
 • Kolun ani bir şekilde ters hareket ettirilmesi
 • Kola gelecek ani bir darbenin olması
 • Kol kemiklerini zorlayıcı bir durumun oluşması

Kolda Çatlak Belirtileri

 • Ağrı olur.
 • Şişlik meydana gelir.
 • Kızarma şeklinde kendini gösterir.

Kolda çatlak oluşumu esnasında ters bir hareket yaparken fark edilebilir ya da edilmeyebilir. Burada mühim olan kolun hareket esnasında hissettiği sızı ve gözle görülebilen şişlik oluşup oluşmadığıdır. Kolda acı ve şişlik belirtileri varsa çatlağın olup olmadığı anacak çekilen filmler ve kemik taraması ile ortaya çıkar.

Kolda Çatlak Tedavisi

Kolda çatlağın ilk oluşma anında fark edilirse buz uygulaması kişinin acıyı hissetmemesini ve çatlayan kemiğin şişmemesini sağlar. Kolda meydana gelen çatlağın kendi kendinize tedavi etme şansınız çok zordur. En iyi tedavi şekli bir doktora giderek tedavi olmanızdır. Kolda çatlağın kaynama süresi yaş ile değişiklik göstermektedir. Şayet ilerlemiş bir yaşta kolda çatlak başınıza gelir ise bu süreç oldukça uzar. Ancak daha genç yaşlarda başınıza gelir ise daha kısa sürede kaynamaktadır. Kolda çatlağın durumuna göre doktor alçıya alınıp alınmamasına karar verir. Ayrıca alçı işlemi yapılır ise alçının kalma süresi boyunca kolun suya temas etmemesi gerekmektedir. Bunun dışında çok ciddi derecede kolda çatlak meydana gelir ise işlem ameliyata kadar gidebilir. Mesela çek sayıda kolda çatlak bulunması durumunda ameliyat olma olasılığı yüksektir. Kolda çatlak meydana geldiği zaman kesinlikle kırıkçı veya çatlakçı denilen kişilere gidilmemelidir. En yakın hastaneye giderek tedavi edilmelidir.

 

]]>
Popoda Çatlak https://www.catlaklar.com/popoda-catlak.html Sun, 11 Nov 2018 13:07:36 +0000 Popoda Çatlak, Tıp dilinde anal fissur olarak adlandırılan popoda çatlak, makat hastalıkları içerisinde en sık görülen rahatsızlıklardandır. Kişiye oldukça ağrı veren popoda çatlak, bayanlarda erkeklere oranla daha sık gö Popoda Çatlak, Tıp dilinde anal fissur olarak adlandırılan popoda çatlak, makat hastalıkları içerisinde en sık görülen rahatsızlıklardandır. Kişiye oldukça ağrı veren popoda çatlak, bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülür ve bu sorunu yaşayan birçok kişi doktora gitmekten çekindikleri için tedavi olmaktan kaçınırlar. Popoda çatlak tedavi edilmediği takdirde daha da ilerler ve popo kaslarında yapısal değişiklikler ve makat darlığı ortaya çıkabilir.

Popoda çatlak nedenleri

Popoda çatlak nedenleri arasında ilk olarak kabızlık sorunu yer almaktadır.  Kişinin sebze, meyve ve lifli gıdalar tüketmemesi ve uzun süre dışkı yapmaması  durumunda dışkılama esnasında sert dışkı çıkarken popo derisinde çatlaklar oluşur. Kişi bu esnada aşırı derecede ağrı hisseder ve popo kası bu duruma tepki olarak kasılır. Ani oluşan yüzeysel çatlaklar kısa zaman içerisinde kendiliğinden iyileşme gösterir. Ancak süreğen derin çatlaklar çoğunlukla kabızlık durumunda ortaya çıkar ve derin olmayan çatlaklar tedavi edilmediği takdirde  oldukça derin hale gelir ve kronikleşir. Bununla beraber kişinin aşırı derecede acı yiyecekler tüketmesi, bayanların doğum sırasında aşırı ıkınması, bağırsakları ilgilendiren chon hastalığı, anüs kanseri ve lösemi gibi durumlarda popoda çatlak oluşmasının nedenleri arasında sayılabilir.

Popoda çatlak belirtileri

Popoda şiddetli olmayan az miktardaki açık kırmızı kanama, dışkılama esnasında ortaya çıkan yırtılma veya yanma gibi şiddetli bir ağrı, çatlamış alanda meme oluşması ve  çatlağın iyileşip tekrar oluşması durumunda ortaya çıkan kaşıntı ve akıntılar popo çatlağı belirtilerindendir.

Popoda çatlak tedavisi

Popoda çatlak tedavisinde ilk olarak çatlağın ortaya çıkmasına neden olan durum ya da hastalık yok edilmelidir. Durum kabızlıktan ise düzeltilir ya da altında yatan daha ciddi bir rahatsızlık söz konusu ise tedavi ona göre yapılır. Dışkının yumuşak bir hale getirilmesi durumunda kişi dışkılama esnasında ıkınmaz ve kasılma ortadan kalkar. Hastaya lifli ve posalı besinlerle birlikte bol su içmesi önerilir. Bunlarla beraber hastaya çatlağı geçirmek amacıyla dışkılama önce ve sonrasında sıcak suya oturup 10 dakika oturma banyosu yapması tavsiye edilir. Popo kaslarının kasılmasını gevşetici kas gevşetici kremler de çatlak tedavisinde kullanılan diğer tedavi yöntemidir. Popoda çatlak tedavisi çoğunlukla bir buçuk ay devam eder. Tedaviye başlandığı ilk haftalarda iyileşme etkileri başlar. Doktorun reçete edeceği ilaçlar ve kişinin alacağı bazı önlemler ile yüzeysel çatlakların yarısından çoğu iyileşme gösterir. Ancak bu süre zarfında iyileşmeyen tekrarlayan çatlaklar ameliyat ile tedavi edilir.

Oldukça küçük bir ameliyat olan popoda çatlak ameliyatı lokal anestezi, spinal anestezi ya da hastaya ve cerraha bağlı olarak genel anestezi ile yapılan bir ameliyattır. Ameliyattan önce kişiye bazı kan testleri ve bazı incelemeler yapıldıktan sonra içteki popo kası bir kenarından kesilir ve popoda sürekli ve aşırı kasılma problemi ortadan kaldırılır. Kasılma problemi ortadan kalktığında doğal olarak ağrıda geçer. 

]]>
Eldeki Çatlaklara Ne İyi Gelir https://www.catlaklar.com/eldeki-catlaklara-ne-iyi-gelir.html Mon, 12 Nov 2018 12:38:33 +0000 Eldeki Çatlaklara Ne İyi Gelir, günlük işler yapılırken en fazla yıpranan eller olur. Yazın sıcaktan, kışın soğuktan, hava değişikliklerinden etkilenerek eller kurur. Ellerin bakıma ihtiyacı olduğundan dolayı evde doğal y Eldeki Çatlaklara Ne İyi Gelir, günlük işler yapılırken en fazla yıpranan eller olur. Yazın sıcaktan, kışın soğuktan, hava değişikliklerinden etkilenerek eller kurur. Ellerin bakıma ihtiyacı olduğundan dolayı evde doğal yöntemlerle el çatlakların giderilmesi mümkündür. Evde kendi başımıza yapacağımız bitkisel kremlerle yumuşak ve formunu kazanmış ellere sahip olmak mümkündür. Ayrıca kullanılan temizlik ürünlerine dikkat edilmesi gerekir. Çünkü kimyasal ürünler içerisinde bulunan karışımlar ellerin çatlamasına, kırışmasına, çil olmasına sebebiyet verebilir. Bu sebepten mümkün olduğu kadar doğal temizlik malzemelerinin kullanılması önemlidir.

Elde bulunan çatlaklar görüntü olarak oldukça rahatsız edicidir. Aynı zamanda bu çatlaklar kanamayı da birlikte getirdiğinden dolayı ağrı çekilmesine sebebiyet verir. Elde oluşan çatlakların giderilmesi için kişinin bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Özellikle kış aylarında dışarı çıkarken eldiven giyilmesi ellerin havayla temas etmemesi oldukça önemlidir. Ayrıca soğuk sudan ellerin uzak tutulması çok önemlidir. Bu sayede çatlaklarının giderildiği gözlenir. Özellikle ev hanımlarının mutfak işlerini yaparken eldiven kullanmaları tavsiye edilir. Aşırı sıcak suda ellerin daha erken yaşlanmasına sebebiyet verdiği için ılık su kullanarak temizlik yapmaları oldukça sağlıklıdır. Elde bulunan çatlaklar devam ediyorsa krem kullanılması tavsiye edilir. 

Eldeki çatlaklara ne iyi gelir

Salatalık, eller için kullanılan en bilindik doğal çözüm yoludur. Salatalığın suyunu her gece yatmadan önce ellerinize uygulayarak masaj halinde yedirmeniz sayesinde ellerin daha yumuşak olduğu gözlenir. Salatalığı dilimler halinde ellere yedirmek veya salatalığın rendelenmesi ile ellere sürülmesi oldukça etkili olacaktır. Bu sayede ellerin daha bakımlı olması sağlanır.

Süt, eller için kullanılacak doğal yöntemler içerisinde bulunur. Sütün içerisine bir miktar papatya ekleyerek hazırlanan karışıma zeytinyağı ilave edilmesiyle ellere sürülmesi halinde elin nemine kavuşması sağlanır. Ayrıca masaj yaparak el üzerinde 10 dakika kadar bu karışımın bekletilmesi ve ardından ılık su ile yıkanması halinde ellerin daha parlak ve nemli olduğu gözlenir.

Tereyağı, el çatlakları için mükemmel bir çözümdür. Tereyağ direk ellere sürülerek çatlakların yok edilmesinde katkı sağlar. Tereyağ içerisinde bulunan mineraller ile ellerinin gerekli vitamin ihtiyacının karşılanmasını sağlar. Her gün yatmadan önce ellere az miktarda tereyağı sürülerek masaj yapılarak yedirilmesi ile ellerin daha formda görünmesi sağlanabilir.

Bal, ellerin çatlaklarının giderilmesinde en etkili doğal yöntem olarak bilinir. Bir tatlı kaşığı balın içerisinde 2 çorba kaşığı kadar susam yağı ilave edilerek içerisine bir çorba kaşığı badem yağı, bir çorba kaşığı gliserin ilave edilmesi ile doğal krem elde edilir. Bu kremi cam kavanozun içerisinde muhafaza ederek dolapta saklayabilirsiniz. Gece yatmadan önce bir miktar ellere sürülmesi ile masaj yaparak uygulanması halinde ellerin daha sağlıklı görünmesi sağlanır. Ayrıca bu karışımı yıkamadan eldiven giyilip yatılması halinde sabah uyandığında ellerin daha yumuşak olduğu gözlenir.

Vazelin, el çatlaklarının giderilmesinde en etkili çözümler arasında yer alır. Oldukça yağlı olması sebebiyle ellere sürülmesinin ardından eldiven giyilmesi ile birkaç saat beklenilmesi halinde ellerin daha yumuşak ve canlı göründüğü bilinmektedir. Bu sebepten günlük vazelin uygulaması yaparak ellerin çatlakların giderilmesi sağlanabilir.
]]>
Cilt Çatlakları https://www.catlaklar.com/cilt-catlaklari.html Tue, 13 Nov 2018 11:24:30 +0000 Cilt çatlakları, Bedenin değişik bölgelerinde kilo artışı sebebiyle, cildin alt dokularında yoğun ve devamlı gerilme neticesi ortaya çıkmaktadırlar. Cildin gerilmesi ciltteki bazı hücrelerden kimyasal maddelerin meydan Cilt çatlakları, Bedenin değişik bölgelerinde kilo artışı sebebiyle, cildin alt dokularında yoğun ve devamlı gerilme neticesi ortaya çıkmaktadırlar. Cildin gerilmesi ciltteki bazı hücrelerden kimyasal maddelerin meydana gelmesi tetiklemektedir. Bunun neticesi olarak alt ciltteki kolajen ve elastik lifler zarar görür. Sıklıkla kadınlarda, baldır, kalça, karın ve göğüs bölgelerinde çatlaklar görülmektedir. En önemli sebepleri kilo alıp vermedeki ani değişiklikler, gebelik ve bedenin nemsiz kalması sayılabilir. Fakat dikkat edildiğinde, çatlaklar her kadında ve her gebede görülmemektedir. Bu anlamda şanslı olan taraf çoğunlukla genetik niteliklerinin elverişli olmasındandır. Bireylerde tamamen cilt yapısı ön plandadır.

Cilt çatlakları: Aşırı kilo alanlarda, hamile bayanlarda karın ve göğüslerde, vücut geliştirme çalışanların omuzlarında ve ergenlik çağında ani gelişen vücut bölgelerinde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca uzun süreli ağız yoluyla ya da sürerek kortizon kullanımı ve bedende fazla kortizon üretilmesine sebep olan cushing hastalığında cilt çatlakları oluşmaktadır.

Cilt çatlakları nasıl oluşur: 

Deri çatlağı çeşitli sebeplerle cildin iç kısımdan yırtılması olarak tarif edilir. Genel olarak kilo alıp verme sırasında cildin gerilip tekrar kendini bırakması neden ile oluşur. İç kısımdaki yırtıklar dışarıdan cilt üzerinde çizikler biçiminde bir görünüme sahiptir. Önce morarma biçiminde görülür ve peşinden de dış sınırları koyulaşmaya iç kısmı beyazlaşmaya başlar. Sonuçta  bu görünümde kalır. Özellikle güneşin etkisiyle bronzlaşan bölgelerde daha net bir biçimde görünmektedir.

Cilt çatlakları için tedavisi: 

Cilt çatlağına engel olabilecek tüm uygulamalar, yeni oluşan çizgilerin sönmesinde de etkilidir. Lakin çizgilerin tamamen kaybolmasını beklerseniz; sonucunda hayal kırıklığı yaşanabilir. Cilt çatlakları için üretilen yağlardan, losyonlardan yararlanabilirsiniz; fakat özellikle çatlaklar oluşmadan önce engellemek maksadıyla kullanıldığında etkilidir.

Oluşmuş çatlakları yok edecek bir ilaç henüz keşfedilememiştir. Bu sebeple oluşumu engellemek için büyük gayret göstermek gerekir. Cildi muhakkak her gün nemlendirilmelidir. Banyodan sonra ise daha yoğun, doğal nem veren yağlardan faydalanılabilir. Günlük  tüketilmesi gerekli su miktarı kesinlikle tamamlanmalıdır. Kilo dengesi korunmaya özen gösterilmeli ve kilo veriminin yavaş olmasına dikkat edilmelidir. Erken dönemde çatlak tedavisi daha etkili netice vermektedir. Gözlemlerinizde dikkati çeken çizgiler oluşmuş ise mutlaka bir dermatoloğa başvurunuz.

Cilt çatlakları için tedavi yöntemleri:

Mikrodermabrazyon tedavisi: Bu metot uygulamasında çatlak olan bölgelerde, cilt kaldırılır ve bunun yerine canlı derinin oluşumuna destek verilir. Tedavi sonlandığında çatlak görünümünde azalma görülmektedir: fakat tamamen kaybolması beklenmemelidir. Tedavinin etkileri de birkaç seans sonra görülmeye başlanır.

Lazer tedavisi: Günümüzde cilt çatlakları tedavisinde en etkili çözümü lazer tedavisi sunmaktadır. Lazerin ışınları, cildin kendini yenilemesinde, kolajen üretiminin armasında etkilidir. Fakat lazer tedavisi mutlaka uzman tarafından yapılmalıdır. Tedavi sonrasında korunma metotlarını eksiksiz uygulayarak tekrar çatlak problemi ile karşılaşmanızı engellenebilir.

Endermoloji tedavisi: Selülit ve cilt çatlakları tedavisi için uygulanan bir masaj yöntemidir. Kan dolaşımının düzenlenmesini sağlayan yöntem, çeşitli cihazlarla uygulanmaktadır. Tedavi sayesinde ciltteki ve cildin alt bölgesindeki dokulardaki kılcal damarlarda kan dolaşımının normale dönmesini sağlanır.
]]>
Gebelikte Karın Çatlakları https://www.catlaklar.com/gebelikte-karin-catlaklari.html Tue, 13 Nov 2018 18:37:54 +0000 Gebelikte Karın Çatlakları, anne adaylarının korkulu rüyalarından biridir. Gebelikte karın çatlağı, cildin gerilmesiyle, karın bölgesinde oluşan pembe beyaz renkli, yara izine benzeyen değişimlere denir. Diğer adı stria gr Gebelikte Karın Çatlakları, anne adaylarının korkulu rüyalarından biridir. Gebelikte karın çatlağı, cildin gerilmesiyle, karın bölgesinde oluşan pembe beyaz renkli, yara izine benzeyen değişimlere denir. Diğer adı stria gravidarumdur. Görüntüsü deride oluşan ufak ve fazla olmayan çöküntüler şeklindedir. Ciltte bulunan kollajen adı verilen maddenin ayrılması sonucu görülürler. Zaman zaman hafif kaşıntıya neden olabilirler. Gebelikte karın çatlakları en çok karnın alt bölümünde oluşurlar. 

Gebelikte Karın Çatlakları Sebepleri

Genellikle gebelikte karın çatlağı oluşması anne adayının cilt yapısıyla ilgilidir. Genellikle hassas cilde sahip anne adayları gebelikte karın çatlağı sorununu daha sık yaşarlar. Cildi esnek olanların ise endişelenmelerine gerek yoktur. Çatlak oluşumunu etkileyen bir diğer önemli etken ise genetiktir. Ailesindeki kadınlarda çatlak problemi olan anne adayları genellikle bu sorunla karşılaşırlar. Genetik faktör dışında bir diğer faktörde gebelikte ani ve hızlı kilo artışıdır. Hızla büyüyen karın gerilmeye ve elastikiyet kaybına sebep olur. 

Gebelikte Karın Çatlakları Ne zaman Ortaya Çıkar

Gebelikte karın çatlakları genellikle karnın daha hızlı büyümeye başladığı son 3 yada 4 ayda ortaya çıkar. Bazı gebelerde çok daha erken görülebilmesine rağmen, nadiren de olsa son 3-4 haftaya kadar görülmeyip daha sonra beliren karın çatlakları da vardır. Ortaya çıkan bu çatlaklar ne yazık ki kaybolmazlar. Gebelikte pembe ve beyaz renkte olan karın çatlakları doğum sonrasında karnın küçülmesiyle gümüş yada sedef rengine dönerler. Bazı kadınlar bu durumdan rahatsızlık duymasa da, bazıları için bu durum oldukça rahatsız edicidir. Gebelikte oluşan karın çatlaklarından kurtulmanın tek yolu cerrahi müdahaledir.

Gebelikte Karın Çatlaklarını Önleme Yolları

Çatlakların oluşumunu önlemenin en önemli yolu cildi nemlendirmektir. Bu şekilde karın büyürken elastikiyetini kaybetmemiş olacak ve çatlak oluşumu önlenebilecektir. Cildi nemlendirirken aynı zamanda dengeli beslenme ve yeteri kadar sıvı alımı da önemli bir faktördür. Aynı zamanda duş alırken karına, yumuşak ve dairesel hareketlerle yapılacak masaj, kan dolaşımını hızlandırarak, elastikiyetin korunmasına yardımcı olur. Piyasada satılan pek çok ürün gebelikte karın çatlaklarının oluşmasını önlemek için kullanılabilir fakat buna bütçe ayırmak istemeyen yada kozmetik bir ürün kullanmak istemeyen anne adayları, işin özü cildi nemlendirme olduğu için, badem yağı, saf zeytinyağı gibi yağlardan faydalanabilirler.   


]]>
Ayak Çatlağı https://www.catlaklar.com/ayak-catlagi.html Wed, 14 Nov 2018 03:47:59 +0000 Ayak çatlağı, Birdenbire oluşabildiği gibi fark edilmeden de gerçekleşmiş olabilir. Ayak çatlağı acı veren bir hadisedir ve kişiye zarar verir. Kemik çatlaması olduğunda  kişinin hemen bir doktora muayene olması gerekir. Da Ayak çatlağı, Birdenbire oluşabildiği gibi fark edilmeden de gerçekleşmiş olabilir. Ayak çatlağı acı veren bir hadisedir ve kişiye zarar verir. Kemik çatlaması olduğunda  kişinin hemen bir doktora muayene olması gerekir. Daha sonrasında ayak çatlağı mutlaka bir ortopedi uzmanına gösterilmelidir Aksi durumlarda kemikte kırılma olabilir.Kırılmanın gerçekleşmesi de kemik çatlamasından daha acı veren ve sıkıntılı bir durumdur. Ülkemizde en sık bacak burkulması veya düşme sonucunda oluşan bir olaydır. Çatlak kemik önce bölgede acı ardından da morarma ve şişlik ile kendini gösterir. İlk an da sıcak olduğundan dolayı doku çok şişlik görülmese de ilerleyen saatler de şişlikler görülebilir. Dikkate alınmayan ayak çatlağı ilerleyen saatlerde daha çok ağrı ve acı verir bu esnada da hastada dayanılması zor bir acıyla karşılaşabilir.

Ayak çatlağı belirtileri  
 • Kişiye çok ağır bir acı hissi veren ayak çatlağı oluşan kızarıklık ile de çatlağın yerini belli eder. 
 • Ardından çatlayan bölgede morarmalar başlar. 
 • Hastaya müdahale geciktikçe kişide halsizlik başlar ve ayak çatlağın da oluşan morluk daha da artar. 
Ayak çatlağı tedavisi

Çatlak kemik tedavisi kendiliğinden düzelebilecek bir durum değildir. Ayak çatlağında iki tür tedavi yöntemi vardır. İlk olan alçı yada atel yardımıyla çatlamış olan ayağın sabit durmasını sağlamak ikincisi ise, cerrahi müdahale ile ayak çatlağı olan kısımı uçlarını tel yada platin yardımıyla birbirine bağlamaktır. Daha çok ilk seçenek ayak çatlaklarında uygulanır. Mutlaka uzman bir hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekir. Ayak kemiğinde ki çatlak anlaşıldığı an en kısa sürede bir hekime gösterilmesi gerekir. Hekimin uygulayacağı tedavi ile ayakta ki çatlak kemik sorunu kısa sürede iyileşme gösterecektir. Hastanın yaşına göre ayak çatlağı hastalığının iyileşme süresi değişir. Küçük bir bebek yada çocuğun kemiği daha çabuk iyileşme gösterirken 50 yaş ve üzeri kişiler de iyileşme süreci daha uzun olabilir.

Ayak çatlağı tedavisinden sonra alınacak önlemler 
 • Esnek bandaj ile ayak bileğini koruma
 • Düz olmayan zeminlerde koşmaktan, antrenmandan sakınmak
 • Spor yapmadan önce ısınma hareketleri yapmak gerekir.
]]>
Topuk Çatlağına Ne İyi Gelir https://www.catlaklar.com/topuk-catlagina-ne-iyi-gelir.html Wed, 14 Nov 2018 10:53:54 +0000 Topuk çatlağına ne iyi gelir, sorusuna cevap vermeden önce topuk çatlağı neden olur sorusuna bir göz atalım. Topuk çatlağı öncelikle cildin aşırı kuruması ile meydana gelir. Fakat bununla birlikte fazla kilolar topuklar ü Topuk çatlağına ne iyi gelir, sorusuna cevap vermeden önce topuk çatlağı neden olur sorusuna bir göz atalım. Topuk çatlağı öncelikle cildin aşırı kuruması ile meydana gelir. Fakat bununla birlikte fazla kilolar topuklar üzerinde baskıyı arttıracağı için topuk çatlağına neden olurlar. Aynı zamanda uzun süre topuklu ayakkabı giymek yine topuk çatlağına neden olan bir başka sebeptir. Topuk çatlakları derinleşmesi durumunda ağrı ve kanamaya neden olurlar. Bu nedenle topuk çatlakları ilerlemeden önlemini almakta fayda vardır. 
Topuk çatlaklarını önlemenin ya da iyileştirmenin yollarına göz atalım.

Topuk çatlağında ne iyi Gelir

Nemlendirici krem: Topuk çatlakları için kaliteli bir nemlendirici krem edinmekte fayda vardır. Topuklarımızı sık sık kremlemek özellikle duştan çıktıktan sonra ayaklar nemli iken kremlemek ve üzerine pamuklu çorap giymek doğru bir yöntemdir.

Vazelin sürmek: Topuk çatlaklarına vazelin sürmek topuğu nemlendirmenin yollarından birisidir, böylelikle nemi içeri hapsederek sertleşen ve kuruyan topuklarınızı yumuşatabilirsiniz. Yatmadan önce topuklarınıza vazelin sürüp üzerine pamuklu çorap giyerseniz sabaha topuklarınızın yumuşadığını görebilirsiniz.

Zeytinyağı ve bal kürü: Bu kür ile topuklarınızı yumuşatabilir ve çatlaklarınızı giderebilirsiniz. Bunun için bir çay kaşığı bal ve bir yemek kaşığı zeytinyağını iyice karıştırarak topuklarınıza iyice yedirerek sürün ve 20 dakika bekletin. Bu bakımı yaparak hem cildinizi yumuşatır hem de baldaki anti bakteriyel özellik sebebi ile çatlakların enfeksiyon kapması önlenir.

Doğal yağlar: Badem yağı, aloe vera, zeytinyağı, susam yağı, hindistan cevizi yağı kullanmak doğal ve bitkisel çözümlerdir. Bunları düzenli kullanmak çok işe yarar. Cildinizin bu yağlardan daha çok yarar sağlaması için ayaklarınızı güzelce yıkayın ve durulayarak kurutun. Seçeceğimiz yağı topuklarımıza ve ayaklarımıza sürerek iyice yedirin. Temiz bir çorap giyerek yatağa girin kalktığınızda göreceksiniz ki topuklarınız yumuşamış olacaktır. 

Muz: Olgun muzlar doğal başka bir yöntemdir. Bir tane olgun muz iyice ezilir ve temizlenmiş ayaklara sürülür. Yaklaşık olarak 10-15 dakika bekleyin, sonrasında ayaklarınızı ılık suyla yıkayın ve ayaklarınızı soğuk suda 5-10 dakika arasında bekletin sonrasında kurulayıp krem sürün. Bu yöntemi bir kaç hafta boyunca uygularsanız daha iyi sonuç alırsınız.

Gül suyu ve Gliserin: Bu ikili topuk çatlaklarına iyi gelir. Gliserin cildi yumuşatma özelliği nedeni ile kozmetik alanında oldukça çok kullanılır. Gül suyu buna A, B3, C, D ve E vitamini antioksidan, antiseptik ve anti inflamatuar özelliğiyle katkı sağlar.

Pirinç unu peeling: Pirinç unu ile hazırlayacağınız peeling ile topuğunuzu ölü derilerden kurtarabilirsiniz. Karışım için gereken, 1 avuç pirinç unu, bir kaç çay kaşığı bal ve bir kaç damla elma sirkesi. Malzemeler karıştırılarak koyu bir macun elde edilir. Çatlaklar çok kötü durumda ise zeytin yağı ya da tatlı badem yağı da ekleyin. 10 dakika ılık suda beklettiğiniz ayaklarınızı kurulayıp bu karışım ile ovalayın sonrasında yıkayıp kremleyin.


]]>
Makatta Çatlak https://www.catlaklar.com/makatta-catlak.html Wed, 14 Nov 2018 11:59:38 +0000 Makatta çatlak, birçok neden bağlı olarak meydana gelen bir hastalık türüdür. Makatta çatlağa neden olan durumlar genellikle makatta çatlak nedeniyle daha da artmaktadır. Yani tıpkı bir kısır döngü gibidir. Makatta birb Makatta çatlak, birçok neden bağlı olarak meydana gelen bir hastalık türüdür. Makatta çatlağa neden olan durumlar genellikle makatta çatlak nedeniyle daha da artmaktadır. Yani tıpkı bir kısır döngü gibidir. Makatta birbirinden farklı pek çok hastalık bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın görüleni basur adı verilen hastalık iken ikinci sırayı çatlak almaktadır. Makatta çatlak oluşmasının en bilinen sebebi tuvalette ıkınma ve kabızlık şikayetidir. Eğer bu nedenlere bağlı olarak makatta çatlaklık oluşmuşsa bu durumun en bilinen belirtileri de kanama, ağrı ve kaşıntı olarak kendisini gösterir. Makatta çatlak kadın erkek ayırt edilmeden tüm yetişkinlerde yaşanabilen bir sağlık sorunudur. Ancak doğum yapan kadınlarda oluşma ihtimali erkeklere oranla her zaman daha fazladır. Bunun en temel sebebi ise doğum esnasında ıkınma ve daha fazla kabızlık şikayetlerinin yaşanmasıdır. 

Makatta çatlak şikayetinin yaşanmasının en temel sebepleri nelerdir
 • Makatta çatlaklık oluşmasının en temel sebebi kabızlıktır. Kabızlık yeterli sıvı tüketilmediği durumlarda yaşanan bir sağlık sorunudur. Yetersiz sebze meyve tüketimi, fiziksel aktivite azlığı, bazı ilaçların yan etkisi ya da tiroid, bağırsak yapışması gibi bir kısım hastalıkların da etkisiyle de daha fazla artış gösterir. Makatta çatlaklık oluşmaması için beslenme düzenine de bağlı olan bağırsak hareketlerinin sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesini sağlamaktır. Aksi halde kabızlık nedeniyle tuvalette bekleme süresi artar ve kişi dışkılama faaliyetini yerine getirebilmek için çok fazla ıkınmak zorunda kaldığı için çatlaklık oluşur. 
 • Normal doğum en sağlıklı olan doğum şeklidir. Ancak normal doğumunda kendisine göre küçük sakıncaları bulunmaktadır. Bunların en başında ise makatta çatlaklık oluşması gelir. Normal doğum sadece doktorun değil anne adayının da katılımıyla gerçekleşen bir süreçtir. Anne adayı bu sürece bebek doğuma yaklaştıkça ıkınarak katılır. Ikınma hareketi makatta beklenmedik çatlakların oluşmasına davetiye çıkartabilir. 
 • Ayrıca sadece kabızlık değil çok fazla tuvalete gitme ihtiyacına neden olan aşırı ishal hastalığı da az da olsa makatta çatlak oluşmasına neden olabilir. 
Makatta çatlak oluşumunu belirtileri nelerdir

Hasta normal şartlarda makatta çatlak olduğunu hissedebilir. Tabi ki hastalığın teşhisini her zaman tek başına koyamayabilir. Fakat makatta çatlaklık verdiği rahatsızlık ile kendisini hissettirir. Örneğin eğer makatta çatlaklık oluşmuş ise bu durumda makatta ağrı, kasıntı, akıntı, şişkinlik gibi şikayetler yoğun olarak yaşanır. Örneğin hastanın dışkısında kanama oluşabilir ve bu durum tuvalet kağıdına da geçebilir. Eğer bu belirtileri hissedebiliyorsanız mutlaka tıbbi yardım almaya özen gösterin. 

Makatta çatlaklığı teşhis ve tedavi:

Makatta çatlaklık oluşması halinde hastanın hayat standartları olumsuz yönde etkilenmektedir. Makatta çatlaklığın en temel nedeni olan kabızlık halen devam ediyorsa çatlaklık hastanın hayatını daha da çekilmez yapar. Bu nedenle hızla tedavi edilmesi gerekir. 
Belirtileri hissettiğiniz ilk anda hemen doktora başvurmayı sakın ihmal etmeyin. 
 • Hastalığın başlangıç evrelerinde genellikle bağırsak hareketlerinin düzene sokarak çatlak oluşumunun azaltılmasına çalışılmalıdır. Bu nedenle yapılması gereken en önemli şey hastaya beslenmede lif ağırlıklı bir program uygulanması önerilir. Ayrıca bunun için hastaya ilaç da tavsiye edilir. Böylece hasta tuvaletini yaparken daha az acı hisseder. İlave olarak çatlağın azalması için krem uygulaması yapılır. Evde yaklaşık yarım saat boyunca ılık suda oturulması da hastayı rahatlatır. 
 • Hastalığın ilerleyen evrelerinde teşhisi halinde ise gerekli görülürse cerrahi tıbbi müdahalede bulunulabilir. Aslında günümüzde uygulanan cerrahi müdahale çok fazla korkulacak nitelikte bir işlem değildir. Operasyon yaklaşık 15 daki]]> Fissür Çatlak https://www.catlaklar.com/fissur-catlak.html Wed, 14 Nov 2018 18:49:17 +0000 Fissür çatlak, insanların birçoğunda görülme ihtimali olan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu problem aslında direk olarak iltihaplara bağlı olarak ortaya çıkan bir problemdir. Bu nedenle fissür çatlak prob Fissür çatlak, insanların birçoğunda görülme ihtimali olan bir durumdur. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu problem aslında direk olarak iltihaplara bağlı olarak ortaya çıkan bir problemdir. Bu nedenle fissür çatlak problemi, belli bir süre sonra müdahale edilmese çok ciddi bir hale gelebilir. Hemen hemen her yaşta görülebilecek olan bu problem, kontrol altına alınmazsa oldukça büyüyerek sorun haline gelebilir. Fissür çatlak rahatsızlıkları birçok zaman basur sorunuyla karıştırılır. Bu durumda basur olduğunu düşünen kişiler doktora gittiklerinde doktorlar yaptıkları fiziki muayene sonrasında fissür çatlak rahatsızlığının olduğu bilgisini verirler. Bu hastalıkla birlikte makat bölgesinde bulunan kaslarda çatlamalar meydana gelir. Bu çatlaklar içerisine bakteriler girer ve iltihaplanmalara neden olur. Bu durum bazı insanlarda yırtılma sorunuyla da ortaya çıkabilir. Özellikle yanlış cinsel ilişki nedeniyle insanlarda bu problem çok sık karşılaşılır. Bu nedenle anal ilişkinde özellikle uzak durulması gerektiği bilinmelidir. 

  Fissür çatlak nedenleri nelerdir
  • İnsanlarda sık sık meydana gelen bu durumun en büyük nedeni kabızlıktır. Kabızlık sorunları insanlarda bazen çok ciddi bir hal alarak zorlanmalara neden olabilmektedir. Makatta meydana gelen kabızlık nedenli zorlanma, yırtılmalara ve bu şekilde çatlamalara neden olur. Bu nedenle aşırı kabızlık sorunu yaşayan insanların kesinlikle muayene olması gerekmektedir. 
  • Kabızlık probleminde olduğu gibi ishal sorunlarında da anal fissür problemi ortaya çıkabilmektedir. Özellikle uzun süreli olarak ortaya çıkan ishal rahatsızlığında belli bir süre sonra fissür çatlak rahatsızlığı ortaya çıkar. 
  • Kadınlarda fissür çatlak problemi çok daha yaygın görülmektedir. Bunun en büyük nedeni ise kadınların doğum yapmasıdır. Çünkü doğum sırasında makat bölgesinde bulunan kaslar ciddi bir şekilde etkilenir ve fissür çatlak şeklinde sorunlara neden olur. 
  • Sürekli acı tüketme yine birçok kişide meydana gelen fissür çatlak rahatsızlığı nedenlerinden biridir. Özellikle acı seven insanlarda bu durum çok karşılaşılmaktadır.
  Fissür çatlak belirtileri nelerdir

  Ağrı: Fissür çatlak rahatsızlığında ilk olarak ortaya çıkan belirti, şiddetli sancıdır. Bu sancılar makat bölgesinde ortaya çıkarak ciddi bir sorun olur. Bu ağrılar o kadar artar ki kişide yürüme işleminin ya da oturma işleminin yapılamamasına neden olabilir. 

  Kanama: Fissür çatlak rahatsızlığında bir diğer belirti ise kanamadır. Özellikle dışkının yapılması sırasında bu kanamalar artabilir. Eğer kanamalar artış göstermişse bu konu hakkında da doktora gitmek en doğru karardır. 

  Kaşıntı: Fissür çatlak olan insanlarda meydana gelen etkilerden biri de kaşıntılardır. Bu kaşıntılar özellikle hastalığın iyileşmesine yakın zamanlarda meydana gelir ve çok şiddetli bir şekilde ortaya çıkar. 

  Fissür çatlak tedavisi:

  Daha önceden genellikle ilaçlarla ve ameliyatla yapılan fissür çatlak tedavileri gelişmiş olan tedaviler sayesinde çok rahat bir şekilde ameliyatsız bir şekilde yapılabilmektedir. Bu tedaviler ise genellikle ilaçlarla sağlanmaktadır. Fissür çatlak rahatsızlığında gerekli olan tedavilerin yapılması direk olarak steril ortamlarda gerçekleştirilir. Hastalar ameliyat sonrasında aynı gün içerisinde işine dönerek çalışma hayatına devam eder. Tedavinin etkisi çok hızlı bir şekilde görülmektedir. Bunun yanı sıra belirtmek isterim ki ağrılar ameliyat sonrasında çok hızlı bir şekilde ortadan kalkar. Bu durum kişi tarafından çok rahat bir şekilde anlaşılabilir. 
  ]]>
  Diz Kapağı Çatlağı https://www.catlaklar.com/diz-kapagi-catlagi.html Thu, 15 Nov 2018 13:59:41 +0000 Diz Kapağı Çatlağı, diz ekleminde çok sık karşılaşılan bir sorundur. Kişilerin denge kaybı sonucu düşerek, spor aktivitelerinde ya da trafik kazaları sonucunda aldıkları darbelerden dolayı diz kapağında çat Diz Kapağı Çatlağı, diz ekleminde çok sık karşılaşılan bir sorundur. Kişilerin denge kaybı sonucu düşerek, spor aktivitelerinde ya da trafik kazaları sonucunda aldıkları darbelerden dolayı diz kapağında çatlaklar oluşabilmektedir. 

Diz kapağı oldukça kompleks bir yapıya sahip olması ile bilinir. Bu kompleks yapı menisküs, tendon, kemik, bağ ve kaslardan oluşur. Bu yapılarda meydana gelen sorunlar dizde ciddi sakatlanmalara neden olur. Diz kapağı çatlağı sonucu oluşan ağrılar keskin ya da donuk olabilir. Büyük olasılıkla çatlak şiddetli ağrı, morarma yada kanamalara yol açacaktır. travma sırasında diz kapağında çatlama veya kırılma sesi duyulabilir. Bunun dışında diz kapağındaki çatlak nedeniyle bacakta güçsüzlük hissedilir. Bu tür çatlaklar acil müdahale gerektirir. Diz eklemlerini hareket ettirmede yetersizlik, duyu kaybı ve eklemde şiddetli ağrı gözlenir. 

Diz Kapağı Çatlağı Belirtileri

Diz kapağında meydana gelen çatlaklarda çatlama sesi, hareket kısıtlılığı, şiddetli ağrı, kıtırdama, şişme, deri bölgesinde sıcaklık, kızarıklık, kanama, morarma, yanma, bacakta kilitlenme, kas güçsüzlüğü, spazm, bıçaklama hissi ve bazı durumlarda felç görülür.

Diz Kapağı Çatlağı Tedavisi

Diz kapağı çatlaklarında büyük olasılıkla cerrahi müdahale kaçınılmazdır. Ameliyat dışında anti-inflamatuar ilaçlar ve fizik tedavisi uygulanır. 

Acil müdahale sırasında öncelikle buz veya soğuk paketi uygulanır ve sonrasında elastik bant ile sıkıştırma ve yüksekte tutma teknikleri de uygulanır. Ağrıyı azaltmak için Ibuprofen veya naproksen  gibi bazı anti-inflamatuar ilaçlardan yararlanılır. Diz kapağı çatlaklarında ileri aşamada eklem içine kortikosteroid enjeksiyonu yapılır ve şiddetli ağrıyı azaltmak için dize destek için ortez cihazlar ve ayakkabılar verilir. 

Diz kapağının çatlayan yerine artroskopik cerrahi ile müdahale edilir. Bu yöntemde dizde açılacak kesi ile diz içerisine girilerek kamera ve yerrleştirilen diğer araçların kullanımı ile operasyon gerçekleştirilir. Bu yöntemle açık ameliyata gerek kalmadan gerekli tedavi sağlanarak iyileşme süreci hasta için kısa ve kolay bir hale getirilir. Sonraki aşamalarda diz eklemlerinin desteklenmesi, kasları güçlendirmek için fizik tedavisi ve ortez kullanımıyla diz kapağı çatlağı tedavisi tamamlanır.
]]>
Çatlak İzleri https://www.catlaklar.com/catlak-izleri.html Thu, 15 Nov 2018 16:28:02 +0000 Çatlak izleri kadınların en büyük problemlerinden biridir. Sık sık kilo alıp veren, doğum yapan kadınlarda vücut yapısına bağlı olarak sıklıkla görülür. Vücutta sıklıkla görüldüğü yerler bacaklar, göğüs, göbek Çatlak izleri kadınların en büyük problemlerinden biridir. Sık sık kilo alıp veren, doğum yapan kadınlarda vücut yapısına bağlı olarak sıklıkla görülür. Vücutta sıklıkla görüldüğü yerler bacaklar, göğüs, göbek ve kalçadır. Çatlak izlerinin ani kilo değişimleri ile derinin gerilmesi ve bu gerginlikten dolayı çatlak izlerinin vücudun özellikle büyüyüp gerilen yerlerinde oluşmasıdır. Bu izlerin oluşumunun engellenmesi her ne kadar kişinin vücut yapısına bağlı olsa bile çeşitli yöntemler kullanarak ya engellenebilir ya da en azından azaltılabilir. Her ne kadar çatlak izlerini giderdiği söylenen çeşitli kozmetik ürünleri piyasa da yer alsa da evde kolaylıkla hazırlayacağınız yöntemler ile bu izlerden kurtulabilirsiniz.

Kuşburnu tohumu ve badem yağı: Kuşburnu tohumu ve badem yağı ile cildinizi nemlendirebilir ve çatlak izleri oluşmuş cildinizi yenileyebilirsiniz. Duş aldıktan sonra cildinize her iki ürünü de ayrı uygulayın.

At kuyruğu: At kuyruğunun içerdiği silikon sağlık açısından çok yararlıdır ve cildi canlandırmada çok güçlü bir doğal elementtir. Evde hazırlayabilmeniz için gereken malzemeler 100 gr at kuyruğu %40 alkol derecesinde alkol içeren 1 litre alkol ve 8-10 damla limon suyu.
Atkuyruğunu 1 ay boyunca alkolde bekletin ve sonrasında limon suyu ekleyin. Daha sonra bu karışımı yarım litre su ile sulandırın. Elde ettiğiniz karışımı günde iki kez dairesel hareketlerle masaj yaparak çatlak izlerinin olduğu bölgeye uygulayın. 

Avokado kremi ve aloe vera: Bu iki ürün bir arada mucizeler yaratır. Dokuları tekrar canlandırarak çatlak izlerinin giderilmesinde çok güçlüdürler. Hazırlanışına gelince; yarım avokado, 1 adet aloe vera yaprağı, 1 çay kaşığı zeytinyağı hazırlanır. Avokado, aloe vera yaprağındaki kristaller ve zeytinyağı blendere koyulur ve pürüzsüz bir krem olana kadar karıştırılır. Bu krem çatlak izlerine dairesel hareketlerle masaj yaparak sürülür. Yirmi dakika bekletilir ve sonrasında soğuk su ile yıkanır.

Avokado, yulaf ve badem yağı kremi: Yarım avokado ikişer yemek kaşığı yulaf ve badem yağı iyice karıştırılır, çatlak izleri üzerine sürülür ve beklettikten sonra ılık su ile yıkanır.

Avokado, bal ve limon kremi: Bütün malzeme blenderda ya da elde karıştırılır, yumuşak bir krem elde edilir. Bu karışım çatlak izlerine sürülerek 15 ile 20 dakika kadar beklenir, sonrasında ılık su ile yıkanır.

Hindistan cevizi yağı: Cildi çok güzel nemlendirme özelliğine sahiptir ve sürüldükten sonra yıkanmasına gerek yoktur. 

Gül yağı : Çatlak izlerinin oluşmasını engellemek için gül yağı ile E ve A vitamini karışımını masaj yaparak sürün.

C vitamini: C vitamini kolajen üretimini desteklediği için yeni izlerin oluşmasına engel olur.

Yukarıdaki yöntemlerle birlikte cildi nemli tutmak için en önemli ve dikkat edilmesi gereken şey bol bol su içmektir ve uygun vücut ağırlığını korumaktır. Sık sık kilo alıp vermekten kaçınırsanız çatlak izlerinin oluşumunu engeller.
]]>
Dudak Çatlağı https://www.catlaklar.com/dudak-catlagi.html Thu, 15 Nov 2018 18:52:06 +0000 Dudak Çatlağı, Özellikle kış mevsiminde dudak çatlağı şikayetlerine çok sık rastlanılır. Fakat dudak çatlağının tek sebebi soğuk hava değildir. Soğuk hava ile hiçbir alakası olmayan daha farklı nedenden dolayı da Dudak Çatlağı, Özellikle kış mevsiminde dudak çatlağı şikayetlerine çok sık rastlanılır. Fakat dudak çatlağının tek sebebi soğuk hava değildir. Soğuk hava ile hiçbir alakası olmayan daha farklı nedenden dolayı da dudak çatlağı olabilir. Özellikle günlük yaşamda sık kullanmış olduğunuz kozmetik ürünler yada çok sevdiğiniz bir şekerleme dudak çatlağına baş sorumlusu olabilir. Kimi zaman kuru hava gibi oldukça basit bir sebeple çatlayan dudaklar kimi zamanda da daha başka sağlık probleminin habercisi olabilir. Kronik bir biçimde sık çatlamakta olan dudaklar ne kadar krem sürerseniz sürün herhangi bir iyileşme göstermez. Böyle bir durumda en iyisi ilk önce bir cilt uzmanına başvurmak gerekir. Dudak çatlağına karşı dudak kremi alırken aromalı ve boyalı ürünlerin haricinde anti-alerjik ile güneşten koruyucu özellikte ürünler seçmeyi tercih etmelisiniz. Bitkisel özlü yada aloe veralı dudak kremleri kullanabilirsiniz. 

Dudak Çatlağı Nedenleri

Vücudun Susuz Kalması (Dehidrasyon): Dudak çatlağı vücudun genel olarak çok susuz kalması nedeni ile oluşur. Eğer gün içerisinde yeteri kadar su tüketmez iseniz tüm vücut hücreleri gibi dudaklarınızda susuzluktan etkilenir. Yetersiz nem miktarı yüzünden de kurur ve çatlar. 

Diş Macunu: Çeşitli birçok diş macunu sodyum loril sülfat adlı bir bileşen içermektedir. Bu bileşen dudaklarda çatlağa ve kurumaya yol açar. Eğer dudak çatlağından rahatsızsanız başka bir diş macununu tercih etmelisiniz. 

Dudak Yalama: Dudaklarınız kuru ve çatlak olduğunda onları yalamak istersiniz. Ama yaladıktan bir süre sonra dudaklarınız kurur ve yeniden yalamak isteği oluşur. Bunun nedeni tükürük buharlaştıkça dudaktan çok daha fazla nem kaçar ve önceki halinden çok daha kuru kalır. Dudak çiğneme ile ısırmada aynı etkilere sebep olacağından dolayı bunlardan uzak durmanız gerekir. 

Çok Fazla A Vitamini: Eğer çok fazla A vitamini alıyorsanız dudak çatlağı ile karşılaşabilirsiniz. Besinler aracılığı ile fazla A vitamini almak az görülmektedir. Ancak vitamin takviyesi almış olan kişiler bu problemler ile karşılaşabilir. Ayrıca B3,B2 vitaminleriyle, çinko eksikliği dudak çatlağına sebep olur. 

Ağızdan Nefes Alma: Grip yada nezle olduğunuzda dudaklarınızda çatlaklar meydana gelir. Burnunuz kapalı olduğundan dolayı ağız yolu ile nefes almak zorunda kalırsınız. Dudakların üstündeki devamlı hava akışı da onları kurutur. Bu durumda dudak çatlağına sebep olur. Çok fazla uyuyan ve uyku apnesi de aynı nedenden dolayı dudakta çatlağına neden olur. 

Turunçgiller: Turunçgillerde bulunan asit dudakları tahriş eder. Domates sosu dudakları tahriş eder ve acı verir. Bazı sakız, şeker ile diş macunlarının üretilmesinde kullanılan sinnamat bileşenleri de aynı etkiye sebep olur. 

Güneş Işığı: Güneş ışığı dudaklarda bulunan nemi buharlaştırır ve dudak çatlağına yol açar. Güneşli havalarda dudak nemlendiricisi kullanmayı tercih edin. 

Hastalıklar: Kilitis, diyabet, sedef hastalığı ve down sendromu hastalıkları da dudak çatlağına neden olur. Otoimmün rahatsızlıkları da dudakların güneşe karşı hassaslaşması ile dudak çatlamasına yol açar. Tiroit yetmezliği ve sedef hastalığı da dudak çatlağına ve dudak kuruluğuna sebep olur. 

Dudak Çatlağına Ne İyi Gelir

En İyi Organik Nemlendirici Bal: Bal oldukça iyi bir nemlendiricidir. Hemi de antibakteriyel ve iyileştirme özelliği taşımaktadır. Gün içinde birkaç defa dudaklarınıza biraz bal sürün dudak çatlağına iyi gelecektir.

Salatalık: Dilimlediğiniz salatalığı çatlayan dudağınız üzerine koyun ve tam 15-20 dakika kadar bekletin. Daha sonrada dudaklarınızı ılık suyla iyice yıkayın.

Hint Yağı, Zeytinyağı Ve Hindistan Cevizi Yağı: Bu yağların tümü de dudağınızı nemlendirir. Bu yağlardan herhangi birini birkaç defa dudaklarınıza sürün dudak çatlağına iyi gelir.

]]>
Memede Çatlak https://www.catlaklar.com/memede-catlak.html Fri, 16 Nov 2018 08:40:22 +0000 Memede Çatlak, ilk defa emziren annelerin hepsinde görülen bir durumdur. Bu durum anne adayına çok sıkıntı vermektedir. Bu çatlak oluşumlarının ilk nedeni ise emzirme şeklinin doğru ayarlanmasıdır. Yeni doğum yapmış ol Memede Çatlak, ilk defa emziren annelerin hepsinde görülen bir durumdur. Bu durum anne adayına çok sıkıntı vermektedir. Bu çatlak oluşumlarının ilk nedeni ise emzirme şeklinin doğru ayarlanmasıdır. Yeni doğum yapmış olan bayanlarda ve ilk defa anne olan bayanların kimisi tecrübesizlik sebebi ile hatalı bir pozisyonda emzirir ve böyle bir durumda memede çatlağa neden olur. Bazı zamanda memede çatlağına bebeğin devamlı emmesi ile ortaya çıkan ıslaklık ve kurulukta yol açar. Böyle bir durumda da memede çatlak oluşur ve ağrılı yarıklar ile belirgin egzamaya yol açar. Bu durumda da göğüs ucu yaraları eğer mikrop kapar ise iltihaplanma olur. Tüm bunların önüne geçebilmek içinde evde yapmanız gereken birtakım yöntemler vardır. Memede çatlak için birçok bitki kürleri ile kremler tavsiye edilir. ilk şey bebeğiniz dünyaya gelmeden ve emmeye başlamadan önce tedbirlerinizi mutlaka almanız gerekir. Çatlak oluşumuna karşı iyi gelen bir krem veya zeytinyağı kullanılması gerekir. Bu sayede de bebeğinizi emzirmeye başlamadan önce göğüs ucunuz yumuşar ve çok fazla çatlak oluşmaz. 

Emzirmeye başladıktan sonra memede çatlak oluşmaması için yapılması gerekenler;
 • Meme uçları ılık su ile silinmelidir mutlaka havalandırılarak kurutulması gerekir.
 • Sızıntıların memeyi ıslatmaması içinde sıkça meme başına konulan ped değiştirilmeli ve emzirme aralarında da hava ile teması mutlaka sağlanmalıdır.
 • 7-8 tane ayva çekirdeği klorsuz su içinde kaynatılarak ılınması beklenir ve süzülür. Meydana gelen jöle susam yağı ile iyice karıştırılır. Bebeği emzirdikten sonra da göğüs temizlenir ve bu karışımı da göğüs uç kısmına ve etrafına sürülmektedir.
 • Kantaron yağı ve zeytinyağı ile eşit miktarda karıştırılır ve emzirdikten sonra meme başı kurutulur ve yapılan bu karışım meme ucuna sürülür. 
 • Bazen meme ucu çatlağı mikrop kapar ve iltihaplanma oluşur. Oluşan iltihaplanmayı kurutmak içinde antibiyotik içerikli kremler kullanılır. Bu kremleri bebeği emzirdikten sonra sürülmesi gerekir. Bebeği emzirmeden öncede mutlaka silinmesi gerekir. Karbonatlı su ile silinmemesi gerekir. Klorlu ve karbonatlı sular memede çatlaklıklara neden olur.
 • Bunlar ile beraber en sağlıklı ve en kolay olan çözüm yine çatlak olmuş ise göğüs içindedir. Eğer anne kendi sütünü bebeğini emzirdikten sonra göğüs uç kısmına masaj yaparak bu karışımdan sürerse, memede çatlak daha kolay iyileşir.
]]>
Çocuklarda Makatta Çatlak https://www.catlaklar.com/cocuklarda-makatta-catlak.html Fri, 16 Nov 2018 09:02:59 +0000 Çocuklarda makatta çatlak; bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır. Aşırı kabızlık bu sebeplerden bir tanesidir. Özellikle çocuklarda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu sebeple çocuklarda bu gibi durumların varlığı Çocuklarda makatta çatlak; bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır. Aşırı kabızlık bu sebeplerden bir tanesidir. Özellikle çocuklarda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bu sebeple çocuklarda bu gibi durumların varlığına çok dikkat etmeniz gerekir. Aksi durumda bu çatlakların enfeksiyon riski fazladır. Bir diğer makat çatlağı nedeni ise yoğun ishal durumudur. Bu gibi şikayetler sindirim sistemi problemleri olabileceği gibi son derece tehlikeli durumlara sebep olabileceği gibi makat çatlağına da sebep olmaktadır.

Kabızlık problemini önlemek için çocuklarınızda beslenme alışkanlıklarını değiştirmeniz gerekmektedir. Düzenli olarak sebze ve meyve ile bol sıvı alımının arttırılması gerekmektedir. İlk 7-10 gün içinde bağırsak probleminin içeriğinin atılmasını kolaylaştıracak doktor kontrolünde kabızlık problemini giderecek bir şurup kullanılabilir.

Çocuklarda makatta çatlağın belirtileri nelerdir;
 • Makat çatlağı probleminde en büyük sebep makatta meydana gelen çatlağa bağlı olarak görülen şiddetli veya hafif sancılardır. Çocuklarda özellikle kaka yapma sırasında çok şiddetli çatlak ağrıları meydana gelir ve gün boyu çocuğunuz huysuz olur. Bu ağrılar zamanla artabilir ve kesinlikle gerekli tedavilerin yapılması gerekmektedir.
 • Bir diğer neden ise makat bölgesinde görülen şişmelerdir. Bu durum her makat çatlağı olan kişide ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden mutlaka kontrol etmelisiniz. Dokunarak da şişlik olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Aynı zamanda çocuklar kaka yaparken makat bölgesinde kanama olmasıdır. Fakat kanamanın şiddeti çok fazla değildir. Bu kanamalar çocuklarda makat çatlağının en büyük belirtileridir. Bu gibi bir durumla karşılaştığınız zaman mutlaka uzman bir doktora başvurmanızda fayda vardır.
 • Diğer bir sebep ise makat bölgesinde meydana gelen kaşıntıdır. Bu kaşıntılar çok şiddetli değildir fakat yine de çocuklara rahatsızlık vermektedir.
Çocuklarda makatta çatlak tedavisi;

Bebeklerde ve çocuklarda makatta çatlak oluşma sebebi kabızlıktır. Çocuğun kakasını zorlanarak yapması kabızlıktır ve kabızlığa bağlı olarak anal fissür yani makatta çatlak meydana gelebilir. Bu durum bebekte idrar yolunda enfeksiyonuna sebep olabilir veya idrar yolu enfeksiyonu bebekte kaka yapma problemine neden olabilir. Bunun için idrar kültürü ve tam idrar incelemesi yapılabilir.

Çocuklarda makat çatlağı için makat bölgesine 4-5 gün anestol krem ve bunun yanında 7-10 gün bepanten krem kullanabilirsiniz. Bu işlemleri günde üç kez yapabilirsiniz. Ancak testler sonucu eğer var ise idrar yolu enfeksiyonu tedavi edilmeli ve makat bölgesi uzman bir doktorun önereceği tedavi ile iyileştirilmelidir.
]]>
Kronik Makat Çatlağı https://www.catlaklar.com/kronik-makat-catlagi.html Sat, 17 Nov 2018 01:16:41 +0000 Kronik makat çatlağı; çeşitli nedenlerle oluşur. Makatta birçok hastalık meydana gelebilir. Makatta çatlaklık oluşması halinde kanama, ağrı ve kaşıntı gibi şikayetler yaşanır. Makatta çatlağın doğum yapan kadın Kronik makat çatlağı; çeşitli nedenlerle oluşur. Makatta birçok hastalık meydana gelebilir. Makatta çatlaklık oluşması halinde kanama, ağrı ve kaşıntı gibi şikayetler yaşanır. Makatta çatlağın doğum yapan kadınlarda oluşma ihtimali erkeklere oranla her zaman daha fazladır. Bunun en bilinen nedeni ise doğum esnasında ıkınma ve daha fazla kabızlık şikayetlerinin yaşanmasıdır. Makatta çatlaklık çok ileri giderse ve sürekli ağrı hissedilirse kronik yani müzmin bir hal alır. Akut makat çatlağı ile kronik makat çatlağının belirtileri aşağı yukarı aynıdır. Fakat kronik makat çatlağı halinde hastanın şikayetleri sadece tuvalette yaşananlarla sınırlı kalmaz. Örneğin hastanın ağrıları birkaç saat daha devam eder. 

Kronik makat çatlağı engellemek için neler yapılmalıdır

Makatta çatlaklık oluşmasının en temel nedeni kabızlıktır. Yeterli miktarda sıvı ve posa yönünden zengin besinler tüketilerek bağırsak hareketlerinin daha fazla artmasına katkı sağlanılması gerekir. Ayrıca kabızlık oluşumuna neden olan aktivite azlığına da bir son verilmesi gerekir. Bunu için daha fazla spor ve yürüyüş yapılmalıdır. Aksi takdirde kabızlığa bağlı olarak tuvalette kalma süresi daha da artar. Hasta bir süre sonra dışkılama faaliyetini yerine getirebilmek için çok fazla ıkınmak zorunda kalır ve bu durum daha fazla çatlağa neden olur. 
Eğer makatta basit bir düzeyde çatlaklık meydana gelmişse bir an evvel tedavi ettirilmesi gerekir. Çünkü tedavi edilmeyen makat çatlaklığı ilerleyerek kronik bir hal alır ve sadece krem veya ilaçla düzelmeyecek boyutlara ulaşır.

Makatta çatlak oluşumunu belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

 • Hasta normal şartlarda makatta çatlak olduğunu kendisi de kolaylıkla hissedebilir. Tabi ki hastalığın teşhisini her zaman tek başına koyamayabilir. Fakat kronik makat çatlağı verdiği rahatsızlık ile kendisini zaten hissettirir. Kronik makat çatlağı oluşmuş ise bu durumda makatta şiddetli ağrı, kasıntı, akıntı, şişkinlik gibi şikayetler yoğun olarak yaşanır. Ayrıca bu ağrılar saatlerce sürer. Örneğin hastanın dışkısında kanama oluşabilir ve bu kanama tuvalet kağıdına geçer. Eğer bu belirtileri hissedebiliyorsanız mutlaka tıbbi yardım almaya özen gösterin. 
 • Kronik makat çatlağı teşhisi konulursa hastaya cerrahi müdahalede bulunulur. Cerrahi müdahale çok uzun sürmeyen basit bir operasyondur. Böylece hastalığın kalıcı şekilde iyileşmesi sağlanabilir. 
 • Günümüzde uygulanan diğer bir tedavi yöntemi ise botoks uygulamasıdır. Botoks cerrrahi müdahale ile kıyaslandığında bazı üstünlüklere sahiptir. Örneğin botoks ile tedavide hastaya narkoz verilmesine gerek yoktur ve ağrısız bir yöntem olarak bilinir. Kronik makat çatlağı tedavi edilmediği takdirde bir kısım kanser hastalıkları ile hemoroit gibi bazı ciddi hastalıklara davetiye çıkartabilir. 
]]>
Vücuttaki Çatlaklar Nasıl Gider https://www.catlaklar.com/vucuttaki-catlaklar-nasil-gider.html Sun, 18 Nov 2018 01:15:50 +0000 Çatlaklar nasıl geçer, çatlakların nasıl oluştuğunu konusunda farklı etkilerden kaynaklandığı söylemek isabetli olur. Vücudumuzda çatlak oluşumu çoğu zaman hamilelik veya kilo almaya ya da vermeye çalışırken ortaya ç Çatlaklar nasıl geçer, çatlakların nasıl oluştuğunu konusunda farklı etkilerden kaynaklandığı söylemek isabetli olur. Vücudumuzda çatlak oluşumu çoğu zaman hamilelik veya kilo almaya ya da vermeye çalışırken ortaya çıkabilir. Bacaklarda ve karın bölgesinde daha sık görülen çatlaklar oluştuktan sonra giderilmesi zor bir süreci kapsamaktadır. Çatlak tedavisi için bitkisel doğal karışımlar faydalı olduğu gibi aşağıdaki kısımda yazacağımız yöntemler muhakkak uygulanması gerekir. 

Çatlaklar nasıl geçer, neler yapılmalıdır

 • Kilolarından dolayı sürekli sorun yaşayan ve her seferinde rejime girip tekrar kilo alan kişilerde çatlak oluşumu daha fazla görülme ihtimali daha fazladır. Vücuttaki çatlakların görünümü azaltmak ve yeni çatlakların oluşmaması için kiloyu korumak öncelikli görev olmalıdır.
 • Vücutta bulunan fazla kiloların spor yapmadan önce atılması da diğer bir çatlak oluşumuna davetiye çıkaran bir diğer faktördür. Kilo vermek için bol su içilmeli ve sporu rutin şekilde yapmak gerekir. Kilo verirken hızlı kilo vermek yerin en sağlıklı şekilde kilo verme yöntemlerine başvurmak gerekir.
 • Ciltte oluşan çatlarlar hücre yenileyici kremler desteğiyle gidermek mümkündür. Hametan ve madecassol gibi marka kremlerin kullanılmasında etkili sonuçlar vermektedir.
 • Çatlaklrın ilerlemesi ve kötü görüntü oluşturması önlemem amacıyla vücutta sıkan, hava alışverişini engelleyen kıyafetler giyilmemesi gerekir. Yeterli oksijen almayan ciltte dolaşım bozuklukları ortaya çıkabilir.
 • Meydana gelen çatlakların oluşumunu durdurmak için badem yağı kullanılabilir. Ek olarak çatlak kremleri ve çatlakların görünümü azaltmakta ve yeni çatlak oluşmasını engellemektedir.
 • Lazer çatlak tedavisinde son dönemde tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Düzenli şekilde uygulanırsa lazer tedavisi çatlakların giderilmesinde yardımcı olacaktır. 

Çatlakların geçmesi için kullanılması gereken en etkili kremler 

Çatlak giderici kremler düzenli olarak kullanılırsa verimli sonuçlar vermesi beklenir. Çatlak kremlerini seçerken kaliteli markalardan faydalanmalı ve kullanım talimatlarına uymak gerekir. En ucuz çatlak giderici krem, ortalama 10 TL fiyatıyla Bepanthen kremidir. Yüz bölgesinde etkili olan bu krem çatlaklara karşı uygulandığında etkili sonuçlar vermektedir.

Fiyatı 50-100 TL arasında değişebilen Lierac, Bepanthol, Vichy ve Bonie marka kremleri de tercih edilip kullanılabilir.  Mustela çatlak kremi ortalama 110 TL fiyata sahiptir. Fakat cildin üzerinde oldukça etkili sonuçlar sağlamaktadır. Detaylı araştırmak gerekirse çatlak kremleri adı altında internet sayfalarını incelemekte fayda vardır. Yukarıda bahsettiğimiz çatlak kremlerini doktora danışmadan kullanılmaması gerekir. Çünkü bilip bilmeden kullanmak bizim için çoğu zaman fayda yerine zarar verebilir. Örnek olarak kremlerin içeriğinde bulunan maddelere karşı alerji olabilir. Buda olumsuz etkiler bırakır ve kötü sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz.

]]>
Kemikte Çatlak https://www.catlaklar.com/kemikte-catlak.html Sun, 18 Nov 2018 03:49:01 +0000 Kemikte çatlak; birden gelişebileceği gibi fark edilmeden de oluşabilir. Bu durum kişiye acı verir ve zararda verebilmektedir. Kemik çatlaması oluştuğu anda acil olarak doktora gidilmesi gereklidir. Eğer doktora gidilmez ise kemikte Kemikte çatlak; birden gelişebileceği gibi fark edilmeden de oluşabilir. Bu durum kişiye acı verir ve zararda verebilmektedir. Kemik çatlaması oluştuğu anda acil olarak doktora gidilmesi gereklidir. Eğer doktora gidilmez ise kemikte kırılmalar meydan gelebilir. Kırılmanın oluşması da kemiklerde olan çatlamadan daha çok rahatsızlık veren bir durumdur. 

Kemikte çatlak en çok vücudun hangi kısımlarında görülür

Çoğunlukla kol ve bacak kemiğinde sık görülen bir durumdur. Ayrıca kaburga kemiklerinde de çatlak görülebilmektedir. Genellikle en çok düşme ve burkulmalardan kaynaklı olarak kemikte çatlak görülmektedir. Çatlak olan kemik ilk aşamada acı verir. Ardından ise şişlik ve morarma oluşur. İlk zamanlarda şişlik çok olmasa da ilerleyen zamanda şişlik daha belirgin bir hal alır. En başta umursanmayan çatlak saatler sonra ağrı şiddetini arttırır ve kişi bu ağrıya dayanamaz.

Kemikte çatlak belirtileri

Kemikte oluşan çatlağın ilk belirtisi o kısımda oluşan ağrı hissidir. Kişiye dayanılmaz ağrılara neden olan çatlağın yerini kızarıklık ile belli olmaktadır. Devamında bu kısımda morarmalar meydana gelmektedir. Bu morarmalar hastanın tedavisi için geç kalındığı zaman daha da artmaktadır. Bu kısımdaki derinin renginde değişiklik olur ve kişide halsizlik gibi belirtiler baş gösterir. Kemikte çatlak oluştuğu andan itibaren kendi belli etmemiş ise birkaç dakika sonrasın o kısmı da yanma hissi oluşur. Bu durumun gerçekleşmesiyle uzman bir doktora gidilmelidir. Yapılacak olan ilk müdahale çatlağın iyileşmesinde oldukça yararı vardır. Eğer kemikte çatlak oluşan kişi çocuk ise bunun belirtileri daha hafif gösterir. Fakat acısı daha çok şiddetli olur.

Kemikte çatlak tedavisi

Kemikte oluşan çatlak kendiliğinden iyileşme durumu söz konusu değildir. Acil olarak uzman bir doktor tarafından muayene edilip tedavi edilmesi gereklidir. Çatlak sorunu gerçekleştiği ve anladığımız zaman muhakkak doktora gidilmesi gereklidir. Uzman doktorun uyguladığı tedavi sayesinde çatlak daha kısa sürede iyileşecektir. Hastanın yaş durumuna göre de kemikteki çatlağın iyileşme süreci değişiklik göstermektedir. Ufak bir çocuğun yada bebeğin kemikte çatlak oluşup iyileşmesi daha kısa sürede olur ama yaşı 50 ve üzeri bir kişide iyileşme zamanı daha uzun sürmektedir. Genellikle kemikte olan çatlak için doktorun ilk uygulayacağı tedavi yöntemleri ağrı kesici ilaç ve kremler olmaktadır. Kişideki çatlak ileri aşamada ve ciddi bir hal almış ise alçıya alma işlemi yapılır. Bu uygulamada tabi ki kişinin yaşı ve uygulanacak olan ilk tedavi önemli faktörler arasında yer alır. Hastanın yaşı ileri ise hastaneye yatış verilebilir ve alçı işlemi uygulanmaktadır. Eğer çatlak olan kemikte kırıklarda mevcut ise cerrahi operasyon yapılması gereklidir.

]]>
Bio Oil Çatlak Kremi https://www.catlaklar.com/bio-oil-catlak-kremi.html Sun, 18 Nov 2018 16:37:47 +0000 Bio oil çatlak kremi hamilelik sonrası çatlak kremi olarak özel geliştirilmiş bir krem olarak piyasada 20 li fiyatlarda satılmakta ve cilt lekelerinde de faydalı bir krem olmaktadır. İçinde ki doğal bitki özleri (Papatya,Bibe Bio oil çatlak kremi hamilelik sonrası çatlak kremi olarak özel geliştirilmiş bir krem olarak piyasada 20 li fiyatlarda satılmakta ve cilt lekelerinde de faydalı bir krem olmaktadır. İçinde ki doğal bitki özleri (Papatya,Biberiye,Kalendula,Lavanta Çiçeği), A ve E vitaminleriyle ciltteki yara,çatlak izlerini düzeltmekte çok büyük bir yardımcısıdır. İnsanların ayrıca cildin ihtiyacı olan nemi de sağlamaktadır. İçerisin de eşi benzeri olmayan formülün de bulunan bitki özlerinin ve vitaminlerin rahatça vücutta emilmesini sağlarken ciltte yağlı bir his bırakmasını da engeller. Hamilelikte 4. ayın başlangıcında itibaren bu kremi kullanılması tavsiye edilmektedir. Kesinlikle paraben dahi içermez güvenilir bir krem olmaktadır. Herkesin gönül rahatlığı kullanabileceği bir kremdir.Bio Oil Çatlak KremiBio Oil çatlak kreminin etkili olması için önerilmiş olan kullanım süresi 3 ay olmaktadır. Rahatsız etmeyen hafif bir kokuya sahiptir. Sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt görünümü sağlamaya da yardımcı olur. Ciltte ki ince çizgi ve cildi sıkılaştırmaya da destek olur. Cilde bakım etkisi yaptığı da bilinmektedir. İçerisin de ki  bu mükemmel bitkilerin bileşiminden ortaya çıkan bu krem mucizevi bir şeydir kadınlar için. Banyo sonrası yağı olarak da kullanarak cilde yoğun bir nem kazandırmanıza da yardımcı olur. Ciltte güneşin sebep olduğu kahve rengi lekelerin görünümünü azaltmaya da yardımcı bir vitamindir.]]> Çatlak Kapatıcı https://www.catlaklar.com/catlak-kapatici.html Sun, 18 Nov 2018 22:29:03 +0000 Çatlak kapatıcı, vücutta meydana gelen çatlaklar genelde gebelik dönemi, ani kilo alıp verme gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkar. Estetik açıdan oldukça sıkıntı veren çatlaklar daha çok, karın, bacak, göğüs g Çatlak kapatıcı, vücutta meydana gelen çatlaklar genelde gebelik dönemi, ani kilo alıp verme gibi durumlar nedeniyle ortaya çıkar. Estetik açıdan oldukça sıkıntı veren çatlaklar daha çok, karın, bacak, göğüs gibi bölgelerde oluşur. Çatlaklar meydana geldikten sonra ortadan giderilmesi oldukça zordur. Çatlakları kapatmak için bazı bitkisel yöntemlerden ve kremlerden yardım alınabilir. Ciltte meydana gelen çatlaklar hücre yenileyici özelliği olan kremler ile kapatılabilir. Badem yağı da cilt çatlakları için faydalı olan bitkisel bir yağdır.

Çatlak Kapatıcı Kremler

Bonie Çatlak Kremi: Bonie çatlak kremi vücut genelinde meydana gelen bütün çatlaklar için kapatıcı olarak kullanılabilir. Çatlaklar üzerinde oldukça etkili olan krem düzenli kullanıldığında etkisini gösterir.

Vichy: Vichy Action İntegrale Vichy markasına ait bir üründür. Çatlaklar için kullanılan ve oldukça etkili bir kremdir. 2 ay kadar düzenli kullanıldığında çatlakların kapanmasını sağlar.

Lierac: Çatlak sorununa karşı oldukça etkili olduğu bilinen bir markadır. Daha çok gebelik döneminde meydana gelen çatlaklar da kapatıcı etkiye sahiptir. Gebelik döneminde çatlaklara uygulandığında çatlakların oldukça silikleşmesini sağlar. Hamilelik dönemi dışında da çatlak sorununa karşı kullanımı uygun olan bir kremdir.

Bebe Çatlak Kremleri: Bebe çatlak kremleri bayanların sıkça tercih ettiği ürünler arasındadır. Babe Happy Mum, Ph 5.5 özelliği ile cildin bakımını sağlayarak, çatlaklarda gözle görülür kapatıcı etki yaratır.

Bepanthol: Eczanelerden kolaylıkla temin edilebilecek kremin kullanım alanı oldukça yaygındır. Çatlak oluşumunu azaltıcı ve çatlak önleyici etkisi bulunmaktadır. Bepanthol krem neredeyse tüm cilt yapısı için uyumlu bir kremdir. Düzenli kullanıldığında cilde bakım yaparak, onarıcı etkisiyle çatlakları kapatıcı etki yaratır.

Çatlak Kapatıcı

Mustela: Çatlak oluşumunu önlemek, oluşan çatlakları kapatmak için öne çıkan ürünlerden bir tanesidir. Diğer krem türlerine göre biraz pahalı olsa da çatlaklar üzerinde olumlu sonuçlar alınabilir.

Bepanthen Merhem: Ekonomik fiyatı ile bayanların sık tercih ettiği bir üründür. Cilt üzerinde yüz bakımı için sık kullanılsa da çatlakları kapatmak amacıyla da kullanılabilir.

Çatlak Kapatıcı Bitkisel Kürler

Tarif-1

 • 100 ml badem yağı
 • 1 damla gül yağı
 • 2 damla gül ağacı yağı

Hazırlanışı: Tüm malzeme ufak bir kasenin içinde homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım çatlak oluşan bölgelere masaj yapılarak sürülür. 10 günde 2 defa çatlakları kapatmak amacıyla kullanılabilir.

Tarif-2

 • Kakao yağı
 • Gliserin yağı
 • Keten yağı

Hazırlanışı: Aynı ölçülerde, kakao yağı, keten yağı ve gliserin yağı ufak bir kasenin içinde harmanlanır. Elde edilen karışım cilt çatlaklarına masaj yapılarak sürülür. Günde sabah ve akşam olmak üzere 2 defa kullanıldığında kısa sürede çatlakların görünümünü silikleştirir.

Tarif-3

 • Badem yağı
 • Zeytinyağı
 • Çörekotu yağı

Hazırlanışı: Eşit ölçülerde temin edilen malzeme cam bir kasenin içinde bir araya getirilerek homojen bir şekilde karıştırılır. Elde edilen karışım çatlak oluşan bölgelere masaj yapılarak sürülür. Günde sabah ve akşam olmak üzere 2 defa uygulandığında çatlakların kapanmasını sağlar.

]]>
Babe Çatlak Kremi https://www.catlaklar.com/babe-catlak-kremi.html Mon, 19 Nov 2018 22:00:15 +0000 Babe çatlak kremi, özellikle doğum sonrasında basen ve karındaki kısmında meydana gelen çatlaklara karşı önerilmektedir. Benzer sürede çabuk kilo alıp verici kişilerde de sık sık görülebilir. Bir de dudak Babe çatlak kremi, özellikle doğum sonrasında basen ve karındaki kısmında meydana gelen çatlaklara karşı önerilmektedir. Benzer sürede çabuk kilo alıp verici kişilerde de sık sık görülebilir. Bir de dudak çatlamaları vardır. Kış mevsiminde soğuğunda da yazın fazla sıcağında da her daim çatlayan dudaklar görülmesi olası. Tabi bu çatlak meselesinde erkekler daha talihlidirler. Kadınlara yönelik ek olarak adaleli olmaları sebebiyle çatlaklar sadece dudaklarında meydana gelir. 

Doktorlar 'çatlaklar geçmez, seninle yaşayacaklar' söylese de, şu anki teknolojisi yardımıyla çatlak görünümünü epeyce azaltan çatlak kremleri vardır. Önemli olan, çatlak oluşmadan tedbirini almaktır. Ama aklınızda, çatlak ne türlü oluşur sorusu olabilir. Yediğimiz içtiğimiz bir şeyler de çatlağa neden olur mu benzeri sualleri taşıyorsanız, anında cevaplayalım. 

Babe Çatlak Kremi İçerik:  
 • Devedikeni, aslanpençesi, atkuyrğu...... 2.50% 
 • Şam Gülü................................................2.00% 
 • Silanol....................................................bir.50% 
 • Centella Asıatıca (Gotu Kola)..................bir.00% 
 • Vitamin-E..............................................0.25% 
 
Babe çatlak kremi gebelik veyahut kilo alıp vermeye ilişkili meydana gelen, genellikle karındaki ,kasık,kalça ve basen yerlerinde, kimi zaman da göğüs,omuz ve baldırlarda da görülen çatlakları engellemek, oluşmuş çatlakları da tedavi etmek amacıyla kullanılan bir  dermo kozmetik üründür. Bir çok çatlak kremi markası şu anki meydana gelmesine nazaran, en sık seçim edilen ve doktorlar aracılığıyla en sık reçete edilen ürünlerdendir. 

Babe Çatlak Kremi
Babe Çatlak Kremi Kullanımı:  
İhtiyaç duyulan bölgeye (aşağı karındaki, kalçalar ve göğüsler) erken ve akşam hafif dairesel bir masajla uygulayınız. Bir çok kez tedavi öneri edilir.  
 
Vücut çatlaklarıyla ilintili en sık sık hata malum ise, çatlağın selülit sanılması. Çatlaklar şüphesiz selülit değildir. Bu nedenle, selülit kremlerini kullanmayın, çatlak tedavilerinde işe yaradığını söyleyebilmem birçok olası değil. Çatlakların sıhhat bakımından rastgele bir zararı bulunmaz. Onları kendi haline bıraksanız da olur. Çatlayan dudaklara çözüm üretmek basit da, vücudun öbür bölgelerindeki çatlak tedavilerinin çok vakit aldığını ifade etmek olası. Aslında mühim meydana gelen çatlak oluşabileceğini öngördüğünüz vakit tedbirini almak. Bunun amacıyla sizlere birden çok ten çatlağı rehabilitasyonu amacıyla çatlak kremleri önerebiliriz. 

En çok kullanılan çatlak kremleri 
Çatlak tam olarak kendisini göstermeden, çatlak rizikosu taşıyan bölgeye çatlak kremini sürün. Tehlikeyi anında ortadan kaldırsın. Bilhassa gebelik çağında, hekime danıştıktan ardından çatlak kremini itinalı olarak da, doktor kontrolünde tehlikeli bölgelerinize sürebilir, çatlak başlamadan önüne geçebilirsiniz. Gebelik, doğum sonrasında, fazla kilo, rejim benzeri vaziyetlerde derinin gerilmesiyle oluşmuş/oluşabilecek çatlak rehabilitasyonunda ve engellemesinde kullanılır. 
 • Mühim yağ asitleriyle ten yenileyici masaj kremidir. 
 • Gebelik, doğum sonrasında, fazla kilo, rejim benzeri vaziyetlerde derinin gerilmesiyle oluşmuş/oluşabilecek çatlak rehabilitasyonunda ve engellemesinde kullanılır. 
 • Ten üstünde onarıcı ve yumuşatıcı tesir gösterir. 
 • Gerginlik izlerine esnekliği, elastikiyeti ve sıkılığı yeniden kazandırır. 
 • Nemlendirici, tazeleyici ve lipolitik özelliğe sahiptir. 
Hamileliğin önce 4 ayının ardından kullanılmaya başlanan çatlak kremleri çok işe yarar. Eczanelerden bulabileceğiniz bu çatlak kremini, lohusalık dönemine denli bacak, karındaki ve göğüs bölgenize altını çizen sürmenizi öneri ederim. İti]]> Deri Çatlakları https://www.catlaklar.com/deri-catlaklari.html Tue, 20 Nov 2018 14:41:13 +0000 Deri Çatlakları,Deri çatlakları derinin dermis tabakasında oluşan ince yırtıklar şeklindeki yaralardır. Kas geliştirmek isteyenlerin bazı yöntemlerle kaslarını hızlı geliştirmesi sonucu ortaya çıkar. Kasl Deri Çatlakları,
Deri çatlakları derinin dermis tabakasında oluşan ince yırtıklar şeklindeki yaralardır. Kas geliştirmek isteyenlerin bazı yöntemlerle kaslarını hızlı geliştirmesi sonucu ortaya çıkar. Kasların gelişme hızına deri yetişemez ve vücudun farklı bölgelerinde çatlaklar meydana gelir. Özellikle dizlerde, karın bölgesinde, kollarda, kalçalarda bu çatlaklara daha sık rastlanır. Elbette bunun bir tek nedeni kas geliştirmek değildir. Bunun yanı sıra aşırı kilolu olan insanların hızlı bir şekilde kilo alıp vermesi, gebelik gibi durumlarda vücutta çatlaklara neden olur.
Deri Çatlakları
İlk oluştukları zaman bu çatlaklar pembe veya kırmızımsı bir tonda olurlar. Fakat ilerleyen zamanlara doğru çatlakların beyazlaştığı görülür. 

Derideki Çatlakların Oluşma Sebepleri Nelerdir
Çatlaklar cilt aniden ve hızlı bir şekilde gerildiği zaman cildin ikinci tabakasındaki dermis bölgesinde meydana gelir. Cildin ikinci tabakası olan dermis tabakası birbirine bağlı fiberlerden meydana gelir ve bunlar cildin esnemesini sağlar. Bu durumda eğer cilt kısa sürede çok fazla esnerse bu fiberlerin bazıları kopar. Böylece deride çatlaklar meydana gelir ve cilt altındaki damarlar görünmeye başlar. İlk zamanlar bu çatlaklar pembemsi bir tondadır daha sonra kan damarlarının çekilmesiyle yara gri yada beyaz bir renk alır.

Özellikle hamilelik, ergenlik dönemlerinde fazla kilo almak ve vermek yada kas yapmak cildi fazlasıyla gerer. Vücut geliştirme çalışan insanlarda özellikle göğüs ve omuzların birleştiği bölgede çatlaklar daha yoğun görülür. Çünkü bu bölgedeki kaslar hem daha hızlı gelişir hem de daha hızlı yağlanır. Her insanın genetik yapısı farklı olduğunda kimisinin derisi fazla esnek iken kimisinin ise değildir. Derisi esnek olan kişilerde vücutta çatlak ihtimali doğal olarak düşük olur.

Peki Çatlakları Nasıl Önleriz
Bulk döneminde çok fazla kilo almamaya özen göstermek gerekir. Yüksek şekerli gıdalardan, yüksek indeksli karbonhidratlardan uzak durmak gerekir. Eğer kolay yağlanan bir vücudunuz varsa karbonhidrat tüketiminizi mümkün olduğu kadar düşük tutun. Kas yapmak isteyenlerin elbette ki günlük harcadığı kaloriden fazlasını alması gerekiyor fakat, bunu abartmamak gerekir. Günlük harcanan kalorinin 300-500 kalori daha fazlası yeterli olacaktır. Her gün vücudun ihtiyacı kadar su içmek gerekir (günde 3, 3,5 litreyi geçilmemeli). 

A vitamini cilt dokusunu onardığı için, A vitamini içeren gıdalar tüketin. Havuç, kavun, tuna balığı, tuna balığı, domates, mango, maydanoz, salça, marul gibi. Çatlakların kolay meydana geldiği bölgelere günde bir kaç kez E vitamini veya A vitamini içeren nemlendirici kremler yada yağlar sürülmelidir veya badem yağı kullanılmalıdır. 

Bu cilt çatlakları oluştuktan sonra ne yazık ki artık tamamen kaybolmaz. Fakat zamanla solup belirginliği azalır. Bazı tedavi yöntemleriyle biraz daha belirsizleşirler, ama tamamen ortadan kaldırılması için henüz bir tedavi yöntemi geliştirilmemiştir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, piyasada bu çatlaklar için mucizevi etkiler yarattığı söylenen mucize kremlerden uzak durulmasıdır. Bunların para tuzağından başka bir şey olmadığını unutmamak gerekir.
]]>
Gebelikte Çatlak https://www.catlaklar.com/gebelikte-catlak.html Tue, 20 Nov 2018 20:07:54 +0000 Gebelikte çatlak, hamilelikte meydana gelen çatlakların nedenleri; hormonsal değişiklik, derinin gerilmesi ve kilo artışına bağlıdır. Ani ya da olması gerekenden daha çok miktarda kilo alanlarda çatlaklar daha yükl Gebelikte çatlak, hamilelikte meydana gelen çatlakların nedenleri; hormonsal değişiklik, derinin gerilmesi ve kilo artışına bağlıdır. Ani ya da olması gerekenden daha çok miktarda kilo alanlarda çatlaklar daha yüklü olarak da görülür. Bu faktörlerin tesiri ile ciltte elastikiyet imkanı sunan liflerde incelme gözlenir. Çatlaklar erken dönemde pembe-mor renkliyken her geçen gün beyaz renge döner. Karındaki, göğüs, uyluk, bel ve kalça yerlerinde daha yüklü olmak üzere bütün bedende çatlaklar oluşabilir. 
Gebelikte Çatlak
Doğumdan öncesinde görülürler mi yoksa doğumla beraber mi oluşurlar Doğumdan öncesinde çoğunlukla değişiklik edilirler. Bilhassa hamileliğin nihai 3 ayı içinde rastgele bir dönemde görülebilmektedir. 

Özellikle karnın alt yerlerinde meydana gelen kaşıntı duygusu çatlamalarla mı ilgilidir Ciltte meydana gelen çatlamalar öncesinde kaşıntı olabilmektedir. Fakat bu kaşıntılar tek çatlamalara ilişkili olmayıp bütün gebelik boyunca çeşitli sebeplerden ötürü da oluşabilir. Şunlar da bazı durumlarda doktorunuza  başvurmayı gerektirecek denli yüklü olabilmektedir. Her 100 gebeden 90'ında karında ve basenlerde çatlaklar oluşabilir. Gebeliğin dördüncü ayından ardından daha fazla meydana çıkarlar. Gebelikte çatlaklar çoğunlukla karnın alt kısmında boylamasına meydana gelir. Kimi zaman göğüslerde, kalçalarda ve kollarda olabilir. Sebebi fazlalaşan gebelik hormonlarından ötürü cildin yapısının değişmesi ve yükselen karındaki bölgesinin mekanik etkisidir. Gebelikte karındaki çatlakları çoğunlukla pembe, bazı durumlarda de gümüş renginde olurlar. 

Gebelikte çatlak oluşumu bakımından kimler riziko altında: 
 • Cildi ince meydana gelen beyaz tenli hamileler. 
 • Genetik etmenler. Anneniz ve kardeşinizde çatlaklar oluşmuşsa sanırım sizde de olacaktır. 
 • Ansızın fazla miktarda doğum yapanlar. 
 • Hamilelikte birdenbire fazla miktarda kilo alan kişiler
 • Düzensiz beslenen, az sıvı/akışkan alan hamileler. 
 • Hamileliğin önce aylarında kuvvetli bulantı ve kusmaları meydana gelen hamileler. 
Hamilelik çatlakları daimi midir Genellikle kalıcıdır fakat erken dönemde yapılacak birtakım iyileştirme uygulamalarıyla çatlaklar hafifletilebilmektedir. 

Hamilelik çatlaklarını tamamıyla engellemek olası mı yoksa minimuma ne türlü indirgenir 

Bu çatlakları tamamıyla engellemek olası değil. Fakat derinin nemini, yağını artıran, elastikiyetini savunan çoğunlukla lokal kullanılan birtakım ürünlerle olası olduğunca az meydana gelmesi sağlanabilir. Bunun haricinde gebelik anında bol su içmek, sebze ve meyve tüketimine İlgi etmek yararlı olabilmektedir. Gebelik öncesinde spor yapanlarda ve sigara içmeyenlerde çatlaklar daha az görülür. Stria ya da hamileliğe ilişkili karındaki çatlakları çoğu bayanın sorunudur, gebelik sonrasında rengi açılıp belli bir süre düzelse de çoğunlukla imaj huzursuz edicidir. Tüm bayanlar hamilelikten ardından eskiyen haline dönmeyi düş derler. Gebeliğe ilişkili bu çatlaklar derinin elastikiyetinin o alanda zorlanması ya da kaybı neticesi meydana gelir. Fraksiyonel lazer sistemleri bu meydanın derinlerindeki esas problemi başka bir deyişle dokunun elastikiyetini ve yenilenmesini hedefler. Çatlak sahasındaki elastikiyetini ve kollojenini kaybetmiş dokuyu eritir. Bu gözle görünmeyen mikroskobik bir erimedir. Yerini alan yepyeni doku kollojenden zengindir. Bu sayede cilt bu meydanda ağır ağır eskiyen haline döner. Bu izlerin giderilmesinde kullanılan fraksiyonel lazerler yepyeni ve hasta kişi konforu fazla yüksek yol olarak da onay görmektedir. Ortalama 6 seansta büyük değişiklik görülmektedir.. 
 
Not: Doğum çatlakları fazladan fazla önce bir sene içerisinde iyileştirme edilmelidir.  
 
Hamile Bayanların Karındaki]]> Acnelyse Çatlak https://www.catlaklar.com/acnelyse-catlak.html Wed, 21 Nov 2018 17:59:42 +0000 Acnelyse çatlak, Çatlak özellikle bayanların karın ve basen bölgelerinde oluşan portakal kabuğu görünümüne benzeyen çukurlu oluşumlardır. Bu oluşumlar çoğunlukla karın ve basen bölgelerinde kendini göstermekt Acnelyse çatlak, Çatlak özellikle bayanların karın ve basen bölgelerinde oluşan portakal kabuğu görünümüne benzeyen çukurlu oluşumlardır. Bu oluşumlar çoğunlukla karın ve basen bölgelerinde kendini göstermektedir. Genellikle iki sebepten dolayı oluşmaktadır. İlki gebelik sonrasında oluşan çatlaklar ikincisi de hızlı bir biçimde kilo alıp verme neticesinde oluşan çatlaklardır.
Acnelyse Çatlak
Çatlaklar bayanların geri dönüşü sıkıntılı olan problemlerinden bir tanesidir. Her ne kadar karın ve basende olanlar diğer insanlar tarafından görülmese de cilt güzelliğine özen gösteren bayanları olumsuz etkilemektedir. Ayrıca yaz aylarında çıkılan tatillerde giyilen mayolarda da çatlaklar kusurlu bir görünüm oluşturmaktadır. Bu da bayanların hiç hoşuna gitmeyen bir sıkıntıdır.

Bu cilt kusurunun düzeltilmesi imkansız olmasa da çok zor olan bir uğraş gerektirmektedir. Zamana yayılan bir düzelme süreci vardır. Hemen sonuç alınmak isteniyorsa estetik operasyona başvurulmalıdır. Estetik operasyon biraz maliyetli olsa da kesin sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda yaza yaklaşılmış ve hemen çözüm alınmak isteniyorsa kesinlikle estetik operasyona başvurulmalıdır. Fakat ameliyat korkusu varsa ve de maliyeti size yüksek geliyorsa uygulanabilecek diğer bir yöntem de krem uygulamasıdır. Karın ve basen bölgesinde oluşan çatlaklar için birçok krem vardır. Fakat krem uygulaması uzun zaman gerektiren ve maddi olarak da masraflı bir yöntemdir. Kozmetik piyasası çatlaklar için değişik ürünler geliştirmişlerdir. Bu ürünlerin fiyatları 50 ile 150 tl arasında değişim göstermektedir. Bu değişimin sebebi Kremin içerisinde bulunan etken maddeler değildir. Sadece marka farkından dolayı oluşan bir farklılıktır. Bu krem uygulamaları günlük olarak 1-2 kez masaj yapılarak uygulanmalıdır. Çatlakların düzelmesi oluşan çatlağın boyutuna ve erkenden tedavi sürecine göre farklılık göstermektedir. İlk oluşum aşamasında yani çatlaklar mor renkli iken müdahale edilirse düzelme süreci kısalmaktadır. Ayrıca hızlı kilo alıp vermekten dolayı oluşan çatlaklar gebelik sonrasında oluşan çatlaklara nazaran daha çabuk düzelme eğilimi gösterirler. Çatlak kremleri tek başına etkili olabilirken üçlü karışım sayesinde daha iyi sonuç almak mümkün hale gelmiştir. Bu karışım şu şekildedir:

 • Madecassol
 • Hametan
 • Acnelyse
Bu üç kremin karıştırılarak her gün düzenli bir biçimde uygulanması tavsiye edilen en iyi yöntemlerden bir tanesidir. Kullanım şekli şu şekildedir. Avuç içerisine nohut tanesi miktarında üç kremden sıkın. Ardından masaj hareketleri ile çatlağın mevcut olduğu bölgeye uygulayın. Bu uygulama düzenli bir biçimde sabah akşam yapılmalıdır. Düzenli uygulama halinde ve kilolardan dolayı oluşmuş çatlaklarda altı ay gibi bir süre zarfında gözle görülür bir düzelme olmaktadır. Oluşan çatlaklar gebelik neticesinde oluşmuş ise tedavisi bir yıla kadar uzamaktadır. 

Bu kremler şu görevleri üstlenir. Acnelyse adı ile anılan krem deri soyucu olarak görev yapmaktadır. Ölü hale gelmiş derinin atılmasına yardımcı bir üründür. Hametan isimli ürün ise tahriş olan deriyi onarmakla görevlidir. Çoğu kez yanık uygulamalarında kullanılırken çatlak derinin de atılması amacı ile kullanılmaktadır. Madecassol de güzel bir aromaya sahip olan  ve nemlendirme özelliği olan bir kremdir. Bu krem de iki kremin kuruttuğu deriyi nemlendirir. 
]]>
Hamilelikte Çatlak Kremi https://www.catlaklar.com/hamilelikte-catlak-kremi.html Thu, 22 Nov 2018 17:39:40 +0000 Hamilelikte çatlak kremi kullanımı önemli sorunlardandır. Bebek sahibi olmak isteyenler ve hamile bayanlar amaçlı, en mühim endişe konusu olmasa dahi, huzursuzluk verici bir estetik kaygıdır hamilelik çatlakları. Bi Hamilelikte çatlak kremi kullanımı önemli sorunlardandır. Bebek sahibi olmak isteyenler ve hamile bayanlar amaçlı, en mühim endişe konusu olmasa dahi, huzursuzluk verici bir estetik kaygıdır hamilelik çatlakları. Birtakım gebeliklerde hiç oluşmazken, birtakım bayanların karınlarında, göğüslerinde, kalça ve bacaklarında oluşabiliyor. Üstelik kollarda dahi olabilir. İlk çıktıklarında daha belirginken, hamilelik ardından, tam anlamıyla da iyileşmemekle beraber, hafifleyip daha az görünür hale geliyorlarmış. 
Hamilelikte Çatlak Kremi
Hamile bayanların en kocaman sıkıntıları; ilaç, ışın, kimyevi maddeler ve deri yöntemiyle maruz kaldıkları maddelerin zararlarıdır. Bu kimyevi maddeler; solunum yöntemiyle, ağız yöntemiyle ya da tensel temas ile alınabilirler. Birtakım maddeler kadın karnındaki bebeğin(fetus) gelişmesini negatif etkileyeceği benzeri birtakım maddelerinde hiçbir yan tesiri meydana gelmediği deneylerle gösterilmiştir. Bazılarının ise, berbat tesirlerinin olup meydana gelmediği hâlâ bilinmemektedir. Kimilerinde ise, gebeliğin belli sürelerine denli zarar veren gösterişli, daha sonraki aylarda zararsızdır. Bu yan etkiler, bebeğe hem bir fizyolojik hem bir de zihinsel zararlar verebilir, gelişmesini engelleyebilir. 

Çatlak oluşumunu neler arttırır 
 • Genetik 
 • Cildin kuruyarak elastikiyetini kaybetmesi 
 • Hızlı şişmanlama 
 • Aşırı şişmanlama  
Gebelikte normal makyaj malzemeleri, karındaki çatlaklarını engellemek amaçlı kozmetik ürünlerini kullanmak ne kadın ne çocuk amaçlı mahzurludur. Normal kozmetik ürünlerinin içerisinde beden amaçlı zarar veren olan kimyevi maddeler esasen kullanılmaz. Hamilelik esnasında olan karındaki ve göğüs çatlakları amaçlı özel kremler vardır. Her insana önerildiği benzeri kullanılan kozmetik ürünlerinin bir çok defa edinilen ürünlerden olması, bir çok defa değiştirilmemesi ve önüne gelen her ürünün alınmaması gerekmektedir. Zarafet mahsulleri içerisinde en zarar veren kimyevi madde kapsayan ürün, nitelik açıcılar, saç boyalarıdır. Gebe bayanların saçlarını boyamaları bir zaman ertelenmeli hem bir kendilerinin, hem bir de bebeklerin sıhhati bakımından mühimdir. Saç boyamak mahalline. Daha az zarar veren röfleyi denemelidirler. Röfle yapılırken saçların rengini kimyevi madde ile açma gereği duyulmaz. Röfleyi de saç diplerine başka bir deyişle deriye değdirmemekte fayda vardır.  

Cildin nemli tutulması: Cildin nemli tutulması amaçlı hem bir samimi, hem bir de dıştan koruma inşa etmek gerekmektedir. Hamilelikte bol bol su içmek gerekmektedir. Bunu haricinde cildinize nemlendiricilerle masaj inşa ederek hem bir kurumasını önleyip, hem bir de kan dolaşımını arttırabilirsiniz. Bunun yakınında süratle genişleyecek olan karındaki, kalça ve göğüs cildime daha yüklü bir nemlendirici ile gündelik (elimden geldiğince) olarak da  masaj yaptım. Bu konuda edindiğim biyolojik bir haber olmamasına nazaran, karnıma masaj gerçekleştirmenin, bebekle kontakt amaçlı de iyi meydana geldiğini düşündüm. Birtakım doktorlar bebe yağları benzeri kolay ve pahalı olmayan nemlendiricilerin yeterlidir olacağını söylüyor. Bebe yağları beni her vakit kaşındırmıştır, o sebeple bu seçeneği eledim. 

Çatlak önleyici kremler: Bazı arkadaşlarım doktorlarının tavsiyesi ile Lierac markalı çatlak önleyici krem kullanmışlardı. Ben de doktoruma bunu sordum. Hamilelik çağında çatlak kremi kullanımının kanıtlanmış bir faydası yok, bol su iç diye konuştu. Israrlarım üst kısmına, istersen kullanabilirsin, bir zararı yok diye konuştu. Ben de bunun üst kısmına Lierac'tan başka, benzer ücrete 2 sert gramajda olan Babe'nin ürününü aldım. Kıvam, sürülüş kolaylığı ve kokusunun hafifliği bakımından hoşnut kaldığımı söyleyebilirim. 

Çatlak kremi ne vakit kullanılmalı Doktorlar 4-5 ay do]]> Meme Ucu Çatlakları https://www.catlaklar.com/meme-ucu-catlaklari.html Fri, 23 Nov 2018 07:48:04 +0000 Meme Ucu Çatlakları, Meme ucu yaraları ilk defa emziren annelerin hemen hemen hepsinde görülür. Bu durum anneye çok sıkıntı verir. Bu çatlakların olmasının ilk sebebi emme pozisyonunu doğru ayarlanmamasıdır. Yeni doğum Meme Ucu Çatlakları, Meme ucu yaraları ilk defa emziren annelerin hemen hemen hepsinde görülür. Bu durum anneye çok sıkıntı verir. Bu çatlakların olmasının ilk sebebi emme pozisyonunu doğru ayarlanmamasıdır. Yeni doğum yapan kadınlarda ve ilk kez anne olmuş kadınların kimi tecrübesizlik nedeniyle hatalı emzirir ve bu durumda meme ucu çatlağı oluşur. Bazen de meme ucu çatlağına bebeğin sürekli emmesi ile oluşan kuruluk ve ıslaklık neden olur. Bu durumda da meme uçlarında çatlaklar meydana gelir ve ağrılı yarıklarla belirgin egzamaya neden olur. Bu durumda göğüs ucu yaraları mikrop kaparsa iltihaplamaya yol açar. 
Meme Ucu Çatlakları
Bunları engellemek için evde yapmamız gereken bazı şeyler vardır. Meme ucu yaraları için birçok krem ve bitki kürleri önerilir.

İlk önce bebek doğmadan ve emmeye başlamadan önce tedbirimizi almalıyız. Zeytinyağı ya da yara oluşumuna karşı bir krem kullanılmalıdır. Bu sayede bebeği emzirmeye başlandığı zaman göğüs ucu yumuşamış olur ve fazla çatlamaz. 

Bebek doğduktan sonra ve emmeye başladıktan sonra yapmamız gerekenler;
 • Meme başları ılık su ile silinmeli ve havalandırılarak kurulanmalıdır.
 • Sızıntıların memeyi ıslatmaması için sık sık meme başı pedi değiştirilmeli ve emzirme araların da hava ile temas sağlanmalıdır.
 • 7-8 adet ayva çekirdeği klorsuz suda kaynatılarak ılıması beklenir ve süzülür. Oluşan jöle susam yağı ile iyice karıştırılır. Bebek emdikten sonra göğüs temizlenir ve bu karışım göğüs ucuna ve çevresine sürülür.
 • Saf zeytinyağı kantaron yağı ile eşit miktarda karıştırılır. Emzirme sonrası meme başı kurutulur ve bu karışım meme başına sürülür.
 • Bazen meme ucu çatlağı mikrop kapar ve ilhaplanmaya yol açar. Bunun için antibiyotikli kremler kullanılır. Bu krem bebek emdikten sonra sürülmeli ve bebek emmeden önce silinmelidir.(Karbonatlı su ile silinmemeye özen gösterilmelidir. Karbonatlı ve klorlu sular göğüs ucu çatlağını artırmaktadır.)
 • Bunlarla birlikte en sağlıklı ve kolay çözüm yine çatlak oluşmuş göğüs içindedir. Eğer anne kendi sütünü bebeği emzirdikten sonra göğüs ucuna masaj yaparak sürerse bu da çatlağın geçmesini sağlamaktadır.
]]>
Çatlak https://www.catlaklar.com/catlak.html Sat, 24 Nov 2018 03:35:29 +0000 ÇatlakÇatlaklar genelde kadınlarda görülür. Kadınların kalça, baldır, karın ve göğüs bölümlerin de çok olur. Bunun en büyük nedeni ani kilo alıp verme ve gebeliktir. Bu çatlaklar vucud  nemsiz kaldıkça o Çatlak
Çatlaklar genelde kadınlarda görülür. Kadınların kalça, baldır, karın ve göğüs bölümlerin de çok olur. Bunun en büyük nedeni ani kilo alıp verme ve gebeliktir. Bu çatlaklar vucud  nemsiz kaldıkça ortaya çıkabilir. Ancak çoğu hamile kadında çatlak görülmez bunlar şanslı olanlardır. Bu çatlakların olmama nedeni genetik özellikleri ve vucud yapısıdır. Hamile bir kadının iç karnı geniş ise yine çatlak olmaz. Bazen çatlaklar çok açık renkli kişilerde de görülür. Cildin elastin liflerinin yapısı da bu durumda çok önemlidir. Cildin elastin özelliğini kaybetmemesi için bol bol su içilmeli ve sürekli dışarı dan nemlendirilmelidir.
Bazen her ne kadar önlem alırsak alalım cilt de çatlaklar yinede oluşur. Rahatsız edecek bir duruma vardığı zaman cerrahi müdahale gerekebilir.

Çatlak
Cilt çatlaklarının başlıca nedenleri:
 • Kirli ve kuru havalar özellikle yaz ve kış ayları cilt kuruluğuna neden olur. 
 • Kış ayların da cilt hangi durumda olursa olsun cilt bakımı aksatıldığın dan cilt de çatlaklar oluşur.
 • Eğer kur bir cilt de sahipseniz bu da cilt çatlakları için yeterli bir sebeptir. 
 • Kışın duş alma sırasında yaza oranla daha sıcak su kullanılır. Cilde hasar veren en büyük olgulardan biridir. Cildin yaşlanmasına ve cilt problemlerinin en büyük etkiyi taşır.
Bunları engellemek için kesin bir çözüm olmasa da evde bitki karışımı yaparak bu çatlakları azaltabiliriz.
Cilt çatlakları için karışım:
 • 1 yemek kaşığı kakao yağı
 • 1 yemek kaşığı jojoba yağı
 • 1 yemek kaşığı kayısı yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı badem yağı
 • 1 yemek kaşığı menekşe yağı
Tüm malzemeleri karıştıralım ve sürmeden önce çatlak olan yeri elimiz ile ovalayıp kan dolaşımını hızlandıralım. Hazırladığımız karışımı çatlak olan bölgeye masaj yaparak sürelim ve 30 dakika bekleyelim. Daha sonra banyo da çatlak olan bölgeleri lif ile ovalayarak temizleyelim. Çatlaklara ve cilt kuruluklarına çok iyi geliyor.
Karın çatlakları için:
 • 100 ml badem yağı
 • 1 damla gül yağı
 • 2 damla gül ağacı yağı
Malzemelerin hepsini cam bir kapta tahta kaşık ile karıştırıp vücudun çatlayan bölgesine aşağıdan yukarıya doğru masaj yaparak sürelim. Bu karışımı hafta da bir yapın vucud çatlaklarına çok iyi gelecek.
Hamile çatlakları için
 • 1 çorba kaşığı kakao yağı
 • 1 çorba kaşığı ozon yağı
 • 1 çorba kaşığı kantoron yağı
 • 1 çorba kaşığı vazelin
Yağların hepsini cam bir kapta tahta bir kaşık ile vazelin eriyene kadar eridin. Çatlak olan bölgeye masaj yapılarak sürülür. Bu karışımı hafta da iki kez yaparsanız çatlakların zamanla kaybolduğunu görürsünüz.
Bu karışımı yaptıktan sonra bir fincan mısır ununu ve iki üç yemek kaşığı sütü karıştıralım. Çatlak olan bölgeye dairesel hareketler ile masaj yapılır. Hem de peeling etkisi verir.
]]>
Çatlak Ameliyatı https://www.catlaklar.com/catlak-ameliyati.html Sat, 24 Nov 2018 23:30:24 +0000 Çatlak ameliyatı, Vücutta oluşan çatlaklar genellikle hızlı kilo alıp, verme ve hızlı boy uzaması gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Derinin aşırı gerilimine bağlı olarak, cildin elastin ve kolajen dokularındaki ta Çatlak ameliyatı, 
Vücutta oluşan çatlaklar genellikle hızlı kilo alıp, verme ve hızlı boy uzaması gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Derinin aşırı gerilimine bağlı olarak, cildin elastin ve kolajen dokularındaki tahribat sonucunda ortaya çıkan vücut çatlakları bir çeşit deri yırtılmasıdır.(Kolajen: vücudu bir arada tutan bir proteindir. Elastin: ciltte ve vücudun dokusunda bulunan bir proteindir. Cildin esnek ama sıkı kalmasına yardımcı olur.) İlk oluştuklarında pembemsi renktedirler fakat zamanla beyaz çizgilere dönüşürler.Çatlaklar mikroskopla incelendiği doku altında kolajen ve elastin yapı tahrip olduğu için çatlaklar etrafında ki derinin olması gerekenden çok daha ince olduğu gözlemlenmiştir.

Çatlak Ameliyatı
Şu kesinlikle bilinmelidir ki çatlakların oluşumunu önlemek, onları tedavi etmekten daha kolaydır.Ve ne yazık ki çatlaklar oluştuktan sonra hiçbir zaman tam olarak giderilemez. Cildin elastik özelliğini kaybetmemesi için mutlaka bol bol su içmeli ve cildi nemlendirmelisiniz. Bunlar önlem olarak uygulanabilir fakat bazı durumlarda her önleme rağmen ciltte çatlakların görünülmesi kaçınılmazdır. Bu durumlarda ise cerrahi tedavi yöntemi uygulanır.
Vücutta oluşan çatlaklar için her ne kadar bitkisel yağ iyi gelse de henüz doğal ve kesin bir çözümü bulunamamıştır.işte vücutta oluşan çatlaklara iyi gelen bir kaç bitkisel yağ çeşidi:
 • Hint Yağı
 • Kakao Yağı
 • Zeytin Yağı
 • Kuşburnu Yağı
 • Avakado Yağı
Cerrahi tedaviler olarak ise mikrodermabrazyon tedavisi, lazer tedavisi ve endermoloji tedavisi vardır.
 • Mikrodermabrazyon Tedavisi:bu yöntem kısaca ölü derilerin cilt yüzeyinden kaldırılması olarak açıklanabilir.Kimyasal madde içermeden mekanik yöntemlerle yapılan bu soyma işlemi sonrası yeni deri hücreleri oluşarak cilt yüzeyi daha pürüzsüz bir hal almaktadır.Bu işlem sırasında kalem benzeri bir cihaz yardımıyla cilt yüzeyine alüminyum oksit benzeri kristaller püskürtülerek ölü derinin cilt yüzeyinden ayrılması sağlanmaktadır. Çatlakların derinliğine göre şiddeti ayarlanabilen sprey uygulaması sonucunda deride oluşan kabuklar bir süre içinde düşerek alttan yeni derinin gelmesi sağlanmaktadır. Bu işlemin bir seansı yaklaşık 30 dakika sürmektedir. Cilt çatlaklarının derinliğine ve yayıldığı alana bağlı olarak seans sayısı belirlenebilmektedir. Bu uygulama sonrası yeni derinin oluşmasına ve kabukların dökülmesine olanak tanımak adına seanslar arası 2-3 hafta bekleme süresi konulmaktadır.
 • Lazer Tedavisi:lazer ile çatlak tedavisi vücut çatlakları üzerinde en etkili yöntemdir denilebilir. Kullanılan lazer sistemi çatlak tedavisi için fraksiyonel lazerdir. Bu lazer hem çatlakları tedavi eder hem de deriyi sıkılaştırır, yeniler ve hücre yapımını uyardığı için cilt sağlığını destekler.Uygulama için süre çatlakların sayısına ve derinliğine bağlı olarak değişmekle birlikte küçük alanlarda süre 20 dakikadır.Bu işlem ile çatlak tedavisi, çatlakların evresine göre seans sayısı değişir. en az 2 seans olmak üzere tedavi başarısına göre süreç arttırılır. Seans arası süre diğer lazer tedavilerinde olduğu gibi 3 haftada ya da ayda 1 şeklinde olur. Uygulama sonrası tüm lazer işlemlerinde olduğu gibi güneşten ve sudan özellikle işlemden sonraki 3 gün için çok kritiktir. 
 • Endermoloji Tedavisi: endermoloji yöntemi de hypoxi gibi bir tür vakumlama ve hedef bölgenin masajı tekniğine dayanır. Kontrollü bir şekilde hedef bölgenin özel bir aletle emilerek bırakılması ile gerçekleşir.Her bir seans ortalama 35 dakika sürmektedir. Genelde 6 ile 8 seans arası tedavinin ilk sonuçları ve faydaları alınmaktadır.
Tedavi biçimlerini bu şekilde sıralayabiliyor olsak da vücut çatlakları hiç bir tedaviyle tam olarak silinmez. çatlakların rengi hala pembemsi iken bitkisel yağlarla önlem almak daha kolay ve daha etkilidir.
]]> Çatlaklar Nasıl Geçer https://www.catlaklar.com/catlaklar-nasil-gecer.html Sun, 25 Nov 2018 06:12:39 +0000 Çatlaklar nasıl geçer, vücutta meydana gelen çatlaklar gelişim çağında başlayabilir. Özelikle esnek vücut yapısı olmayan kişilerde çatlaklıklar daha sık meydana gelir. Vücudun bacak ve karın bölgesinde daha çok meyda Çatlaklar nasıl geçer, vücutta meydana gelen çatlaklar gelişim çağında başlayabilir. Özelikle esnek vücut yapısı olmayan kişilerde çatlaklıklar daha sık meydana gelir. Vücudun bacak ve karın bölgesinde daha çok meydana gelen çatlaklıklar dengesiz kilo alıp vermeli ile oluşabilir. Aynı zaman da hamilelik gibi nedenlerden dolayı da vücudun bazı yerlerin de çatlaklıklar meydana gelebilir. Gebelik süreci vücudu deformasyona sokan önemli bir süreçtir. Bu dönem de vücutta bazı değişkenlikler görülebilir. Vücut çatlaklığı da bu etkenlerden sadece bir tanesidir. Çatlak tedavisinde en etkili çözümlerden bir tanesi de doğal karışımlar ve bitkisel maskelerdir. Ancak çatlakların geçmesi bir o kadar kolay değildir ve bir müddet zaman alabilir.

Cildin gerilmesi ile kolojen liflerinde bozulmalar meydana gelebilir. Bu nedenden dolayı da kolajenin üretim döngüsünde hasar görülebilir. Görülen bu hasar sonucun da cildin üst katmanın da ilk önce ince zamanla kalınlaşan çizgiler oluşur. Bu çizgiler çoğunlukla hızlı kilo alıp verme sonrasın da meydana gelebilir. Kişiler de hızlı kilo alıp verme, kolajen ve lifleri etkilemesinden dolayı çatlaklar meydana gelmektedir. Vücut çatlaklarının bir diğer nedeni ise genetik faktörlerdir. İlk olarak pembe ve kırmızı renkli olan bu çizgiler, zamanla cildin yüzeyinde gümüş renkli ince çizgilere ve ardından cilt çatlağı durumuna gelir.

Çatlaklar Nasıl Geçer

Çatlaklar Nasıl Geçer

 • Vücut çatlaklarının oluşum nedenlerinden biri olan hızlı kilo alıp verme durumu düzenlenir ise vücut çatlakları da nadir olarak görülür. Vücutta oluşan çatlakların görünümü azaltmak için veya oluşacak yeni çatlakları engellemek için vücut ağırlığını dengede tutmak gerekir.
 • Ciltte oluşan çatlakları gidermek için hücre yenileyici kremler tercih edilebilir. Bazı hücre yenileyici kremler sürekli ve düzenli kullanılır ise vücut çatlakları da zamanla giderilebilir. Ancak bunun için biraz sabır ve düzen gerekmektedir.
 • Vücut çatlaklarının ilerlemesini önlemek adına ve kötü görünümünü azaltmak için vücudun hava alıp vermesini engelleyecek kıyafetlerden uzak durmak gerekir. Bunun yerine vücudun hava almasını sağlayacak kıyafetler tercih edilir ise çatlak oluşumu da engellenebilir.
 • Vücutta çatlak oluşumunu engellemek için çeşitli bitkisel yağlar tercih edilebilir. Özellikle bebek yağı ve badem yağı çatlak kremlerinin de içerisin de yer alan yağlardır. Bu yağlar ile vücut masaj yapılırsa çatlak oluşumu da engellenebilir. Aynı zaman da vücutta var olan çatlaklıklar da zamanla giderilebilir.
 • Eğer vücutta kalın çizgili çatlaklar var ise bu çatlakların giderilmesi biraz zor olabilir. bu hususta lazer tedavi ile çatlak kapatma tekniği daha etkili olacaktır. Uzman tavsiyesi ile düzenli olarak yapılan lazer tedavi çatlakların görünümün de azalmalara yol açıp zamanla kapatacaktır.
 • Eğer spor yapmaktan zevk alıyor ve düzenli spor yapma alışkanlığınız var ise spor yapmadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmanızı tavsiye ederiz. Isınma hareketleri yapmadan direk ağır tempolu spro yaparsanız vücutta çatlaklıklar meydana gelebilir.

Vücut Çatlakları Nasıl Geçer

Vücut Çatlakları

Vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen çatlakların giderilmesin de bitkisel kürler oldukça fayda sağlar. İçerisinde bulunan doğal yağlar ve otlar ile hazırlanılan maske tarifleri ile çatlakların görünümü azaltılabilir.

 • 1 yemek kaşığı kakao yağı
 • 1 yemek kaşığı keten yağı
 • 1 yemek kaşığı gliserin yağı

Uygulama: Yukarıda verilmiş olan malzemeleri bir kasede karıştırın ve vücudunuz da çatlaklıklar olan bölgeye masaj yaparak sürün. Haftada bir gün uygulayabilirsiniz. Vücudunuza sürdükten yarım saat sonra bölgeyi ilk önce ılık ardından da soğuk su ile yıkayıp temizleyin.

 ]]> Göğüs Çatlakları https://www.catlaklar.com/gogus-catlaklari.html Sun, 25 Nov 2018 12:32:31 +0000 Göğüs çatlakları, elastikiyetini kaybetmiş vücutlarda deri çatlakları, göğüs çatlaklığı ve bacak çatlaklığı sık görülmektedir. Göğüsler de oluşan çatlaklıklar da zamanla kişiyi rahatsız eden durumlardan bi Göğüs çatlakları, elastikiyetini kaybetmiş vücutlarda deri çatlakları, göğüs çatlaklığı ve bacak çatlaklığı sık görülmektedir. Göğüsler de oluşan çatlaklıklar da zamanla kişiyi rahatsız eden durumlardan biridir. Elastikiyetini kaybetmiş göğüsler de zamanla göğüs kasları da çalışmaz ve çatlaklıklar oluşabilir. Hızlı kilo alıp verme ve spor yapmama sonucun da bu durumlar sık görülmektedir. Göğüs çatlakları vücut çatlakları arasın da en sık görülen bölgelerden biridir. Göğüs çatlamasının en sık meydana gelme nedenlerinden bir tanesi de hamilelik dönemidir. Hamilelik sürecinde süt oluşu ile büyüme gösteren göğüsler sütün birikmesi ve boşaltılması ile çatlaklıklara yol açabilir. Aynı zaman da emziren anneler de sık görülen süt birikmesi sonucunda göğüsler de ileri derece de büyümeler meydana gelebilir. Oluşan bu göğüs büyümesi göğüsler de çatlaklık problemine neden olabilir. Bu gibi durumlar da anne adayının ve emziren annenin göğüslerine bitkisel yağ veya bebek yağı sürmesi önerilir. Aynı zaman da göğüsler de görülen çatlakların giderilmesinde kozmetik ürünlerden de faydalanılabilir. 

Göğüs Çatlakları Nasıl Önlenir

Beslenme: Deri çatlakları ve göğüs çatlaklığı sorununu önlemek için beslenme alışkanlığına son derece önem vermek gerekir. Beslenme alışkanlığı için vitamin ve alınan minerallere de dikkat etmek de fayda olacaktır. Kişinin yeterli düzeyde mineral ve vitamin almaması deri de deformasyona yol açabilir. Özellikle göğüs çalaklığı gibi sorunların giderilmesi için çinko içerikli besinlerin alınmasına önem vermek gerekir. Vücudun da çatlaklıklar oluşan kişilerin bir beslenme uzmanından yardım alması ve bu çatlaklıkların nende meydana geldiğini öğrenip ona göre beslenme düzenine dikkat etmeleri gerekir.

Göğüs Çatlakları

Jojoba Yağı: Cildin sürekli nemli tutulması ciltte çatlaklık sorununu da önlemektedir. Bu hususta jojoba yağı tercih edilmesi gereken önemli yağlardandır. Günlük olarak özellikle göğüsleri bitkisel yağ ile masaj yapmak çatlak oluşumunu da önleyecektir. Aynı zaman da göğüsler de olası çatlaklar var ise düzenli olarak bitkisel yağ ile masaj yapılması çatlakların görünümünü de azaltacaktır. Birkaç ay düzenli olarak jojoba yağı ile göğüslerin ovulması ve duş sonrasında göğüslere bu yağ ile masaj yapılması göğüs çatlaklarını da önleyecek zamanla çatlakların kaybolmasında fayda sağlayacaktır.

Göğüs Çatlaklarını Önleyici Kremler: Bu kremler içerisine kakao yağı ve hintyağı yağı gibi iyileştirici özelliği olan yağlar içermektedir. Aynı zaman da göğüs çatlaklarını giderici olarak kuşburnu yağı içeren bazı kremler vardır. Düzenli olarak bu kremler kullanılması göğüs çatlaklarının giderilmesinde fayda sağlayacaktır.

Kakao Yağı: Nemlendirici özelliği fazla olan kakao yağını emzirme döneminde ve hamilelik dönemin de tercih edebilirsiniz. Anne adayın zarar vermeyecek kakao yağını doğum sonrasında da tercih ederseniz göğüslerdeki çatlaklık problemini de gidermiş olursunuz. Her gün düzenli olarak kullanılabilir. Özellikle gece yatmadan önce kullanır iseniz göğüsler de çatlak oluşumunu da engellemiş olursunuz. Eğer göğüslerde çatlak problemi var ise zamanla çatlaklık problemi de giderilecektir.

]]>
Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer https://www.catlaklar.com/bacaktaki-catlaklar-nasil-gecer.html Mon, 26 Nov 2018 04:05:23 +0000 Bacaktaki Çatlaklar Nasıl GeçerBacak çatlakları, sık kilo alıp verme ile yatkın kişilerde oluşan kişinin kendi deri rengine göre daha açık veya koyu ve daha kabarık olan uzunlamasına yapıl Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer

Bacak çatlakları, sık kilo alıp verme ile yatkın kişilerde oluşan kişinin kendi deri rengine göre daha açık veya koyu ve daha kabarık olan uzunlamasına yapılardır. Çatlaklar en çok karın, kalça, basen, meme ve bacak bölgesinde görülür. Kortizon kullanıcılarında da çatlaklar sık gözlenir. Bunların çatlakları özellikle karın bölgesinde ve kahverengidir. Çünkü kortizon deriyi inceltir. İncelen deri içten yırtılır. Çatlak da zaten bu mekanizma ile oluşmaktadır. Gebelik çatlakları da çok meşhurdur. Bu çatlaklar da özellikle karın bölgesindedir ancak gebelikte tüm vücut yayın olarak kilo aldığı için bacak bölgesinde de meydana gelebilir. Gebe gebeliği süresince krem kullanırken doktoruna danışarak kullanmalıdır çünkü bazı kremler dolaşıma geçerek bebeğe zarar verebilirler.

Bazı kişilerin ciltleri çatlak oluşturmaya çok yatkındır. Kimilerinin de istediği kadar şişman olsun istediği kadar kilo alıp versin vücutlarında çatlaklar oluşmaz. Bunlar şanslı kişileridir. Çünkü birazdan da anlatacağım gibi çatlak öyle kolay kolay geçen bir yapı değildir. Bir insanın kilo alip verdiğinin adeta imzasıdır.

Çatlak oluşumu iki aşamalıdır. Çatlağın bir erken bir de geç dönemi vardır. Erken dönemde çatlaklar henüz pembe pembedir. Bu aşamada yakalandığı zaman kremler işe yarayabilir. Çünkü daha deri yumuşaktır ve geri kapanma özelliğine sahiptir. Çatlak için piyasada birçok krem bulunmaktadır. Ancak bunların doktor onaylı olanlarını almamız gerekir. Eczanelerden rahatlıkla ulaşılabilir. Krem erken aşama çatlaklarını yüzde yüz geçirir diye birşey de yoktur. Ayrıca erken aşamada duşta ılık su ile çatlak bölgelerine masaj yapmak da etkili bir yol olabilir. Masaj bacak bölgesinde kan akımını artırır ve bu şekilde çatlak bölgesinin tamiri daha kolay olabilir. Masaja ek olarak kremler de kullanılabilir.

Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer
Geç dönemde çatlakların rengi açılmaya başlar. İşte artık bu çatlaklarda krem işe yaramaz hale gelir. Bu aşamada genellikle lazere başvurulur. Lazer de yüzde yüz çözüm değildir. Ancak yüzde seksen etkilidir. Şimdi yeni bir yöntem çıkmıştır. Bu aletin adı dermo rollerdır. Henüz insanlar denemekte, olumlu veya olumsuz sonuçlarını internette bildirmektedir. Ancak uzun solukla uygulanması gereken bir yöntemdir. Aletin üzerinde çeşitli sayıda ve çeşitli incelikte iğneler bulunmaktadır. Bu iğneler bir boya rulosu gibi dizilmiştir. Bacakta çatlak olan yerin üzerinden birkaç kez geçilir. Uygulama aralığı günden güne değildir. Üç ya da dört haftada bir uygulanır. Orada minik kanama odakları oluşur ve kollajen yapımı hızlanır. Bu şekilde çatlağı iyileştirebileceği söyleniyor ancak henüz tam olarak kanıtlanmamış.

Söylenilenler den de anlaşılacağı gibi çatlakların henüz kesin bir tedavisi geliştirilememiştir. Bu yüzden piyasada birçok krem ve diğer yöntemler uygulanmaktadır. Bunların kaçı yüzde yüz güvenilirdir bilinmez. Ancak bir yöntem kullanılacaksa da mutlaka uzmanına danışılmalıdır.
]]>
Çatlak Yağı https://www.catlaklar.com/catlak-yagi.html Mon, 26 Nov 2018 19:02:04 +0000 Çatlak Yağı, vücutta oluşan çatlakların kapanmasında veya çatlak oluşumunu engellemek için çatlak yağları tercih edilebilir. Çatlak tedavisin de çatlak yağlarının iyileştirme hızı oldukça yükseltir. Özellikle kar Çatlak Yağı, vücutta oluşan çatlakların kapanmasında veya çatlak oluşumunu engellemek için çatlak yağları tercih edilebilir. Çatlak tedavisin de çatlak yağlarının iyileştirme hızı oldukça yükseltir. Özellikle karın ve bacak bölgesinde meydana gelen çatlaklar düzenli çatlak yağları kullanımı ile giderilebilir. Aynı zaman da bitkisel olan bu yağlar vücudun nemlenmesin de fayda sağlar. Nemlendirilmiş olan vücutta da çatlak oluşumu nadiren görülmektedir. Ancak genetik faktörler var ise çatlakların oluşumunu engellemek pek de mümkün olmayabilir. Böyle durumlar da lazer operasyon tercih edilebilir.

Çatlak Yağları

 • Zeytinyağı
 • Badem yağı
 • Çörek otu yağı
 • Gliserin yağı
 • Kekik yağı
 • Karabiber yağı
 • Portakal yağı
 • Tarçın yağı
 • Karanfil yağı
 • Susam yağı
 • Lavanta yağı
 • Jojoba yağı

Çatlak Yağlarının Kullanımı

Çatlak yağlarının kullanılması vücuda masaj eşliğinde yapılmaktadır. Vücut için faydalı olan bu yağlardan tercih edilmesinin ardından her gece yatmadan önce vücuda masaj yapılması önerilir. Masaj eşliğinde yapılan uygulama sonrasında vücut nemlenecektir. Bu durum ile vücutta çatlak oluşumu da önlenebilir. Aynı zaman da olası çatlak sorunu da varsa düzenli kullanım sonrasın da çatlaklar kapanabilir.

Çatlak Yağı Nasıl Uygulanır

 • 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı tarçın yağı
 • 1 tatlı kaşığı karabiber yağı
 • 1 tatlı kaşığı kekik yağı
 • 1 tatlı kaşığı karanfil yağı

Çatlak Yağı

Uygulama: Yukarıda verilen bitkisel çatlak yağları bir kasede karıştırılır. Hazır hale getirilen yağlar vücuda duş sonrasında uygulanır. Yağlar vücuda uygulanmadan önce hafifi su ile nemlendirilebilir. Bu sayede yağlar vücuda çabuk emilim sağlayacaktır. Hazırlanılmış olan yağlar vücudun her bölgesine masaj yapılarak yedirilir. Ardından birkaç saat bekletilir. Bir saat kadar beklemesi yeterli olacaktır. Sürenin ardından vücut ılık su ile yıkanabilir. Verilen bu karışımı her gün uygulayamaz iseniz eğer hafta da bir kere bile uygulamanız yeterli olacaktır. Ancak derin çatlaklar var ise her gün uygulanmasın da fayda olacaktır. 

]]>
Çatlak Kemik https://www.catlaklar.com/catlak-kemik.html Tue, 27 Nov 2018 02:11:25 +0000 Çatlak kemik, aniden oluşabilecek bir durum olduğu gibi fark edilmeden de gerçekleşmiş olabilir. kemik çatlağı acı veren bir durumdur ve kişiye zarar verebilir. Kemik çatlaması olduğu zaman kişinin hemen bir doktora gör Çatlak kemik, aniden oluşabilecek bir durum olduğu gibi fark edilmeden de gerçekleşmiş olabilir. kemik çatlağı acı veren bir durumdur ve kişiye zarar verebilir. Kemik çatlaması olduğu zaman kişinin hemen bir doktora görülmesinde fayda olacaktır. Aksi halde kemikte kırılma meydana gelebilir. Kırılmanın gerçekleşmesi de kemik çatlaması sorunundan daha çok rahatsızlık veren bir olaydır.

Çatlak kemik, genel de bacak ve kol kemiğinde sık görülen bir olaydır. Aynı zaman da kaburga kemiğinde de görülebilir. Toplumumuzda en çok bacak burkulması veya düşme sonucunda görülen bir olaydır. Çatlak kemik ilk olarak bölgede acı ardından da morarma ve şişlik gibi belirtiler verir. İlk başlar da çok şişlik olmasa da ilerleyen günler de şişlikler görülebilir. Dikkate alınmayan kemik çatlağı saatler geçtikçe daha çok ağrı verir bu dudum da kişide dayanılmaz bir ağrı ile karşılaşabilir.

Çatlak Kemik

Çatlak Kemik Tedavisi

Çatlak kemik tedavisi kendiliğinden iyileşen bir durum değildir. Mutlaka bir uzman doktor kontrolünde tedavinin yapılması gerekir. Kemikte çatlak probleminin gerçekleştiği anladığınız aman mutlaka en kısa zamanda bir doktora görünmek gerekir. doktorun uyguladığı tedavi ile çatlak kemik sorunu kısa sürede iyileşme gösterecektir. Kişinin yaşına göre çatlak kemik hastalığının iyileşme süreci değişebilir. Küçük bir bebek veya çocuğun kemiği daha çabuk iyileşme gösterirken 50 yaş ve üzeri kişiler de iyileşme süreci daha uzun olabilir. kemik çatlağı için doktorun ilk önerisi ağrı kesici ilaçlar ve kremler olacaktır. Eğer hastanın çatlağı ciddi ise alcı işlemi de yapılabilir. Tabi bu durum da kişinin yaşı ilk tedavinin önemli etkenleri arasında yer alır. Eğer hasta ileri yaşlar da ise hastaneye yatış verilebilir ve aynı zamanda alçı işlemi de kaçınılmaz olacaktır. Çatlak sorununun olduğu bölge de kırıklar var ise cerrahi operasyon gerçekleşebilir.

Çatlak Kemik Belirtileri

Kemikte oluşan çatlak kemik probleminin ilk belirtisi bölge de oluşan ağrı hissi olmaktadır. Kişiye dayanılmaz bir acı hissi veren kemik çatlağı kızarıklık ile de çatlak oluşan yeri belli eder. Ardından bölge de morarmalar meydana gelebilir. Morarmalar kişinin tedavisinin geç kalınması halinde ilerlemelere gösterebilir. Derinin rengi değişebilir ve kişide halsizlik gibi belirtilere yol açabilir. Kemik çatlağı gerçekleştiği ilk anda kendini belli etmemiş ise birkaç dakika içerisinde bölge de yanma hissi oluşturur. Bu gibi durumların gerçekleşmesi halinde mutlaka bir uzmana görülmek gerekir. İlk müdahale çatlak kemiği sorununun iyileşmesinde oldukça etkilidir. Çatlak kemik problemi çocuklar da görülmüş ise belirtileri daha hafifi olabilir. Ancak vermiş olduğu acı hissi daha şiddetli olabilir. 

]]>
Bağırsak Çatlağı https://www.catlaklar.com/bagirsak-catlagi.html Tue, 27 Nov 2018 13:26:21 +0000 Bağırsak çatlağı, halk dilinde bilinen bir diğer ismi makat çatlağı olan bu durumun tıp dilindeki ismi ise enteresandır. Bağırsak çatlağı yada latince ismi olan anal fissür günlük hayatta birçok toplumun en başta ge Bağırsak
çatlağı, halk dilinde bilinen bir diğer ismi makat çatlağı olan bu durumun tıp dilindeki ismi ise enteresandır. Bağırsak çatlağı yada latince ismi olan anal fissür günlük hayatta birçok toplumun en başta gelen güncel sorunlarından biri olmuştur. Peki o zaman gelin şu bağırsak çatlağı yani  anal fissüre yaklaşım. 
Bağırsak çatlağı neden olur, sebepleri  nelerdir
Çatlak( fissür) yüzeysel başlayıp genelde iyileşir ancak iyileşmeden derinleşen çatlaklar bizim korkulu rüyamızdır. Tedavisinde güçleştirmekle beraber komplikasyonları ( perforasyon vs. ) olup hastayı zor duruma sokar.

 Genel sebepleri: 
 • Kabızlık(konstipasyon), 
 • sürekli ishal durumu,
 • iltihabi barsak hastalıkları( crohn,ülseratif kolit...)  olarak söylenebilir .
Peki hasta bize hangi belirti ve bulgularla gelir
 Özellikle de makat  çevresinde  ağrı, kanama, kaşıntı  olarak karşımıza çıkan fissür triadı ve ayrıca  dışkılama esnasında meydana gelen ağrı ,yanma, şişkinlik hissi kanlı dışkı yapma gibi belirtileri vardır.
Bağırsak Çatlağı
Tanısında;   fizik muayenede rektal tuşe ve ayrıca ayrıntılı bir anamnez ile tanı konulur. Ancak kesin tanı yöntemi  kolonoskobidir.
Tedavide ise  sıvı tüketimi arıtılmalı,bol lifli gıdalar tüketilmeli,normal dışkılama düzeni sağlanmalı,ishal ve kabızlık önlenmeli,her dışkılama dan sonra mümkünse sıcak oturma banyosu yapılmalıdır. Bu oturma banyoları sayesinde füssürler gevşetecek ve kanamayı, komplikasyonları önleyecek. Ayrıca medikal tedavide yani ilaç tedavisinde nitrogliselin gibi vazodilatörler kullanılır. Bu ilaçlar yardımıyla  periferik damar direnci düşürülüp sfinkter gevşetilir. Bu ilaçlar düzenli kullanımda fayda sağlarlar.
En son çare ameliyattır. Bu tür  barsak çatlağı ameliyatlarında kullanılan cerrahi  yönteme  fissür  ameliyatı denir. Peki bu operasyon nasıl yapılır  İğneyle operasyon yapılacak bölge uyuşturulur. Daha sonra  hasta yüzü koyun şekilde yatırılır.Çatlağın derinliği ve uzunluğu  ölçülür. Daha sonra buna göre gerekli eşya ve gereçler hazırlanır.  Sterilizasyona önem verilerek operasyona başlanır. Çatlağa dikiş uygulanmaz .Kısmi bile kesisi uygulanıp çatlak lokal olarak giderilir. Ayrıca  son günlerde botox da hızla popoler hale gelen bir diğer tedavi yöntemidir.
]]> Karın Çatlakları https://www.catlaklar.com/karin-catlaklari.html Wed, 28 Nov 2018 03:39:29 +0000 Karın çatlakları, Karın ve göbekte olan çatlaklar iki şekilde meydana geliyor. Doğumdan sonra oluşan çatlaklar ve hızlı kilo alıp vermeden dolayı olan çatlaklar. Karın çatlakları şişmanlıktan ve hamilelikten sonra der Karın çatlakları, Karın ve göbekte olan çatlaklar iki şekilde meydana geliyor. Doğumdan sonra oluşan çatlaklar ve hızlı kilo alıp vermeden dolayı olan çatlaklar. Karın çatlakları şişmanlıktan ve hamilelikten sonra deri esneyip-geriliyor ve bu yüzden deride çaktaklar meydana geliyor. Karın tekrar eski haline dönerken derinin bağ dokusundaki yırtılmalarından dolayı karın bölgesinde çatlaklar oluşur. Çatlaklar basende ve karında olan büyümelerden dolayı oluyor. Çatlakların en çok oluştuğu yerler karın bölgesi ve basendir. Önceleri çatlak olan yerlerde çizgiler kırmızımtrak oluyor ve daha sonra çatlak mavi gibi bir renge dönüşüyor. Bazı insanlarda hiç çatlak olmuyor. Bazı insanlarda karın derisinde sarkmalar oluyor. Bu sarkmalarla beraber çatlaklar da oluşuyor. Bu tamamen insanların genetik yapısıyla oluyor ve derinin çok gerilmesiyle de oluşuyor. Tabiki bu çatlakların oluşumu  hamilelikte kaç kilo almanıza da bağlıdır. Hamilelik döneminde çok aşırı kilo alan anne adaylarında bu çatlaklar daha belirgin oluyor. Bir de hamileyken çatlak oluşan bölgeler çok kaşıntı yapar ve fazla kaşımamak gerekiyor. Sonrasında daha çok izler kalıyor. Bir de genç yaşta aniden çok fazla kilo alan yani  20-30 kilo aldıktan, sonra diyet yapıp zayıflayan  genclerin vücudlarında da derin çatlaklar oluyor. Bu çatlaklar insanların vücutlarının birden gerilmesi ilede oluyor.

Hamile insanların rahimleri büyüdükçe karın ve basen derisi de geriliyor. İçerde bebeğin büyümesi ve gelişmesiyle annenin karnındaki deri geriliyor ve çatlaklar oluşuyor. Çatlaklar oluşurken kaşıntıda oluyor. Hamile kadınların çatlaklardan korunması için birden fazla kilo almaması ve yavaş yavaş kilo alması gerekiyor. Bizim yanlışımız hamilelere bol bol yemek yedirip kilo almalarını istemek oluyor. Bu da aslında yanlış annenin kilo alması değil bebeğin kilo alması önemlidir. Hamilelikte çatlak olmasın diye hamileliğin ilk 2. 3. aylarda itibaren her gün sabah akşam düzenli olarak elastikiyet verici ve nem yükseltici  kremler kullanmanız gerekiyor. Çatlak olmasın diye badem yağı gibi bitkisel maddelerde kullanabilirsiniz. İçerisinde havuç özü, buğday tohumu yağı,  jojoba, kakao yağı, A, E ve B vitaminleri gurubu olan yağlardan kullanın. Ya da susam yağı, kayısı çekirdeği yağı, papatya ekstresi, badem yağı gibi maddelerin yağların özlerin olduğu kozmatik ürünleri tercih etmeniz çatlak oluşumuna çok faydalı olacaktır. Çatlak olmasın diye bu yağları kullanırken sabah akşam iki defa masaj yaparak uygulayın daha faydalı olacaktır. Doğumdan sonra da izlerin kalmasını önler. Hamileler için özel hazırlanan çatlamayı önleyen ürünler kimyasallar zararlı maddeler içermiyor ve doğaldır. Güvenle kullanabilirsiniz. Sıcak su ile kesinlikle yıkanmayın. Ilık su ile bonyo yapın. 

Karın Çatlakları
Çok ılık su ile masaj kan dolaşımını arttırıyor ve bu da yeni oluşmuş karın bölgesindeki çatlakları kısa bir sürede ortadan kaybolmasını sağlıyor. Bir de cildimizin korunması için en iyi koruma yöntemi beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Toksinlerin atılmasını sağlayan besinler tüketin. Çünkü bedenimizi, derimizi  daha parlak,  pürüzsüz ve canlı olmasını sağlar. Duş yaparken yumuşak liflerle çatlamaya başlayan bölgeleri dairesel hareketlerle masaj yapmak çok önemlidir. Bu kolajen elastin üretimini de hareketlendirecektir. Karın çatlakları olan yerlere cildi minik minik çimdik hareketleri ile düzenli uyarmanız kan dolaşımı için yararlı oluyor.

Karın bölgesinde olan çatlaklar esmer kadınlarda daha çok belli oluyor. Cilt teni beyaz olan kadınlarda daha hafif oluyor. Karın çatlakları henüz eflatun kırmızımtrak renkteyken müdahale edilirse toparlanması ve izlerin çabuk kaybolması daha kolay olur. Bu çatlaklar beyaz çizgi gibi göründüğü zaman yapılabilecek şey sıklaştırıcı ürünler kullanarak çizgilerin görünümleri engelleniyor. Hamileliğin ilk ayında başlayarak deriye esnekliğini destekleyecek kremleri hergün sürün, yavaş]]> Ayak Parmağı Çatlağı https://www.catlaklar.com/ayak-parmagi-catlagi.html Wed, 28 Nov 2018 04:56:32 +0000 Ayak parmağı çatlağı, ayaklarımız vücudumuzun gün boyunca yükünü çekerken gereken dikkat ve özeni göstermediğimizde çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşya kalırlar. Bu sorunlar kimi zaman ayak parmak çatlaklar Ayak parmağı çatlağı, ayaklarımız vücudumuzun gün boyunca yükünü çekerken gereken dikkat ve özeni göstermediğimizde çeşitli sağlık sorunları ile karşı karşya kalırlar. Bu sorunlar kimi zaman ayak parmak çatlakları şeklinde kendini gösterir. Ayağımızın genel anotomik yapısına bakıldığında üç ana bölümden oluştuğunu görürüz. Ön ayak; 1,2.3,4 ve 5. metatars ve falankslar, Orta ayak; Naviküler, Küboid ve 1,2,3. Küneiform ve Arka Ayak; Kalkaneus ve Talus' dan oluşur. Ayrıca ayak tarsal kemiklerini talus, kalkaneus, navikuler. kboid, medial, intermediate ile laderal müneiform ayrıca beş metatars ve 14 falanks olmak üzere başparmakta iki diğer parmaklarda üç tane toplamda yirmi altı adet ayak kemiği ve otuzüç eklem, ondokuz intrinsik ve oniki kas bulunur.

Yürürken koşarken ve diğer aktivitelerimizi yerine getirirken dikkatli davranmalı ve kendimizi sakatlayarak olası problemlerin ortaya çıkmaması için yere sağlam basmalı dikkatli yürümeliyiz. Ayak kemik yapısının  diğer kemik  ve iskelet yapısını göre daha ince ve daha dayanıksız oluşu çeşitli kazalarla birlikte makul bir yükseklikten ayak parmağının üzerine dik düşme, yüksekten ayağımızın üzerine ağırlık düşmesi, futbol oynamak, bir yere yanlışlıkla çarpmak gibi aktiviteler ayak parmak kemiklerimizde çatlamalara neden olurlar ayrıca fazla kilolar, kalsiyum eksikliği ve dengesiz beslenmede risk faktörlerindendir, kimi zaman hastalar parmak çatlamasının geçici bir kas doku ezilmesi olduğunu düşünerek doktora başvurmadan geçeceğini düşünürler, bazı durumlarda hastalar ayak parmak çatlaklarının dinlenerek geçtiğini beyan etmişlerdir oysa çatlağı meydana getiren faaliyetin tekrar yaşanması aynı yerden tekrar çatlak oluşmasına bu defa uzman hekim tarafından dışarıdan uygulanacak alçı yerine kapsamlı bir açık ameliyata bile yol açmaktadır.
    Ayak Parmağı Çatlağı 
Ayak parmağı çatlağının belirtileri
 • Çatlak bölgesinde şiddetli ağrı
 • Yumuşak dokularda şişme
 • Hassasiyet
 • Kızarıklık 
 • Morarma olarak kendini gösterebilir
Ayak parmağı çatlağı tedavi yöntemleri

Ayak parmağında çatlak meydana geldiğinde bazı hastalar eczanelerden reçetesiz alınabilen ağrı kesici ve iltehap önleyi ilaçlar alıp kullanarak tedavi olurken kimi hastalarda uzman hekime başvurarak tedavi olurlar,  uzman hekim tedavisinde kullanılan yöntemlerden en fazla uygulanan ayak parmak çatlağının röntgeni çekilip tespit edildikten sonra alçıya alınma yöntemidir. Hastanın iyileşmesi yaş ve diğer sağlık sorunları ile doğru orantılıdır, diğer bir tedavi yöntemi ise mikrocerrahi yöntemiyle özellikle çoklu parmak çatlaklarının tedavisidir.
]]>
Dirsek Çatlağı https://www.catlaklar.com/dirsek-catlagi.html Wed, 28 Nov 2018 23:21:11 +0000 Dirsek çatlağı, zorlama sonucunda, düşme veya aniden yapılan bir hareket sonucunda meydana gelebilen bir durumdur. Dirsek çatlağının olması halinde kişide ilk olarak ağrı ile kendini belli eder ve bölge de acıma yapar. Dirsek çatlağı, zorlama sonucunda, düşme veya aniden yapılan bir hareket sonucunda meydana gelebilen bir durumdur. Dirsek çatlağının olması halinde kişide ilk olarak ağrı ile kendini belli eder ve bölge de acıma yapar. Çatlağın görülmesi halinde kişinin hemen doktora gitmesi gerekir. Aksi halde bölge de kırılma veya çıkma gibi olumsuzluklar görülebilir. Dirsek çatlağı diğer çatlaklık sorunları arasında en nadir görülen bir durumdur. Genel de dirseğin üzerine, kolun üzerine düşme sonucun da meydan gelmektedir. Dirsek çatlağının anlaşılması halinde bölge de kırılma olup olmadığını teşhis etmek için mutlaka bir ultrason muayene yapılması gerekir. eğer yapılan muayene de kırılma gibi durumlar söz konusu olursa kişinin kolunun alçıya alınması uygun görülür.

Dirsek Çatlağı Tedavi

Dirsek çatlağının tedavisi biraz zaman alabilir. Özellikle bölgenin fazla hareket edilmemesi gerekir ve doktorun uygun gördüğü kremler ile ovulmasında fayda olacaktır. Dirsek de meydana gelmiş çatlamanın anlaşıldığı andan itibaren bir hastane veya sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Doktorun yapacağı ilk muayene de dirsek de çatlak olduğu anlaşılamayabilir. Ardından mutlaka film çekilmesini isteyecektir ve çekilen filmde dirsekte çatlak olduğu anlaşılır ise zaman geçmeden tedaviye geçilecektir. Tedavi de ilk olarak bölgenin krem ile masaj yapılması ve doktor tarafından sarılması uygun görülür. Eğer dirsek çatlağın da kırılmalar veya etrafında çıkma gibi sorunlar gözlenir ise hastanın dirseğine alçı yapılması uygun görülür. Dirsek çatlağı olan kişinin yaşı eğer ilerlemiş ise hastanın iyileşme süreci de ona göre uzun olabilir. Belli bir yaştan sonra vücutta meydana gelen çatlak, çıkık ve kırılma gibi problemlerin tedavisi de uzun olabilmektedir. Hastanın yaş faktörü tedavisi etkileyen en önemli unsurlardan sadece bir tanesidir.

Dirsek Çatlağı

Dirsek Çatlağı Belirtileri

Dirsek çatlağının ilk belirtisi hastaya yaşattığı ağrı ve acı hissidir. Ardından çatlak olan bölge de yanma ve renk değişimleri görülebilir. Özellikle çatlak olan dirsek de ilk olarak pembe, arkasından kırmızı ve morarma gibi değişimler oluşabilir. Dirsek zamanla iyice morarır ise mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. bu olası bir enfeksiyon veya çatlaklık dışınca kırılma gibi sorunların habercisi olabilir. Böyle durumlar ile karşılaşıldığı zaman hastanın hiç vakit kaybetmeden doktoru görülmesinde fayda olacaktır. Dirsek de çatlaklık meydana geldiği anda kişiye vermiş olduğu belirti ağrı ve dirseğin olduğu bölge de şişlik olmasıdır. Bu belirti dirseğin çatla olduğunu ifade eder. Aynı zaman da kısık ve çıkık gibi durumlarda da aynı belirtiler olduğu için en iyi teşhisi doktor koyacaktır. 

]]>
Hemoroid Çatlak Tedavisi https://www.catlaklar.com/hemoroid-catlak-tedavisi.html Thu, 29 Nov 2018 11:56:59 +0000 Hemoroid Çatlak Tedavisi; Cam batması biçiminde bir his oluşturan, tuvalete gitmeyi işkence haline getiren, yırtılırcasına hiddetli olan bir ağrıdır. Bilimsel adıyla anal fissür, halk arasındaki adıyla hemoroid olarak bilin Hemoroid Çatlak Tedavisi; Cam batması biçiminde bir his oluşturan, tuvalete gitmeyi işkence haline getiren, yırtılırcasına hiddetli olan bir ağrıdır. Bilimsel adıyla anal fissür, halk arasındaki adıyla hemoroid olarak bilinir. Türk toplumunda oldukça fazla gözüken rahatsızlıklar arasında ilk sıralarda olmaktadır. Genellikle doktora gitmekten utanıldığından dolayı, insanın kendi çabalarıyla ile iyileşmesi için çare aranılan bir hastalıktır. Durum bu şekilde olunca, problem daha da derinleşip daha da dayanılmaz bir hale gelebiliyor. 

Problemin tedavisinde değişik yollar yapılıyor. Utandıran hastalıklar arasında bulunan makat çatlağı, kış aylarında daha fazla gözüküyor. Kışın kabızlık şikayetlerinin yükselmesi başta olmak üzere birçok sebep makat çatlağına sebep olabiliyor. Acı badem Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Menteş, anal fissür halk arasında hemoroid olarak bilinen hastalığın tedavisinde botoksun etkili bir yol olduğunu söylüyor. Botoks yapılmasıyla her 100 hastadan 70’inin bu problemden kurtulduğunu söyleyen Prof. Dr. Menteş, önemli uyarı ve önerilerde bulundu.

Tuvalete gitmek tam bir işkence haline geliyor. Sanki beden cam parçaları batıyor, acısı bir türlü geçmek bilmiyor. Tuvalete çıkmak sanki bir işkence haline geliyor. Tuvaletim gelir diye yemek yemekten korkuluyor. Hemoroid çatlağı veya tıbbi ifadesiyle anal fissür problemi yaşayan oldukça fazla hastanın ortak rahatsızlığıdır. Tuvalete gitmeyi işkenceye dönüştüren, ağrıdan şişmeye, kaşıntıdan kanamaya birçok probleme neden oluyor. Yaşamının herhangi bir safhasında hatta bebeklik zamanlarında tanışılıyor. 

Makat çevresinde en fazla gözüken ağrılı problemlerin başında geliyor. Bazı hastalar cam batması şeklinde olduğunu belirtiyor. Acısını kimileri de bıçak kesmesi. Tarifi nasıl olursa olsun, yaşadıkları hiddetli hatta dayanılmaz bir acı olarak kendini gösteriyor. Bilimsel adı ile anal fissür halk arasında yaygın adı ile hemoroid çatlağı, hastaların bu tariflerle doktora başvurmasına sebep oluyor. El veya yüz gibi vücudun her hangi bir yerinde meydana gelen çatlak bu kadar acı oluşturmazken, makatta meydana gelen çatlağın bu kadar acı vermesinin sebebi, Acıbadem Ankara Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Menteş, bu olayda makat çevresinin fizyolojisinin sebep olduğunu belirtiyor. 

Hemoroid Çatlak Tedavisi

Makat derisi, oldukça fazla miktarda sinir ucu yer aldığı için son derece hassas bir yapıya sahiptir. Herhangi bir farklılık sinir uçları aracılığı ile çarçabuk hissediliyor. Dolayısıyla bu çevrede herhangi bir sebeple oluşan kesik, yaralanma veya çatlak gibi problemler, insanın çok yoğun bir acı hissetmesine sebep oluyor. Bu durumun öbür bir sebebi ise makatın yine fizyolojik yapısında doğal bir şekilde gözüken iki değişik ve iç içe geçen yerleşik kas tabakasıyla sarılı olması. 

Dışkılama esnasında zorlanma, bu kas yapısında refleks bir kasılmaya sebep oluyor. Kasılma, meydana gelen çatlağın daha çok yırtılmasına ve derinleşmesine sebep oluyor. Daha çok yırtılma da, kasın refleks olarak daha çok kasılması manasına geliyor. Yırtılma ve kasılma, daha çok kasılma daha çok yırtılma şeklinde özetlenecek bu olay, adeta bir kısır döngü meydana getiriyor.

Kabızlık problemi ağırlaştırıyor. Çoğunlukla makatı zorlayan kabızlık, düzensiz bir şeklide dışkılama, ender de olsa ishal esnasında makat derisinin tahriş olması ve altta yatabilen başka sorunlarla bağlı olarak oluşabiliyor. Üstelik hemoroid çatlağı, bebeklerde bile olukça fazla gözüküyor. Bu problemin yaygınlığındaki en büyük pay, dışkılama zorluğu oluşması. Bu zorluk sebebiyle makatta yüzeysel çatlaklar meydana geliyor ve bunlar akut olarak kabul ediliyor. 

Komplike olmayan olaylarda bazı hemoroid çatlakları basit tedavi yolları ile iyileşebiliyor. Ancak bazı hastalarda çatlak, uzayarak ve derinleşerek kronik bir durum alabiliyor. Üstelik her dışkılama esnasında, dışkı buradaki yarayla temas ediyo]]> Çatlak Kremi https://www.catlaklar.com/catlak-kremi.html Thu, 29 Nov 2018 20:41:11 +0000 Çatlak Kremi; ergenlik döneminde, aniden ve hızlı kilo alınıp verildiğinde, hamilelik döneminde ya da vücut kası çalışmaları yapıldığında cilt daha fazla gerilir ve çatlaklar oluşur. Vücut geliştirme yapan kişiler Çatlak Kremi; ergenlik döneminde, aniden ve hızlı kilo alınıp verildiğinde, hamilelik döneminde ya da vücut kası çalışmaları yapıldığında cilt daha fazla gerilir ve çatlaklar oluşur. Vücut geliştirme yapan kişilerin  özellikle göğüs. omuz bölgelerinde, hamilelik dönemindeki kadınların ise karın bölgesinde çatlaklar oluşmaya başlar. Oluşan çatlaklar bu bölgelerde çok hızlı yayılarak kötü bir görünümü neden olur. Fakat her kişinin genetik yapısı farklıdır. Bu yüzden kimilerin derisi esnek, kimilerin derisi esnek değildir. Derisi esnek olan kişilerde çatlak olma olasılığı daha düşük iken derisi esnek olmayan kişilerde  çatlak olma olasılığı daha fazladır. Bu yüzden çatlaklarla baş etmek amacıyla farklı yöntemler uygulanabilir. En yaygın olanları çatlak kremleridir. Yine de çatlak kremleri tek başına çatlakların geçirilmesinde yeterli değildir. Çatlak izleri bir defa oluştuktan sonra çok zor kaybolurlar bu yüzden kremin yanında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır.


Çatlak kremi kullanırken dikkat edilecek hususlar; 
 • Katkı maddesi ve yüksek oranda şeker içeren gıdalardan uzak durulması
 • Kremlerin hücre yenilenmesini sağlayan içeriklerle sahip olması 
 • Kremle birlikte peeling yapılması ve çatlakların olduğu bölgeye masaj ve banyo sırasında kese uygulanması
 • Deriyi esnekleştireceğinden bol miktarda su içilmesi 
 • Kan dolaşımını arttıran etkinliklerin arttırılması, vücudun çinko ihtiyacının karşılanması
 • Sadece dışarıdan kremlerle çatlak sorununu çözmeye yönelmek yerine detoks programlar uygulayarak tümden yenilenmeye inanılması
 • A, E, B  vitaminlerini içeren multivitamin takviyesi alın
 • Omega 3 yağ asitleri hücre zarı ve hücre yenilenmesi için gereklidir. Derinin esnekliğini artırır. Kremleri uygularken balık, keten tohumu, ceviz gibi omega 3 içeren besinleri tüketmeye önem gösterin. 
Çatlak Kremi
Bu kremler özellikle diyet yaparken ve  hamilelik süresince kötü görüntüyü önleyen can kurtaranlar olarak adlandırılabilir. Özellikle hamilelik döneminde karın bölgesi büyüyüp, kasıldıkça çatlaklar meydana gelir bu yüzden gebeliğin doğuma yakın dönemlerinde ve doğum sonrası kremler kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Hamilelik döneminde ise kimyasal kremler kullanmak sakıncalı olabileceğinden  çatlakların oluşmaması ya da doğum sonrası çatlakları giderebileceğiniz kremleri  evde de hazırlayabilirsiniz... 

Evde yapabileceğiniz çatlak kremi tarifi 1;

Malzemeler: 
 • 1 tatlı kaşığı halis zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı
 • 1 tatlı kaşığı ceviz yağı
 • 1 tatlı kaşığı kakao yağı
 • 1 adet E vitamini ampulü                   
 Hazırlanışı; Tüm malzemeleri mümkünse cam bir kabın içinde karıştırıp çatlakların olduğu bölgeye iyice yediriyoruz.. Streç film ile üzerini sarıp 2 saat bekledikten sonra ılık su ile duş alıyoruz. Duş sırasında sert vücut fırçası kullanarak çatlaklı bölgeye hafif masaj yapıyoruz. 

Çatlak kremi tarifi 2: 

Malzemeler; 
 • Yarım fincan zeytinyağı
 • 5 damla lavanta yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal 
 • yarım fincan hindistan cevizi yağı 
Hazırlanışı; Hindistan cevizi yağı ile zeytinyağını iyice karıştırın.üzerine lavanta yağını ve balı ilave edin. Bu karışımı sabah ve akşam  olmak üzere günde 2 defa masaj yaparak çatlakların üzerine uygulayın. 
]]>
Çatlak Estetiği https://www.catlaklar.com/catlak-estetigi.html Fri, 30 Nov 2018 19:28:32 +0000 Çatlak Estetiği; Biodergomenesi. Vücuttaki cilt çatlaklarının krem ve yağlarla tedavi edilemediği durumlarda devreye giren kalıcı cilt çatlağı tedavisidir. Yaklaşık her 3 kadında bir görülen cilt çatlakları sık kilo Çatlak Estetiği; Biodergomenesi. Vücuttaki cilt çatlaklarının krem ve yağlarla tedavi edilemediği durumlarda devreye giren kalıcı cilt çatlağı tedavisidir. Yaklaşık her 3 kadında bir görülen cilt çatlakları sık kilo alıp verme, hamilelik dönemleri ve vücut geliştirme sırasında derinin gerilerek mikronluk yırtılmaları ile geçekleşiyor. Başlangıçta kırmızı mor arasında olan bu elastiki kırılmalar zaman içinde küçüklü büyüklü sedefli beyaz renkte bir görüntü sergiliyor. 
Deri yüzeyindeki bu yırtılmalar ise vücut tarafından yara olarak algılanmadıkları için derinin yüzeyinde rahatsız edici bir görüntü oluşturabilir. Yakın zamana kadar cilt çatlaklarını iyileştirmek için badem yağı, zeytinyağı gibi cildin vitamin ihtiyaçlarını karşılayan yağlar ile kollajen dokuyu güçlendiren çatlak kremleri kurtarıcı gibi görünmekteydi fakat bu tedaviler asla yüzde yüz sonuç vermiyor sadece çatlak görüntüsünün hafifletilmesine olanak sağlıyordu. Son 14 yıldır ise, medikal estetik uzmanlar biyo uyumlu manyetik alan ile birlikte amino asit bazlı serumları cilde yedirerek çatlak görünümünü yok ediyor. Çatlak estetiği sırasında acı duymamakla birlikte bölgede hafif duyarlılaşma hissedilebiliyor. 

Çatlak Estetiği
Çatlak estetiğinde uygulanan yöntemlerden bazıları kısaca şöyle; 

 • Lazer Uygulaması; Cildin çatlak olan bölgelerinin tahrip edilip bağ dokusunu onaran krem ve ilaçların ultrasound yöntemiyle birlikte uygulandığı estetik tedavi yöntemidir. Küçük alanlarda uygulanma süresi 20 dakikayı bulmakla birlikte ciltteki çatlağın boyutu ve derinliğine göre daha uzun sürebilir. En az 2 seans olan lazerle çatlak tedavisinde seanslar 3 haftada bir ya da ayda bir şeklinde değişebilir. Mevsimsel bir tedavidir. Yaz aylarında yapılması önerilmemektedir. 
 • Mikrodermabrazyon; Alüminyum kristallerinin basınçlı bir sistemle cilde uygulanması ve aynı anda geri vakumlanmasını içeren bir işlemdir. Cilt çatlaklarının giderilmesinin yanında yüzdeki kırışıklık izleri, sivilce ve güneş lekeleri gibi izlerin tedavisinde ve cilt yağ dengesinin sağlanmasında uygulanır.  Bu işlemde de önce cilt yüzünde aşındırma gerçekleştirilir. Cilt kontrollü olarak soyulur ve ardından bağ dokusunu güçlendiren ilaç ve kremler ultrasound yöntemiyle cilde emdirilir. Dört mevsim uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Uygulamadan sonraki 15 dakika içinde ciltteki kızarıklık geçiyor ve ciltte herhangi bir iz kalmıyor. Fakat yine de uygulamadan sonraki 2 hafta kişiyi çok rahatsız etmeyecek boyutlarda hafif kepeklenme olabiliyor. Mikrodermabrazyon haftada bir defa 6- 8 seans arasında uygulanıyor. 
 • Kriyoterapi; En eski çatlak tedavilerinden biridir. Mısır'da kullanılmaya başlanmıştır. Dondurma terapisi olarak da bilinir. Çatlak izlerinin yanında, siğiller, güneş lekeleri, sivilce izleri gibi sıkıntıların giderilmesinde kullanılıyor. Bu işlem sırasında sıkıntılı bölgedeki cilt dokusu dondurularak tahrip edilir. Cildin yenilenmesi ve gençleşmeyi sağlamakta kullanılır. Diğer yöntemlere nazaran daha çok tercih edilen bir yöntemdir. Gebelerde kullanılabilir bir yöntem olması bu yöntemin avantajları arasında sayılabilir. Hızlı ve ucuzdur. Ciddi yaralanma ve komplikasyon riski çok azdır. 
 • Refleksoterapi; Kollajen ve elastikiyet sağlayan hücrelerin aktive edilmesini sağlayan yöntemdir. Vücudu dinlendiren ve rahatlatan bir yöntemdir. İlaç kullanılmaz. Özel bir program ve başlıkla dokulara frekanslar gönderiliyor. 
Bu yöntemlerin hepsi doktor kontrolünde yapılması gereken çatlak estetiği operasyonlarıdır. Bunların dışında ise kişi, Bol bol su içerek, A,E ve C vitaminlerini yeterli miktarda alarak çatlakların önüne geçebilirsiniz. 
]]>
Çatlak Giderici Krem https://www.catlaklar.com/catlak-giderici-krem.html Fri, 30 Nov 2018 20:49:31 +0000 Çatlak giderici krem, ister kozmetik firmalarının satışa sunduğu, isterseniz evde kendinizin hazırlayacağı doğal kremler olabilir. Çatlaklar çeşitli sebeplerle vücudunuzu etkileyebilir. Bazen gebelik, bazen beslenme hataları, il Çatlak giderici krem, ister kozmetik firmalarının satışa sunduğu, isterseniz evde kendinizin hazırlayacağı doğal kremler olabilir. Çatlaklar çeşitli sebeplerle vücudunuzu etkileyebilir. Bazen gebelik, bazen beslenme hataları, ilerleyen yaş, sıkça kilo alıp verme gibi etkenler çatlakların oluşmasında etkili olur.  Bu sorun kadınlar açısından daha önemli bir problemdir. Çünkü kadınlar görselliğe daha fazla önem verirler. Bu onlar açısından hem psikolojik etkiler, hem de fiziksel etkiler yapar. Evde hazırlayacağınız kremlerle çatlakların üzerine masaj yapabilirsiniz. Ancak cildinizin temiz olmasına dikkat edin.  Bu sayede çatlak giderici krem daha iyi nüfuz edecektir. Bu kremlerin yapımında kullanacağınız bitkisel yağların soğuk sıkma yöntemi ile üretilmesine özen gösterin.

Çatlak giderici krem tarifleri

1. Tarif: İlk olarak hazırlayacağımız krem tarifindeki yağları miktarına uygun şekilde hazırlamalısınız. Size gerekli olan ürünler ise;
 • 20 gram badem yağı, kakao yağı, kayısı yağı ve gliserin
 • 10 gram zeytinyağı, kantaron yağı, keten yağı ve çörek otu otu
2. Tarif: Bu yağları kasenin içinde karıştırarak, her gün aksatmadan çatlakların üzerine masajla tatbik edin. Bunu yapmadan önce cildinizi biraz keseler iseniz, daha iyi bir sonuç alırsınız. Hem çatlaklar önlenir, hem de oluşmuş çatlaklar azaltılabilir.

3. Tarif: Çatlak giderici krem hazırlamak için elma yağı ve badem yağından yararlanabilirsiniz. Bu kremi cildinizi keseleyerek, her gün tatbik etmelisiniz. Cildinize masajla birlikte kremi yedirin.

Çatlak Giderici Krem
4. Tarif: Bu kremi hazırlamak için, 1 tane ayvanın çekirdeklerini çıkarın. Bunları kesenin içine koyarak, üstüne biraz kaynar su koyun. Bunu akşam hazırlayarak, sabaha kadar bekletin. Daha sonra karışımı süzün ve içine biraz hindistan suyu koyun.  Bu karışımı fazla hazırlayarak kavanozda saklama olanağınız var. Cildinizi her gün keseleyin ve çatlakların üzerine masaj yaparak uygulayın. Kısa sürede cildinizdeki çatlaklar gözle görülür şekilde düzelme gösterecektir. Özellikle doğum sonrası çatlaklarında hemen uygulanırsa, çok yararını göreceğiniz bir formüldür. Cildinizi hızlı bir şekilde eski formuna döndürecektir.

5. Tarif: Bu krem karışımını 1 adet E vitamini ampulü ve 10 damla kayısı yağı ile hazırlayabilirsiniz. Öncelikle banyoda cildinizi zeytinyağlı bazlı olan sabunla yıkayın. Bu karışımı çatlakların üzerine masaj yaparak sürün. Cildinizi tazeleyen etkisinin yanında, çatlaklar içinde birebir olan bu tarifle çatlaklardan kurtulabilirsiniz.

6. Tarif: Sizlere dudak çatlakları için mükemmel bir krem tarifi vermek istiyoruz. Kışın çoğu kişinin ortak derdi olan dudak çatlaklarına böyle çare bulabilirsiniz. Ada çayı ve ceviz yaprağını sıcak suyun içine koyarak demleyin. Bu karışımla dudaklarınıza kompres yapın. Ardından balı dudaklarınıza sürün. Hem çatlak oluşumunu önleyecek, hem de çatlakları tedavi edecektir.
]]>
El Çatlakları https://www.catlaklar.com/el-catlaklari.html Sat, 01 Dec 2018 17:44:24 +0000 El çatlakları, yılda iki kez insanlarda sorun olan bir problemdir. Son derece hassas olan insan cildi birçok zaman kışın soğuğundan yazın sıcağından etkilenerek başta çatlak olmak üzere birçok probleme neden olur. Bu sorun ö El çatlakları, yılda iki kez insanlarda sorun olan bir problemdir. Son derece hassas olan insan cildi birçok zaman kışın soğuğundan yazın sıcağından etkilenerek başta çatlak olmak üzere birçok probleme neden olur. Bu sorun özellikle kişilerde ellerin açıkta olması nedeni ile en çok ellerde görülen biri durumdur. Bu çatlaklar kişilerde başta görüntü olmak üzere çok büyük sorunlara neden olduğu için insanlar el çatlaklarından çok rahatsız olurlar. Bu durumda kişiler genellikle bu çatlakların nasıl geçeceğini araştırmaya başlarlar. Aslında el çatlaklarının tedavisi son derece kolaydır. Sizlerde doktora bile gitmeden evlerinizde bu gibi sorunların tedavisini gerçekleştirebilirsiniz. El çatlaklarının oluşmasının en büyük nedeni en çok kış aylarında olmak üzere ellerin nem açısından oldukça kuruması ve nemsiz kalmasına bağlı olarak çatlaması sorunudur. Bunun için birçok insan evde çözümler üreterek el çatlaklarına son vermektedir. El çatlaklarını gidermek için tabi ki de pahalı kozmetik ürünlerine ihtiyacınız yoktur. Eski zamanlarda tıbbi ilaçların olmadığı zamanlarda insanlar ellerindeki çatlakları ya da vücudun diğer bölgelerinde oluşan çatlakları bitkisel yöntemleri kullanarak ortadan kaldırırlardı. Eğer sizlerde de el çatlakları sorun haline gelmiş ise muhtemelen eliniz çok kuru kalacak şekilde sıcak ya da soğuğa maruz kalmıştır. Üstelik bu maruziyet genellikle birden daha fazla olduğu zaman sorun olacağı için sizlerde uzun süreler aynı durumu tekrarladınız. Bu durumun yanı sıra bazı kişilerin, özellikle de bayanların bulaşık yıkarlarken ellerine değdirdikleri deterjanlar bu çatlamalara eşlik ederek sorun haline gelebilir.

El çatlakları, kontrol edilmediğinde ve gerekli bakımlar yapılmadığında zamanla sizleri çok şiddetli ve tehlikeli hastalıklara sürükleyebilir. Bilindiği gibi insanlarda en fazla bakteri bulunan organ ellerdir. Ellerin üzerindeki çatlaklar ise bakterilerin vücuda girebilmeleri için uygun bir yerdir. Bu nedenle elleriniz çatlak olduğunda birçok bakteri buradan vücudunuza girerek kanınıza karışabilir. Fakat bu durum toplumumuzda hiçte böyle değildir. Çünkü genel olarak toplumumuzda el çatlakları ya da ayak çatlakları çok fazla önemsenmez. Yazın görülen el çatlaklarında ise genellikle bu duruma deniz neden olmaktadır. Hep tuzlu yapısıyla ciltte çatlamalara ortam sağlayan deniz, kişinin uzun süre su ile temasıyla sudan çıktıktan sonra vücudun nemsiz kalmasına neden olarak kişilerde bu gibi çatlaklara neden olabilir. Bazen insanların el çatlakları sorunundan kurtulmak için aldıkları ilaçlarda ya da kozmetik ürünlerde bile birçok zararlı kimyasal bulunmaktadır. Bu durumda kişiler bir yandan fayda görürken bu ürünlerle diğer yandan zarar görürler. Fakat kişi bu durumun tabi ki farkında olmaz. Bu durumun yanı sıra belirtmek isterim ki el çatlakları olan kişilerde egzama başta olmak üzere birçok hastalık ortaya çıkabilir. Çünkü bu gibi kişilerde bağışıklık sistemi bu konuda güçsüz kalacaktır. 

El Çatlakları
El çatlakları birçok zaman dış etlerden dolayı ortaya çıkarak kişilerde problem haline gelir. Daha önce de belirttiğimiz gibi el çatlaklarının en büyük nedeni sıcak ve soğuk havalardır. Bu durum is özellikle mevsim geçişlerinde havanın bir gün sıcak diğer gün soğuk olmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Eğer sizlerde de el çatlakları sorun oluyorsa öncelikle elinizi aşırı sıcaktan ve aşırı soğuktan korumanız gerekir. Bunun için bir eldiven bile işinizi görecektir. Aslında el çatlaklarında en iyi çözüm vazelindir. Çünkü vazelin içerisine kimyasal madde kadar bitkisel ya da doğal ürünler de kullanılmaktadır. Vazelin kullanıldığında daha ikinci günde bile çok büyük faydalar görülebilir. Genellikle el çatlakları vazelin ille kolayca iyileştirilir. Fakat buna rağmen iyileşme ya da azalma görülmez ise kullanabileceğiniz bir diğer ürün ise tereyağ kremdir. Cildinize sık sık süreceğiniz tere ağı ile bu çatlaklar tamamen ortadan kalkacaktır. Bi]]> Kaburga Çatlağı https://www.catlaklar.com/kaburga-catlagi.html Sun, 02 Dec 2018 16:49:37 +0000 Kaburga Çatlağı, Kaburgada çatlak oluşabilmesi için çarpma ya da düşme gibi bir travma geçirilmesi gerekir. Göğüs bölgesini etkileyen çarpma, sıkışma, darp ya da düşme gibi kazalardan sonra nefes alıp vermede zorluk ve a Kaburga Çatlağı, Kaburgada çatlak oluşabilmesi için çarpma ya da düşme gibi bir travma geçirilmesi gerekir. Göğüs bölgesini etkileyen çarpma, sıkışma, darp ya da düşme gibi kazalardan sonra nefes alıp vermede zorluk ve ağrı hissi, hareket etmede zorlanma ve ağrı, göğüs kısmında  dokunmakla artan hassasiyet ve çıtırdama sesi varlığında kaburgada çatlaktan şüphelenilir.

İlerleyen yaşlarda özellikle kemiklerin kırılgan olduğu yaşlara gelindiğinde ufak çarpma yada zorlu öksürük bile kaburga çatlaklarına neden olabilir. Kaburga çatlağının olması yaşanan travmanın şiddetine bağlıdır. Kaburga çatlaklarının hepsi röntgende görülmeyebilir. Ama ne olursa olsun kaburga altındaki hayati organlara zarar verebileceğinden dolayı röntgen çekilmelidir. Ağrı çatlak meydana geldiğinde hemen hissedilmeyebilir, kimi zaman ağrı bir kaç gün sonra şiddetlenebilir. Hatta kimi zaman çekilen röntgenlerde bir aksilik görünmezken bir kaç gün sonra akciğer hasarı meydana geldiği olabilir. Bu durumu engel olmak için hasta 4 ya da 5 gün takip edilmelidir.

Kaburga ÇatlağıKaburga Çatlağının Tedavi Nasıl Yapılır

Kaburga çatlağı kırık olayları ile aynı şey olmadığından çatlaklara alçı yapılmaz ve ameliyat edilmez. Eğer kaburga çatlağı teşhisinden sonra iç organlarda bir sorun yoksa;

Birden fazla kaburga çatlağı meydana gelmişse, hasta kronik sigara içicisi, kalp hastalığı olan biri veya hasta yaşlı ise hasta yatırılarak gözlem yapılmalıdır. Hasta gençse tek kaburga çatlağı ve ek olarak hastalığı olmayan birisi ise tedavi verilir ve hasta takip edilir.

Çatlak tedavilerinde ağrının dindirilmesi ilk amaç olmalıdır. Çatlakların ağrı yapması, çatlak olan kısımda hareket kısıtlanır ve kas spazmından dolayı ağrı meydana gelir. Bu durumu engellemek için kas gevşetici kremler kullanılmalıdır. Ayrıca ağrıdan dolayı öksürük baskılanır ve balgam çıkarılamaz. Bu durumda akciğerde atelektazi denilen genişleyememe ve zatürreye sebep olur. Bunu önlemek içinde balgam söktürücü ilaçlar kullanılmalı ve solunum egzersizleri yapılmalıdır. Aşırı ağrı olması halinde de ağrı kesiciler alınmalıdır. Eğer ağrı kesicilerle de ağrı kesilmezse kaburgalar arası sinirin bölgesel blokajı yapılmalıdır. Bu tedaviler başlatılmadan önce mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

]]>
Anüste Çatlak https://www.catlaklar.com/anuste-catlak.html Mon, 03 Dec 2018 01:47:30 +0000 Anüste ÇatlakAnüste çatlak, tıp dilinde fissür olarak adlandırılır. Anüs rektumdan sonra gelen bağırsağın dışarı açılan kapısı olan bir sonlanmadır. Anüs birçok şekilde travmaya maruz Anüste Çatlak

Anüste çatlak, tıp dilinde fissür olarak adlandırılır. Anüs rektumdan sonra gelen bağırsağın dışarı açılan kapısı olan bir sonlanmadır. Anüs birçok şekilde travmaya maruz kalabilir. Bu travmalar genelde kronik konstipasyona bağlıdır. Kostipasyon kabızlığın tıp dilinde adlandırılmasıdır. Dışkı olduğundan daha serttir ve beklediği için de daha kalındır. Bu yapıda dışkı sürekli anüsten geçerse anüse zarar verir ve çatlaklara yol açar.

Anüs çok fazla damar ağı yapısı olan bir bölgedir. Sinir ağı ve kas yapısı da çok fazladır. Buranın travmalarında bu yüzden ağrı ve kanama çok fazla görülür. Sinir yönünden yoğun olduğu için ağrı çok yoğun bir şekilde hissedilir. En çok şikayet edilen semptom ağrıdır. En korkutucu semptom ise kanamadır.

Anüste Çatlak
Anüste çatlak olduğunda dışkı yapıldıktan sonra dışkı üzerinde çizgi şeklinde parlak kan veya damlama şeklinde kanama olur. Ve bu çatlak inanılmaz ağrılıdır. Hasta dışkısında kan gördüğü zaman çok korkar ve hemen doktora başvurur. Hastalar kan gördüğü zaman genelde akıllarına hemen kanser gelir. Ancak anüs kanamalarında kanser en son sıralarda gelir.

Anüsünde çatlak olan hasta genel cerrahi bölümüne başvurmalıdır. Çatlağın seviyesine ve boyutuna göre tedavi şekline karar verilir.
]]>
Vücut Çatlakları https://www.catlaklar.com/vucut-catlaklari.html Mon, 03 Dec 2018 20:45:48 +0000 Vücut Çatlakları Bayanların pek çoğunu görsel olarak rahatsız eden vücut çatlakları, genellikle ergenlik döneminden itibaren kilo artışı ya da azalması, hızlı boy uzaması gibi sebeplere bağl Vücut Çatlakları 

Bayanların pek çoğunu görsel olarak rahatsız eden vücut çatlakları, genellikle ergenlik döneminden itibaren kilo artışı ya da azalması, hızlı boy uzaması gibi sebeplere bağlı olarak ortaya çıkar ve bacak, göğüs, bel çevresi kalça ve diz arkalarında enine ve boyuna ince beyaz çizgiler halinde yer alırlar. Derinin aşırı gerilmesinden dolayı, cildin elastin ve kolojen dokularındaki tahribat sonucunda meydana gelen vücut çatlakları bir çeşit deri yırtılmasıdır.Bu çatlaklar ilk oluştukları zaman pembemsi bir görünümdedirler, zamanla bu pembe tondaki çizgiler beyaza dönüşür. Çatlakların derecesine ve yoğunluğuna bağlı olarak çatlak rengi açık pembeden morumsu tonlara kadar değişebilir. Ayrıca yine derideki esnemelerin yoğunluğuna bağlı olarak çatlaklar sadece renk farklılıkları olarak değil aynı zamanda ciltte çukurlaşmış görüntüler şeklinde de oluşabilirler.

Vücut çatlakları sadece ergenlik çağında değil, özellikle kişilerde kilo artışına bağlı ciddi fiziksel ve hormonal değişimlerin yaşandığı hamilelik dönemlerinde de göğüs, karın, kalça ve bel çevresinde daha  sık görülmektedir.
Bunlara ek olarak uzun süre kortizon kullanan kişilerde, Cushing Sendromu, Marfon Sendromu gibi hastalıklar da meydana gelebilir. Bu hastalıklar derimizi bir arada tutan bağ dokuyu ve cilt unsurlarını olumsuz etkilediklerinden çatlaklara sebep olan faktörlerdir. Aynı yaşta, aynı kiloyu alan her iki kişide de çatlak problemi oluşacak diye bir genelleme yapmak doğru bir tutum değildir. Dolayısıyla vücuttaki çatlakların oluşumunda cildimizin genetik özellikleri ve aşırı kuru olması gibi unsurlar da son derece önemli ve etkilidir.
Bilim adamları ergenlik ve hamilelik döneminde meydana gelen çatlaklara sadece derinin gerilerek yırtılmasına neden olan kilo alma ve genleşmenin değil bununla birlikte aynı dönemlerde adrenaller tarafından salgılanan ve oranı önemli derecede artan glucocorticoid hormonlarının da sebep olabileceğini belirtmektedir.
Çatlaklar mikroskopta incelendiği zaman doku altında kolajen ve elastin yapı tahrip olduğundan dolay,  çatlakların etrafındaki derinin olması gerekenden çok daha ince olduğu gözlemlenir.
Şu unutulmamalıdır çatlakların meydana gelmesini önlemek, onları tedavi etmekten daha da kolaydır. Özellikle çatlaklar henüz pembe renkte iken müdahale etmek alınacak olan sonucun başarısını arttıracaktır. Vücut Çatlakları
Çatlaklar ne yazık ki hiçbir zaman oluştuktan sonra tam olarak ortadan kaldırılamazlar. En etkili yöntemlerden biri, Avrupa ülkelerinde de yoğun olarak uygulananı micro peeling'dir. Bu yöntem alüminyum oksit adı verilen çok küçük yapıda olan ince kristal taneciklerinin cilt yüzeyinde soyma etkisi yaratarak sorunlu tabakanın atılması ve alttan yeni doku üretimi sürecine dayanır. Genellikle on seanslık kürler halinde uygulanan bu yöntem acısız ve cilt açısından herhangi bir risk içermeden tamamen yok etmese dahi çatlaklarda gözle görülür derecede iyileşme sağlayarak sonuca ulaştırır. Bu işlemle  beraber güneş ışınları bağdaşmayacağı için sonbahar ya da kış ayları bu  işlemin uygulanması için en doğru dönemlerdir. Ayrıca  hafif  olan çatlakları kapatmak için kimi zaman kamuflaj makyajında kullanılan, cildi besleyici özelliği bulunan, suya dayanıklı ve cilt renginde özel kapatıcıya da başvurulabilir.
Önemli olan çatlakların oluşmasına fırsat vermemektir. Bunun için çok sık kilo alıp vermemeye dikkat edilmeli, cildin elastikiyetini arttırmak için düzenli egzersiz ve esneme hareketleri yapmak, her duş ve banyoda vücuda peeling uygulamak, her gün cildi nemlendirici kimyasal içeriği olmayan ürünler kullanmak (özellikle buğday ve susam yağı ), belirli aralıklarla masaj ve yosun kürleri yaptırmak, aşırı güneşlenmemek, sebze-meyve ve protein bakımından zengin gıdalar tüketmek ve en önemlisi sigara içmemek gerekir.

]]>
Lazerle Çatlak Tedavisi https://www.catlaklar.com/lazerle-catlak-tedavisi.html Tue, 04 Dec 2018 17:27:58 +0000 Lazerle çatlak tedavisi, cilt çatlakları bilhassa bayanlarda görülmekle beraber, ergenlik çağında çabuk kilo alıp verme durumlarında ve hamilelik çağında gözlenen bir cilt sorununun çözümü için uygulanan bir metottur. Lazerle çatlak tedavisi, cilt çatlakları bilhassa bayanlarda görülmekle beraber, ergenlik çağında çabuk kilo alıp verme durumlarında ve hamilelik çağında gözlenen bir cilt sorununun çözümü için uygulanan bir metottur. Genetik, hormonal ve mekanik gerilme benzeri nedenlerin yanında, kilo alıp verme benzeri vaziyetlerde cilt minik gerilimlerden dahi etkilenip çatlak oluşabilmektedir. İlk oluştukları anda görülebilen pembe ya da mor rengi, daha ardından gri renge dönüşerek daha az görünür duruma gelmektedir. Kalça, basen, karındaki ve meme yerlerinde cilt altı yağ dokusu fazla miktarda olduğu için, en fazla fazla bu bölgelerde çatlak meydana gelmektedir. 
 
Cilt çatlağı neden oluşur 
Cilt çatlakları, vücudun farklı yerlerinde kilo artması sebebiyle, derinin aşağı dokularında yüklü ve bir çok kez gerilme sonucu meydana çıkmaktadırlar. Derinin gerilmesi derideki birtakım hücrelerden kimyevi maddelerin meydana çıkmasını tetiklemektedir. Bunun sonucunda da aşağı derideki kollajen ve elastik lifler kayıp görmektedir. 

Fraksiyonel lazer ve radyo frekans ile çatlak tedavisi ne türlü yapılır 
Bu tedaviler 3-6 hafta ara ile en az 4-6 oturum yapılmalıdır. Edinilen cevaba yönelik iyileştirme seansları artırılabilir. 
Fraksiyonel lazer ve radyo frekans ile çatlak tedavisinden ardından tendeki bulgular nelerdir 
İşlemlerden ardından tatbik edilen cihaza ve bölgeye yönelik deride 1-10 zaman devam eden kızarıklık ve kabuklanma olabilmektedir. Cilt çatlağın da tatbik edilen ve gösterişli olduğu anlatılan lazer ve ışık sistemleri uygulanırken, esmer tenli kişilerde deride lekeler kalabileceği için temkinli olunmalıdır. Fraksiyonel radyo frekans ile her cilt rengine uygulama yapılabilir. 

Lazerle Çatlak Tedavisi
Cilt çatlak rehabilitasyonunda hangi lazerler kullanılır 
Cilt çatlağın da lazer, ışık ve radyo frekans tedavileri çok etkilidir. Bilhassa fraksiyonel lazer ve fraksiyonel radyofrekans en gösterişli tedavileri olanağı sağlar. 

Cilt çatlağı ne vakit görülür 
Hamile bayanlarda karındaki ve göğüslerde, beden geliştirme personelin omuzlarında, ergenlikte anlık gelişen beden yerlerinde ve fazla kilo alanlarda oluşabilmektedir. Bununla Beraber uzunca müddetli ağız yöntemiyle ya da sürerek kortizon tüketimi ve bedende fazla miktarda kortizon üretilmesine yol açan Cushing hastalığında deri çatlakları gelişmektedir. 

Cilt çatlağı en fazla fazla kimlerde meydana çıkar 
Cilt çatlağı bayanlarda fazladan fazla meydana çıkmaktadır. Hamile kadınların %90 'ında, ergenlikte çocuk kızların %70 'inde, ergenlikte bilhassa spor mahaline getiren çocuk erkeklerin %40 'ında deri çatlağı görülebilmektedir. Cilt çatlaması fazladan fazla ergenlik çağındakileri, hamile bayanları ve böbrek üstü bezleri fazla miktarda çalışanları etkilemektedir. 

Cilt çatlamaları ne türlü gözükür 
Erken cilt çatlağı pembe rengarenk ve kaşıntılı, şerit biçimde ciltte kabarıklık biçimde meydana çıkar. Her Geçen Gün cilt çatlağı beyazlaşır ve deriden çökük duruma gelmektedir. Farklı uzunlukta ve 1-10 mm genişlikte olabilmektedir. Birtakım çatlaklar her geçen gün hafifler ve kaybolabilmektedir. 
Cilt çatlamasın da vücudun en fazla fazla hangi bölgesi etkilenir 
Hamilelerde karındaki ve göğüsler etkilenir. Ergenlik çağında, erkeklerde yer altı, uyluk bölgesi ve kuyruk sokumu, kızlarda kalça ve göğüsler etkilenir. Fakat vücudun farklı yerlerinde diz arkası, üst kol benzeri görülebilir. Uzunca müddetli kortizon kullanımında, cilt çatlağı daha derin, yayvan ve yaygın olarak meydana çıkabilmektedir. 

Cilt çatlak rehabilitasyonunda hangi kremler kullanılır 
Çatlak rehabilitasyonunda gösterişli olduğ]]> Topuk Çatlakları https://www.catlaklar.com/topuk-catlaklari.html Wed, 05 Dec 2018 03:24:10 +0000 Topuk çatlakları, özellikle yetişkinlerde çok yaygın olarak görülür. Bu çatlaklar genellikle kişilerde herhangi bir probleme neden olmasa da aslında ilerlemiş olan topuk çatlakları kişilerde çok şiddetli topuk sızlamalarına Topuk çatlakları, özellikle yetişkinlerde çok yaygın olarak görülür. Bu çatlaklar genellikle kişilerde herhangi bir probleme neden olmasa da aslında ilerlemiş olan topuk çatlakları kişilerde çok şiddetli topuk sızlamalarına neden olur. Özellikle kadınların temizlik sırasında topuklarına temas eden kimyasal temizleyici maddeler son derece büyük sorunlara neden olur. Topukta görülen çatlaklar küçükken sorun olmaz. Fakat bu çatlaklar genellikle çok derin olurlar. Bazı insanlarda bu çatlaklar zaman zaman kanamalara neden olur. Bu kanamalar ise özellikle yatarken çok büyük sorunlara neden olacak kadar çok olabilir. Topuk çatlakları tedavi edilmediği sürece daha da derinleşerek kişilerde birçok enfeksiyonun vücuda girmesine ve özellikle de topukta iltihaplanmalara neden olacaktır. Bu enfeksiyonlar ise özellikle bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kişilerde sorun haline gelir. Sizlerde bu gibi durumlardan sorunlar yaşamak istemiyorsanız kesinlikle topuk çatlaklarını önemseyerek gerekli olan tedavileri yaptırmalısınız. 

Topuk çatlakları neden oluşur

Aşırı yüklenme: Aslında topuk çatlaklarının en büyük nedeni kişinin çok fazla ayakta iş yapmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Özellikle kişilerin meslek hayatında sürekli olarak ayakta çalışmaları bu gibi topuk çatlakları oluşumunda çok etki gösterir. Aşırı yüklenme bazen aşırı kilolar nedeni ile oluşur. Çünkü çok kilolu insanlarda vücudun ağırlığı topuklara çok azla basınç uygular ve bu gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Eğer böyle durumlar ile karşı karşıyaysanız topuklarınıza çok fazla yüklenmemeye özen gösterin. Aksi durumlarda çok büyük problemler yaşayabilirsiniz. 

Topuk Çatlakları
Şeker hastalığı: Bazen kişilerde bulunan bazı sağlık sorunları, ciltte kuruluklara neden olur. Sürekli olarak kuru kalan ciltte ise bu gibi çatlaklar meydana gelerek özellikle egzama gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Eğer sizlerde de çok büyük şeker hastalıkları var ise topuk çatlakları meydana gelebilir. Şeker hastalığında vücudun metabolik hızı düşer ve buna bağlı olarak terleme azalır. Bu durumda cilt kuru kalır ve topuk çatlakları meydana gelir. 

Deri hastalıkları: İnsanlarda sık sık görülen sedef hastalığı, egzama ve diğer deri hastalıkları nedeni ile cilt kuru kalır ve vücudun birçok yerinde çatlaklar ortaya çıkabilir. Bu durum kişilerde topuklarda da etkilerini göstererek topuk çatlaklarına neden olur. Sizlerde de topuk çatlakları var ise bu durumun varlığını da araştırın ve gerekli olan tedavileri mutlaka yapın.
Bu durumun diğer nedenleri;
 • Ter bezlerinin çalışmaması,
 • Kişinin ayaklarının sürekli olarak uzun süreli suya maruz kalması,
 • Topuğu açık ayakkabılar,
 • Kişinin mesleği gereği sürekli olarak ayakta kalması
Topuk çatlağında tedavi:

Bu sorunlarda genellikle insanlar keskin kenarlı cisimlerle çatlakların olduğu bölgeyi kazıyarak sertleşmiş olan derinin soyulmasını sağlarlar. Aslında bu durum son derece tehlikeli ve yapılmaması gereken bir işlemdir. Çünkü bu uygulamada bölgedeki enfeksiyon riski son derece yükselir ve kişi birçok problemle yüz yüze kalabilir. Bu uygulama kesinlikle yapılmamalıdır. Topuk çatlakları, tıbbi olarak genellikle çatlakların giderilmesi için bölgeye uygulanan kremler ile ortadan kaldırılır. Fakat bu kremlerin kişi tarafından sık sık uygulanması gerekir. Aksi durumda kremler etkilerini tam olarak göstermeyebilir. Bunun yanı sıra topuklarınıza herhangi bir nemlendiriciyi sık sık kullanmanız sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bir diğer tedaviden bahsetmek gerekirse bu durumda topuk sıcak su ile iyice yumuşatıldıktan sonra hijyen kurallarına uygun olan sünger taşı kullanılarak topuk yarıkları tedavi edilebilir. 
]]>
Kalçadaki Çatlaklar Nasıl Geçer https://www.catlaklar.com/kalcadaki-catlaklar-nasil-gecer.html Wed, 05 Dec 2018 04:29:29 +0000 Kalçadaki Çatlaklar Nasıl Geçer, Kalça çatlakları, sık kilo alıp verme ile yatkın kişilerde oluşan kişinin kendi deri rengine göre daha açık veya koyu ve daha kabarık olan uzunlamasına yapılardır. Kortizon kullanıc Kalçadaki Çatlaklar Nasıl Geçer, Kalça çatlakları, sık kilo alıp verme ile yatkın kişilerde oluşan kişinin kendi deri rengine göre daha açık veya koyu ve daha kabarık olan uzunlamasına yapılardır. Kortizon kullanıcılarında da çatlaklar sık gözlenir. Bunların çatlakları özellikle karın bölgesinde ve kahverengidir. Çünkü kortizon deriyi inceltir. İncelen deri içten yırtılır. Çatlak da zaten bu mekanizma ile oluşmaktadır.

Bazı kişilerin ciltleri çatlak oluşturmaya çok yatkındır. Kimilerinin de istediği kadar şişman olsun istediği kadar kilo alıp versin çatlakları oluşmaz. Bunlar şanslı kişileridir. Çünkü birazdan da anlatacağım gibi çatlak öyle kolay geçen bir yapı değildir.

Çatlak oluşumu aşamalıdır. Çatlağın bir erken bir de geç dönemi vardır. Erken dönemde çatlaklar henüz pembe pembedir. Bu aşamada yakalandığı zaman kremler işe yarayabilir. Çatlak için piyasada birçok krem bulunmaktadır. Ancak bunların doktor onaylı olanlarını almamız gerekir. Eczanelerden rahatlıkla ulaşılabilir. 
Kalçadaki Çatlaklar Nasıl Geçer
Geç dönemde çatlakların rengi açılmaya başlar. İşte artık bu çatlaklarda krem işe yaramaz hale gelir. Bu aşamada genellikle lazere başvurulur. Lazer de yüzde yüz çözüm değildir. Ancak yüzde seksen etkilidir. Şimdi yeni bir yöntem çıkmıştır. Bu aletin adı dermo rollerdır. Henüz insanlar denemekte, olumlu veya olumsuz sonuçlarını internette bildirmektedir. Ancak uzun solukla uygulanması gereken bir yöntemdir. Aletin üzerinde çeşitli sayıda ve çeşitli incelikte iğneler bulunmaktadır. Bu iğneler bir boya rulosu gibi dizilmiştir. Kalçada çatlak olan yerin üzerinden birkaç kez geçilir. Uygulama aralığı günden güne değildir. 3-4 haftada bir uygulanır. Orada minik kanama odakları oluşur ve kolajen yapımı hızlanır. Bu şekilde çatlağı iyileştirebileceği söyleniyor ancak henüz tam olarak kanıtlanmamış.

Yazıdan anlaşılacağı gibi çatlakların henüz kesin bir tedavisi geliştirilememiştir. Bu yüzden piyasada birçok krem ve diğer yöntemler uygulanmaktadır. Bunların kaçı yüzde yüz güvenilirdir bilinmez. Ancak bir yöntem kullanılacaksa da mutlaka uzmanına danışılmalıdır.
]]>
Parmak Çatlağı https://www.catlaklar.com/parmak-catlagi.html Wed, 05 Dec 2018 21:30:30 +0000 Parmak çatlağı, kemiklerin kırılması sonucu olarak birbirinden ayrılmamış hali nedeniyle oluşur. Çatlaklar da kemiğin kırılması durumudur. Fakat kırıklarda kemiğim tüm bölümü hasar görürken, çatlaklarda kemiğin yaln Parmak çatlağı, kemiklerin kırılması sonucu olarak birbirinden ayrılmamış hali nedeniyle oluşur. Çatlaklar da kemiğin kırılması durumudur. Fakat kırıklarda kemiğim tüm bölümü hasar görürken, çatlaklarda kemiğin yalnızca belli bir kısmında hasar meydana gelir. Çatlak problemine kırıklarda olduğu benzeri el ve ayak yerlerinde fazladan sık sık sık rastlanır. Çatlaklar, belli bölgedeki kemiklerin hasar ve darbe alması sonucu olarak meydana çıkar. Çatlaklara el ve ayak parmaklarında sık sık rastlanır. Bilhassa el parmaklarının darbeye ve hasara müsait olması, bu bölgelerde çatlakların fazladan sık sık sık oluşmasına yol açar. Çatlak da bir kırık olduğundan semptomları, normal kırık bulgularıyla anında hemen bir fark yoktur. 

Vücudumuzda bulunan kemiklerin tamamında çatlama sıkıntıları görülebilir. Çoğunlukla çatlak sıkıntıları el ve ayaklarda görülür. En fazla kullandığımız organlarımızdan meydana gelen el ve ayaklarımız edinilen bir darbeyle ya da aykırı bir atılım ile çatlayabilir. Çatlak oluştuğunda kırık oluşma vaziyetiyle aynı kurallar meydana gelmez. Çoğunlukla çatlakların oluşmasında önce anda bir şişme ve kuvvetli ağrı saptanmaz. Bu nedenle de bireyler çatlama olduğunda bunu sık sık sık dikkate almazlar. Fakat bir zaman geçtikten sonra çatlak meydana gelen bölümde şişmeler ve ağrılar başlar. Bu süreçte bölgedeki çatlak saptanmış olur. Hekime göründüğünüzde çekilen röntgen sonucu çatlak problemi kesinleşir. Sonrasında da çatlağın rehabilitasyonuna geçilir. Çatlaklar kırıkların tamamlanmamış evreleridir. Başka bir deyişle kemik tam anlamıyla da ikiye bölünmez yalnızca bütünlüğü bozulur. Çatlakları değişiklik etmek belli bir zaman zaman alır zira kırık benzeri anında çok sık sık sık kocaman bir ağrı olmaz. Sonrasında ise alanda morarma ve şişlik meydana gelir. Çatlakların rehabilitasyonu olabildiğince doktor aracılığıyla yapılmalıdır. Parmak çatlakları ev işleriyle uğraşırken meydana gelebilir. Örtü düzeltirken, bir şey sıkıştırırken, anlık bir hareketle parmak çatlayabilir. Parmak kemikleri öbür kemiklere yönelik çok sık sık sık daha incedir. Bu yüzden de kırılması, çatlaması an meselesidir. Anlık ve güçlü bir baskıyla parmak çatlayabilir. Parmak çatlak rehabilitasyonu parmağın gerçek kaynaması bakımından mühimdir. Gerçek meydana gelen çatlağın belirlendiğinde bir hekime göstermektir. Parmak çatlak rehabilitasyonunda cerrahi Yol kullanılmaz. Çoğunlukla ortopedik ürünler saten yerlerden yüzük biçimde parmağa geçirilen suni alçılar ile parmak mahaline getirilmeye çalışılır. Parmak kemiği oynak bir yapıda olduğu amaçlı sabit tutulması kolay değildir. Kemiğin kaynaması amaçlı ise kemiğin sabit tutulması gereklidir. Parmak çatlak rehabilitasyonunda iyileşmeyi hızlandırmak amaçlı kemik suyu içmek yararlı olabilmektedir. Parmak çatlak rehabilitasyonunda önce müdahale mühimdir.  

Parmak Çatlağı
Parmakta Çatlak Ne Türlü Anlaşılır 
 • Parmak kısmında kuvvetli ağrı 
 • Parmağı davranış ettirmekte güçlük yaşanması 
 • Darbe edinilen alanda şişlik 
Kemikte çatlak meydana gelmesi şeklinde önce anda şişlik oluşmaz. Fakat gittikçe artmaya başlayan ağrılarla vaziyet anlaşılabilir. Bir süre sonra ise hasar alan alanda şişlik ve kuvvetli ağrılar görülür. 

Parmakta Çatlak Rehabilitasyonu 
Vücudun rastgele bir kısmında oluşabilen çatlakların rehabilitasyonu kırıklara rağmen daha kolaydır. Çatlak rehabilitasyonu kırıklara yönelik daha kısa sürelidir. Çatlakların iyileşme müddeti 3-4 hafta içinde değişir. Tedavi yolu olarak da kırıklarda da olduğu benzeri alçı seçim edilir. Fakat son vakitlerde alçı yolu mahaline bilekliklerle tedavi uygulanmaktadır. Bir Takım zaman çatlak bölgeyi savunan ortopedik cihazlar sayesinde da tedavi sağlanabilmektedir. 
El ya da ayak bölgesine edinilen bir darbenin sonrasında parmakta çatlak oluştuğu düşünülüyorsa, huzursuzluk ihmal edilmemeli ve anında profesyonel bi]]> Burunda Çatlak https://www.catlaklar.com/burunda-catlak.html Thu, 06 Dec 2018 17:03:22 +0000 Burunda Çatlak; Burun, yüzde bulunan konum yüzünden hem çıkıntılı olan bir yapı hem de zayıf bir çevre bulunduğundan ötürü travmalara oldukça fazla açık olan bir organdır. Saldırıcı neticesinde darbe alma, düşme, çarp Burunda Çatlak; Burun, yüzde bulunan konum yüzünden hem çıkıntılı olan bir yapı hem de zayıf bir çevre bulunduğundan ötürü travmalara oldukça fazla açık olan bir organdır. Saldırıcı neticesinde darbe alma, düşme, çarpma, trafik kazası geçirme gibi. travmalar neticesinde burun kemiklerinde çatlak ve kırıklar meydana gelir. Burun kırıkları ya basit olan bir kırık şeklinde veya öbür doku ve kemik kırıkları ile beraber gözükür. Burun kırıklarında göz altı kemiği, çene alt ve üst çene kemikleri de kırılabilir. Burun kemikleri ayrışmaz veya ayrışmış olabilir.

Burun kemiğinin yapısı, burun sırtında elle dokunulduğu zaman ele gelen burun kemiği sağ ve solda ili tane olmak üzere üstte alın kemiğine, yanlarda da üst çene kemiğine tutunan yassı ve düz olan kemiklerdir. Burun çatısı önden gelen darbelere karşı kıkırdak yapıya oranda daha zayıftır. Bu sebepten dolayı burun travmalarında kıkırdak bölümler daha esnek ve sağlam olduğu için çoğunlukla kemikte kırılma gözükür. Burun kırıkları çoğunlukla burun kemiğinin 2/3 üst bölümü ile 1/3 alt bölümünün birleştiği bölgede oluşur.

Burun kırıklarının belirtileri, tramvaya bağlı olarak burun kırıklarının belirtileri de değişiklik göstermektedir. Çoğunlukla burun üstünde ve yüzün öbür çevrelerinde kanama, kesikler, morarma ve ödem şeklindeki bulgulara rastlanmaktadır. Yandan gelecek darbelerde burun karşı tarafa deplase olur, burun tıkanıkları oldukça fazla gözükür. Burun içerisinde kanama ve ödem de gözükmektedir. Burun bir tarafa doğru kayabilir, muayene sırasında yoğun bir hassasiyet gözükebilir ve kemiklerde oynama oluşur.

Burun kırıklarının tanısının yapılması, KBB uzmanı tarafından muayene yapılan hastaların burun kemiklerinde oynamanın tespit edilmesi tanı için yeterli olacaktır. Röntgen çekimi adli ve şüpheli durumlar dışında, gerekli gözükmemektedir. Burun kırığı röntgenleri her zaman kırığı göstermeyebilir. Bu sebepten dolayı KBB uzmanınca yapılan muayene sonucunda daha büyük olan bir önem oluşturmaktadır. Burun kırıklarının tedavisinin yapılması, burun kırıkları tedavisinde çocuklarda genel anestezi tavsiye edilir. Yetişkin olan insanlarda ise lokal anestezi yapılabilir. Kırığın durumuna göre tedavi yolu oluşturulur.
Burunda Çatlak
Burun kırıkları bulunan hastalarda eğer burun kemiklerinde yer değiştirme ve ayrışma bulunmuyorsa, kırık geniş bir elevatör yada geniş ağızlı bir pens ile düzeltilir. Düzeltme yapılmasının ardından burun alçı ile sabitlenir ve burun tamponu konur. Fakat öbür doku ve kemik kırıkları ile beraber gözüken burun kırıklarında ameliyatla burnun düzeltilmesi gerekir. Burun kırıklarında kırıktan sonraki ilk birkaç saat oldukça önemlidir. Burun içerisinde ödem meydana gelmesi henüz oluşmadığından dolayı, hastaya müdahale edilmesi oldukça kolaydır. 

Eğer ödem meydana gelmesi olduysa burun hassasiyetinin fazla yoğun bir şekilde olacağı 3-5 gün herhangi bir işlem yapılamaz. Fakat 2 hafta neticesinde burun kemiklerinde kaynama olacağından dolayı müdahale yaklaşık olarak 6 ay sonra burun estetiği ameliyatları ile meydana gelir.
Özellikle çocuklarda teşhisin konulmamış veya geç kalınmış bulunduğu olaylarda burun kırıkları burun gelişiminde ciddi sorunlara neden olabilir. Burun kanamasının meydana geldiği her yaralanmalarda özellikle çocuklar bir KBB uzmanına götürülmelidir.
]]>
Kafatası Çatlağı https://www.catlaklar.com/kafatasi-catlagi.html Fri, 07 Dec 2018 11:18:48 +0000 Kafatası çatlağı, tıp alanında kranyal çatlak olarak tanımlanır. Kafatası oldukça sert bir kemik yapısına sahip olup, beyni koruma görevini üstlenir. Fakat şiddetli darbe, trafik kazası, sert bir cisimle kafatasına vurulmas Kafatası çatlağı, tıp alanında kranyal çatlak olarak tanımlanır. Kafatası oldukça sert bir kemik yapısına sahip olup, beyni koruma görevini üstlenir. Fakat şiddetli darbe, trafik kazası, sert bir cisimle kafatasına vurulması, çarpma gibi etkenler sonucunda kafatası kemiklerinde çatlak ya da kırık meydana gelebilir. Aynı zamanda yüksekten düşme sonucunda ortaya çıkan basıncın etkisiyle bel kemiğinin kafaya aynı şiddeti yansıtması yüzünden de kafatası kemiklerinde çatlak olabilir. Bu şekildeki bir çatlak beyinde, beyin zarında çeşitli belirtilerle kendini gösterebilir. Basit bir çatlak sadece bölgeye temasta ağrıya yol açabilir. Kafatası derisinde yaralanma olursa, kanama meydana gelebilir Kafatasını oluşturan küçük.kemiklerin çatlaması, kırılması oldukça zor olsa da, bu gibi etkilere karşı her zaman hazırlıklı olunmalıdır. Meydana gelebilecek belirtiler iyi takip edilmelidir. Beyni etkileyen darbelerde kulaklardan, burundan kan gelmesi, kusma, bayılma, göz bebeklerinde büyüme gibi belirtilerde oluşabilir.

Kafatası çatlağı sebepleri

Kafatası çatlağı oluşum nedeni genellikle kafa travmasıdır. Alınan darbe sonucunda kafatasında istenmeyen hasarlar olabilir. Buna sebep olan en önemli etken trafik kazalarıdır. Ayrıca kafanın üzerine düşme gibi etkenlerde çatlak nedeni olabilir. Darbenin şiddetine bağlı olarak, kafatasında çatlak ya da kırık olabilir. Küçük kemiklerden oluşan kafatasında kemikler yerinden oynayabilir ve beyin bakterilerin etkisinde bile kalabilir. Bunun sonucunda enfeksiyon hastalıkları da oluşabilir.

Kafatası Çatlağı
Kafatası çatlağı belirtileri

Herhangi bir kazadan ya da kafatasına alınan bir darbeden sonra aşağıda bulunan belirtilerin olması halinde, kafatası çatlağından şüphelenmek gerekir. Bu belirtiler ihmal edilmeden bir uzman tarafından değerlendirilmelidir.
 • Kulaklarda, gözler ve burunda kanama olması
 • Görme sorunlarının olması
 • Kısa süreli olan bilinç kayıpları
 • Konuşmada sorun yaşanması
 • Kulakta uğuldama ve çınlama olması
Kollar ve bacaklarda karıncalanma ve uyuşma gibi belirtilerin olması halinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Kafatası çatlağı tedavisi

Bu sorunun tedavisi çatlağın derecesine bağlı olarak değişmektedir. Öncelikle açık yara bulunuyorsa, bunun temizlenmesi gerekir. Eğer zarar gören damarlar bulunuyorsa, bunların tedavi edilmesi gerekir. Kafatası çatlağı oluştuysa, bunun iyileşmesi 4-6 ayı bulabilir. Parçalı çatlak, kırık olursa cerrahi girişim gerekebilir. Düz çatlak olursa, bunların kemiğe tedaviyle kendiliğinden kaynaması mümkündür. Hastanın yaşı ve kafatası çatlağının uzunluğu bunda etkili olur.
]]>
Hamilelikte Çatlak Önleyici Yağlar https://www.catlaklar.com/hamilelikte-catlak-onleyici-yaglar.html Fri, 07 Dec 2018 11:38:59 +0000 Hamilelikte çatlak önleyici yağlarHamilelikte oluşan çatlaklar bütün bayanların korkulu rüyası. Her anne adayı bebeğini dünyaya getirirken heyecan, ve mutluluk duysa da vücudunda oluşacak deformasyondan da bir o kadar korka Hamilelikte çatlak önleyici yağlar
Hamilelikte oluşan çatlaklar bütün bayanların korkulu rüyası. Her anne adayı bebeğini dünyaya getirirken heyecan, ve mutluluk duysa da vücudunda oluşacak deformasyondan da bir o kadar korkar. Hamilelik bir kadının yaşayacağı en güzel ve en zahmetli dönemlerden biridir. Evlada kavuşma günü yaklaştıkça doğum korkuları da başlar. aileye  katılacak yeni bir ferdin gelecek olması anne ile birlikte tüm aileyi heyecan kaplar annenin etrafındaki onca insan olumlu yönleriyle mutlu olsa da anne her zaman bir endişe taşır. doğacak olan bebeğine yeterli bir anne olabilecek mi veya içinde bulunduğumuz dünya da onu yeterince koruyup kollayabilecek mi Birazda hormonların etkisi ile anne tamamen bir endişe haline girecek. 

Hormonlar deyince buna fiziksel değişimde giriyor tabi ki. Bebek anne karnında gelişim gösterdikçe  büyümeye başladıkça annenin fazla kilo alması nedeniyle karın, basen, ve göğüs, bölgelerinde çatlaklar oluşmak da dır. Karın bölgesindeki çatlaklar bebeğin aydan aya büyüyor olmasıyla birlikte anne karnının şişmesiyle oluşan çatlaklar. Göğüs de oluşan çatlaklar ise annenin hormon el olarak çocuk emzirmeye hazırlanma aşamasında yani göğüs de damarların genişleyip süte hazırlık aşamasında oluşan çatlaklardır. Basende ise  anne bebeği iyi gelişsin diye beslenmesine gereğinden fazla ağırlık verdiği için ve karındaki ağırlığı kaldıra bilsin diye  bacak basen kaslarının genişlemesi ile oluşan çatlaklardır. 

  Hamilelik de çatlakların oluşmaması ve oluştuktan sonra devam etmemesi için çeşitli doğal yağlar vardır  bu yağları anne hamileliğinin 2 veya 3. aylarında başlamalıdır. Karnı büyümeye başlamadan göğüs için dahada erken kullanabilir. İlk aylarda göğüs ucunda kuruluk oluşabilir bunlar için kolayca elde edebileceğimiz çok basit yağlar bulunmaktadır. Göğüs uçlarında kuruluk varsa şayet buna sızma  hakiki zeytin yağı, veya kantaron yağı sürebiliriz. Badem yağı da en etkili  doğal çatlak önleyici kremdir.

   Hamilelikte çatlak önleyici doğal krem  hazırlayacak olduğumuz kürümüz cilde esneklik verip kaşınmayı kontrol altına alır. Bu kürü yapmamız için sızma zeytin yağı ve badem yağını  eşit miktarda birleştirip içerisine E vitamin kapsülü katıp iyice karıştırıyoruz.  Kullanmadan önce biraz ısıtıp yani sıcak diyecek kadar karnımıza veya göğüsümüze sürüyoruz.  Bu uygulamayı düzenli olarak kullanırsak ve 3. ayda başlarsak emin olun  mükemmel bir sonuç alırız.

   Malzemeler
 • 3 yemek kaşığı  badem yağı,
 • 3 yemek kaşığı zeytin yağı organik olursa daha iyi olur,
 • 2 E vitamin kapsülü,

 Hazırlanışı
 Badem yağını ve zeytin yağını bir kaseye ekleyip içerisine  bıçak ile kestiğimiz E vitamin kapsülünü katıyoruz karıştırıp düzenli bir şekilde kullanıyoruz.  

Not : Hamilelikte anne karnında bebekler anneden kalsiyum da alır. Ve genelde çatlaklar kalsiyum eksikliğinden de olabilir bu yüzden annenin kalsiyumuna da dikkat etmesi gerekir doktorunuza da mutlaka hatırlatmalısınız.

]]>
Dudak Çatlağına Ne İyi Gelir https://www.catlaklar.com/dudak-catlagina-ne-iyi-gelir.html Sat, 08 Dec 2018 06:14:37 +0000 Dudak çatlağına ne iyi gelir, çoğunlukla soğuk kış günlerinde meydana gelen dudak çatlaması kanamalara ve kaşıntıya sebep olmaktadır. Kurumuş olan dudakta kanama meydana gelmesi birçok kişiyi rahatsız edebilir. Bayanla Dudak çatlağına ne iyi gelir, çoğunlukla soğuk kış günlerinde meydana gelen dudak çatlaması kanamalara ve kaşıntıya sebep olmaktadır. Kurumuş olan dudakta kanama meydana gelmesi birçok kişiyi rahatsız edebilir. Bayanlar da daha sık görülen dudak çatlaması için pek çok bayan ruj sürmektedir. Ancak bu durum rujun dudağın iç kısmına girmesi ile ve bölge de enfeksiyona yol açabilir. Ruj yerine dudak ballarının tercih edilmesi hem sağlık açısından hem de dudağın iyileşmesi açısından daha faydalı olmaktadır. Rujlar sağlık açısından da faydalı olmadığı için açık yaralara sürülmesi uzmanlar tarafından önerilmemektedir. 

Dudak çatlağını gidermek için dudak nemlendiricileri de tercih edilebilir. Nemlendirilen dudak da çatlaklık çok nadir görülen bir durumdur. Dudakların bakımını sağlamak ve çatlamasını önlemek için nemlendiricilerden faydalanılabilir.  Daha sağlıklı ve daha parlak dudaklara sahip olmak için nemlendiriciler çok faydalıdır. Nemlendirici yerine doğal bakım sağlayan zeytinyağı veya bal da kullanılabilir.

Dudak Çatlağına Ne İyi Gelir

Dudak Çatlağına Ne İyi Gelir

 • B6 ve B12 vitamini eksikliği olan kişiler de dudak çatlağı gibi sıkıntılar sık görülür. Doktor önerisi ile alınan vitamin ve mineraller sayesinde dudak çatlağı sorununun önüne de geçirilebilir.
 • Kuru havalar da soğuk da dudak çatlağı problemi görülmektedir. Böyle havalar da dışarıya çıkmadan önce dudaklara nemlendirici sürebilirsiniz. Bu sayede dudak çatlağına karşı önlem almış ve olası çatlak sorunu var ise gidermiş olursunuz.
 • Çatlamış olan dudaklara gece yatmadan önce veya sabah kalktığınız da süzme bal sürebilirsiniz. Bal dudakların ihtiyacı olan mineral ve vitamini sağlayacaktır.
 • Gece yatmadan önce dudaklarına vazelin sürerseniz hem acısını giderecektir hem de kanama gibi komplikasyonlara nende oluyorsa kanamayı da durduracaktır.
 • Çeşitli bitkisel yağlar dudak çatlaklarına çok iyi gelmektedir. Özellikle jojoba yağını kişisel bakım ürünlerinin pek çoğunun içerisinde yer alır. Jojoba yağı içeren dudak stikleri de dudak çatlaklarına çok iyi gelmektedir. Aynı zaman da Aloe vera içeren dudak kremleri de tercih edilebilir. Jojoba yağı ve aloe vera içeren dudak kremleri ile dudak çatlaklarını kısa sürede geçirebilirsiniz.
 • Doktor önerisi ile tercih edilen diş macunları dudakların zarar görmesini engelleyebilir. Bazı diş macunlarının içerisinde yer alan maddeler dudakların çatlamasına ve zarar görmesine yol açabilir.

Dudak Çatlaklarına İyi Gelen Tarifler

Tarif 1

 • 1 tatlı kaşığı toz şeker
 • 1 tatlı kaşığı süzme bal

Uygulama ve Hazırlanış: Verilen toz şeker ve balı bir kasenin içerisine alıp karıştırın. Malzemeler homojen kıvama geldiğinde ise 15 dakika bekletin. Hazırlanmış olan karışımı gece yatmadan önce ve sabah kalktığınız da dudaklarınıza parmak ucunuz ile sürün. Dudağınıza sürdüğünüz karışımı 15 dakika kadar dudağınız da bekletin ve sürenin ardından su ile yıkayıp durulayın.

Tarif 2

 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı toz keten tohumu

Uygulama ve Hazırlanış: Yukarıda verilen malzemeleri bir kasenin içerisine alın ve karıştırın. Cam bir kasenin içerisine alın ve ısınmış olan fırının içerisine yollayıp eriyene dek bekletin. Hazırlanmış olan karışımı soğutun ve ardından çatlamış olan dudaklarınıza sürüp bekletin. 10 dakika kadar bekletin ve sürenin ardından ılık su ile dudaklarınızı yıkayıp kurulayın. Duruladıktan sonra ise dudaklarınıza uygun bir nemlendirici veya vazelin sürün.

]]>
Doğum Çatlakları https://www.catlaklar.com/dogum-catlaklari.html Sat, 08 Dec 2018 13:29:25 +0000 Doğum çatlakları, hamilelik süresince belki de kadınların en fazla çekindiği sorunlardan biridir. Böyle bir sorunda kadınlar hem psikolojik olarak, hem de fizyolojik olarak etkilenir. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kad Doğum çatlakları, hamilelik süresince belki de kadınların en fazla çekindiği sorunlardan biridir. Böyle bir sorunda kadınlar hem psikolojik olarak, hem de fizyolojik olarak etkilenir. Özellikle gebeliğin ilerleyen dönemlerinde kadınların daha fazla kilo almaya başlaması, ciltte gerilmeyle birlikte ince çizgilere yol açar. Ayrıca hormonlardaki değişimde bunda etkilidir. Bunun daha çok genetik yatkınlık sebebiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Cilt epidermis, dermis ve cilt altı yumuşak dokudan meydana gelen bir yapıdır. Cilt vücudun üzerinde bir örtü gibi vazife görür. Bunun belli yerleri çekiştirildiği takdirde yırtılması mümkün olursa, hamilelikte cildin genişlemesiyle birlikte doğum çatlakları olması da mümkündür.

Doğum çatlakları açısından riskli olanlar kimlerdir

Hamileliğinde fazla kilo almış olanlar: Gebe kadınların bu süreçte alacağı kilolar sürekli olarak kontrol altında tutulur. Bu hem sağlıklı bir gebeliğin olması açısından yararlıdır. Hem de kilo alan kadınların cilt altı yağ dokusu daha fazla olacağından, ciltte genişleme ve çatlama riski daha fazla olur.

Vücut kitle indeksi fazla olanlar: Bu oran bilindiği gibi boy kilo oranıdır. Eğer gebe kadınların kilosu boyuna oranla daha fazla olursa, rahim büyüdükçe ciltteki gerilme daha fazla olacaktır. Bu doğum çatlaklarının oluşumu açısından risklidir.

Gebe kadınların yaşı: Genç yaşta olan kişilerin cilt yapısı daha gergin olur. Bu nedenle gebeliği erken yaşta yaşayan kadınlarda doğum çatlakları daha fazla etkili olur. Özellikle 18 yaşlarındaki kadınlarda risk yüksektir.

Doğum Çatlakları
Genetik yatkınlık: Ailesinde annesinde, kardeşlerinde bu şekilde çatlak oluşumu bulunanlar, riskli sınıfta kabul edilir.

Doğum çatlakları önlenebilir mi

Eğer gebelik süresince henüz doğum çatlağı oluşmamışsa, bunların önlenmesi alınacak tedbirlerle sağlanabilir ya da azaltılabilir. Bunun için anne adayının gebelikte bol miktarda sıvı alması ve cildini esnek tutması gerekir. Ayrıca hamilelik boyunca en fazla çatlak oluşan karın ve bacaklara kremle masaj yapılmalıdır. Bu önlem doğum çatlaklarının gelişmesine, büyümesine mani olabilir. Cildin dirençli olması içinde, ılık ve soğuk duş yapılmalıdır. Duşta dairesel hareketlerle cilde masaj yapılmalıdır. Söylenebilecek tek şey doğum çatlağını yok etmekten ziyade, bu çatlakların oluşumunu önlemek daha uygun bir yaklaşımdır.

Doğum çatlakları tedavisi

Ciltteki çatlakların henüz kızarıklık şeklinde olduğu süreçte, uygulanan lazer tedavisi sonucunda başarılı bir şekilde çatlak tedavisi yapılabilir. Bu yöntem sayesinde ciltte gözle görülür bir iyileşme sağlanabilir. İleri aşamada ciltteki çatlakların beyaz renge dönüşmesi halinde, uygulanacak fraksiyonel lazer ve dermaroller tedavisi başarılı sonuçlar verebilir. Profesyonel şekilde yapılan bu  tedavilerin dışında, evde kadının uygulayabileceği tedavi yolları da vardır. En doğru yaklaşım cildin nemlenmesini ve esnek bir yapıya kavuşmasını sağlayacak yağlarla cilde esneklik kazandırmaktır. Doğum çatlakları için hazır satılan kremlerden fazla yarar görebileceğinizi söyleyemeyiz. Çünkü kadının çatlak oluşumu bakımından risk faktörleri taşıyor olması, doğum çatlağının oluşmasını sağlar. Fakat yine de önlemler ihmal edilmemelidir. Eğer oluşan doğum çatlakları ilk yılda tedavi edilirse, büyük oranda giderilebilir.
]]>
Ayak Çatlaklarına Ne İyi Gelir https://www.catlaklar.com/ayak-catlaklarina-ne-iyi-gelir.html Sat, 08 Dec 2018 20:26:23 +0000 Ayak çatlaklarına ne iyi gelir, ayak çatlaklarının en fazla görüldüğü alanlar topuklardır. Bu özellikle kadınlar açısından görsel olmayan bir görünüme yol açar. Bu çatlakların oluşması genellikle cildin aşırı kuruma Ayak çatlaklarına ne iyi gelir, ayak çatlaklarının en fazla görüldüğü alanlar topuklardır. Bu özellikle kadınlar açısından görsel olmayan bir görünüme yol açar. Bu çatlakların oluşması genellikle cildin aşırı kuruması, topuklu ayakkabıların uzun süre giyilmesi yüzünden topukta baskı olması, çıplak ayakla yere basılması gibi nedenlerden kaynaklanır. Bu yüzden ayaklarınıza karşı hassas davranmalı, cildin nemlenmesini sağlayacak kremlerle desteklenmesini sağlamalısınız. Bu önlem bile derin olmayan ayak çatlaklarına iyi gelecektir.

Ayak çatlaklarına iyi gelen öneriler

Ayak çatlakları ne kadar derin olursa, kanama ve ağrı etkisi o kadar etkili olur. Bu yüzden en doğrusu çatlaklara zamanında müdahale edilmeli, derinleşmeden tedavi edecek önerilere uyulmalıdır. Öncellikle ayaklarınızı nemlendirecek bir kremini olsun. Bunu banyo sonrasında ayakların cildi nemliyken tatbik edin. Cildinize masaj yaparak, kremi sürün. Üzerine pamuklu bir çorap giyerek, krem cildinize iyice nüfuz etmesini sağlayın. Ayak temizliğinde kokulu, ağır sabunları kullanmamaya çalışın. Bunlar size güzel gelse de, ayak cildinizi kurutabilir.

Çalışan kişiler bütün gün ayakkabının içinde olan ayaklarını, akşamları ılık su koydukları bir kabın içinde bekletebilir. Bu aynı zamanda ayak kokusu içinde yararlı olur. Sadece suyun sıcak olmaması gerekir. Çünkü sıcak ayakların cildini kurutan bir unsurdur. Ardından ayaklarınızı kurulayarak, nemlendirici kremi sürün.

Ayak Çatlaklarına Ne İyi Gelir
Ayak çatlaklarına iyi gelen en iyi ürünlerden biri de vazelindir. Özellikle geceleri yatarken ayaklarınıza vazelin sürmenizi ve üzerine çorap giymenizi öneririz. Tabi bu öneri sadece ayak çatlakları olduğunda yapılmalı. Çünkü geceleri çorapla uyumamalısınız. Hatta ayak çatlakları olduğunda, ayaklarınıza vazelin ve çoraptan sonra naylon da sarabilirsiniz. Bu sayede vazelin ayaklarınızda bir tabaka oluşturacak, nemi içeride tutarak kurumuş olan cildinizi yumuşatacaktır. Sabahları yumuşak bir ayakla uyanmanın keyfini süreceksiniz.

Ayak çatlaklarına iyi gelen ürünler arasında badem yağı ve aloe vera lel içeren ürünleri de sayabiliriz. Bu ürünler ayak cildini yumuşatır. Ayrıca zeytinyağı ve bal karışımıyla hazırlayacağınız bitkisel kürden de yararlanabilirsiniz. Bal anti bakteriyel etkisi olan bir üründür. Aynı zamanda ayak çatlaklarını enfeksiyonlardan korunmasını sağlar.

Ayaklarında çatlak sorunu olan kişiler, yazın açık ayakkabılar giymemelidir. Mutlaka ayaklarının hava alacağı pamuklu çorapları tercih etmelidir. Eğer çatlaklarda sızlama, kanama, ağrı gibi sorunlar varsa, mutlaka doktora gidilmelidir. Ayak çatlaklarına iyi gelen önerilerin en önemlisi cildin nemli tutulmasıdır. Ayaklarınız sizlere hizmet edebilmek için, nelere katlanıyor. Sizlerde ayak bakımını ihmal etmeyin.
]]>
Çatlaklara Ne İyi Gelir https://www.catlaklar.com/catlaklara-ne-iyi-gelir.html Sun, 09 Dec 2018 10:20:54 +0000 Çatlaklara ne iyi gelir, çatlaklar ciltte soluk renkli oluşan ince yapıda çizikler olarak tanımlanabilir. Daha çok karın, göğüs, omuz, kalça, bacak ve uyluk kısımlarında görülen çatlaklar, özellikle gebelik döneminde oluşu Çatlaklara ne iyi gelir, çatlaklar ciltte soluk renkli oluşan ince yapıda çizikler olarak tanımlanabilir. Daha çok karın, göğüs, omuz, kalça, bacak ve uyluk kısımlarında görülen çatlaklar, özellikle gebelik döneminde oluşum gösterir. Ayrıca ani kilo alımı, kilo verimi, ergenlik çağı, hormon bozuklukları, ağır aktiviteler, genetik yatkınlık ve stres gibi etkenler vücutta çatlak oluşumuna neden olabilir. 

Cilde esneklik katan kalojen liflerde gerçekleşen fonksiyonel bozukluklar çatlaklara yol açar. Kolajen liflerde yaşanan bozukluk nedeniyle kolajen üretimi kesilerek hasarlanır. Yaşanan bozukluklar cildin üst tabakasında ince çizgilere yol açar. Kilo almak ya da vermek tek başına çatlak oluşumuna yol açmaz. Çatlak oluşum sürecinde hormonlarda farklılıklar yaşandığı ve kolajen liflerin bozulduğu düşünülmektedir. Çatlaklar ilk oluşmaya başladığında pembe ya da kırmızı renkte olabilir. Zaman geçtikte renkleri gümüş rengine dönüşerek belirgin çizgiler cilt yüzeyine çıkarak çatlak haline gelir.

Çatlaklar oluştuktan sonra aslında tamamen yok etmenin bir yolu yoktur. Zamanla belki belirginliği azalır. Fakat ilk oluşmaya başladığında bazı önlemler alınırsa hafifletilebilir ve yeni çatlakların oluşması önlenebilir. Evde uygulanacak bazı yöntemler ile çatlaklar kontrol altına alınabilir. Uygulanan yöntemler ile cilt görünümünde düzenli bir iyileşme sağlanabilir.

Çatlaklara Ne İyi Gelir

Kakao Yağı: Kakao yağı düzenli olarak çatlaklar için kullanıldığında çatlaklar üzerinde oldukça faydalı olur. Doğal bir nemlendirici olan kakao yağı, ildi besleyerek çatlakların belirginliğini azaltır. Birkaç ay boyunca günde 2 defa cilde uygulandığında olumlu etkileri gözle fark edilir boyutta olur. Cilde tek başına sürülebileceği gibi 1 yemek kaşığı buğday tohumu, 1 tatlı kaşığı balmumu, yarım tatlı kaşığı kayısı çekirdeği yağı ve 1 tane E vitamini kapsülü yarım kahve fincanı kakao yağına eklenerek elde edilen karışım da cilt çatlaklarına sürülerek fayda sağlanabilir. 

Çatlaklara Ne İyi Gelir
Zeytinyağı: Zeytinyağı cilt çatlakları ile beraber ciltte oluşan pek çok probleme karşı iyi gelen bitkisel yağlardan biridir. Yüksek oranda antioksidan içeren zeytinyağı ılıtılarak sorunlu bölgeye masaj yapılır. İşlem kan dolaşımını hızlandırarak çatlakların hafiflemesini sağlar. Zeytinyağı ayrıca su ve sirke ile homojen bir şekilde karıştırılarak gece kremi olarak da cilde uygulanabilir. 

Kuşburnu Yağı: Cilde kolay nüfuz eden ve rahatça emilen bir bitkisel yağdır. İçeriğinde bulunan C vitamini ciltte renk değişimine yol açabilecek kolajen üretimini arttırıcı etkiye sahiptir. Cildi nemlendirici, yumuşatıcı etkileri vardır. Seyreltilmeden direkt olarak cilt çatlaklarına karşı cilde masaj yapılarak sürüldüğünde mükemmel sonuç verir. Tek başına ya da cilt için faydalı olan diğer bitkisel yağlar ile karıştırılarak da çatlaklara karşı kullanıldığında iyi gelen bir yağ türüdür.

Avokado Yağı: Avokado yağı da çatlaklar nedeniyle oluşan renk değişimlerine karşı iyi gelir. İçeriğinde cilde faydalı olan A, D ve E vitaminleri barındıran avokado yağı cildin esnekliğini arttırır ve pürüzsüz bir hal kazanmasını sağlar. 

Cilt çatlaklarından kurtulmak için bitkisel yağlar tek başına yeterli olmaz. Bitkisel yağlar ile beraber düzenli egzersiz yapmak ve düzenli beslenmekte gerekir. Kilo kontrolü sağlamak, ani kilo alıp vermekten kaçınmak cilt çatlakları için önemlidir. Özellikle gebelik döneminde ani kilo alımından kaçınılmalıdır. Bu sayede çatlakların oluşum riski minimuma indirilebilir. Aynı zamanda çatlaklara ne kadar erken müdahale edilirse sonuç o kadar başarılı olur. 
]]>
Ayak Bileği Çatlağı https://www.catlaklar.com/ayak-bilegi-catlagi.html Sun, 09 Dec 2018 23:09:02 +0000 Ayak bileği çatlağı, düşme, burkulma, çarpma, yaralama ya da spor yaparken ortaya gelen bir vaziyettir. Çatlakta vaziyet kırıktan çeşitli olarak da kemiğin birbirinden ayrılmamış olmasıdır. Fakat her ikisi de acı ve ağrıy Ayak bileği çatlağı, düşme, burkulma, çarpma, yaralama ya da spor yaparken ortaya gelen bir vaziyettir. Çatlakta vaziyet kırıktan çeşitli olarak da kemiğin birbirinden ayrılmamış olmasıdır. Fakat her ikisi de acı ve ağrıya yol açan bir vaziyettir.  Ayak bileği ise vücudumuzun ağırlığını taşıyan uzuv olması sebebiyle ek olarak mühimdir. Çatlak ya da kırık tedavisi 2 türlüdür. Alçı ya da atel aracılığıyla kırık olan kemiği bir zaman sabit ve hareketsiz tutmak suretiyle, kırılan kemik uçlarının kaynaşmasını ilave etmek. Operasyonla kırık uçlarını tel ya da platin çivilerle birbirine ilave etmek. 

Ayak bileği çatlamasının semptomları 
 • Çabuk gelişen kuvvetli bir ağrı ve ağrının gittikçe artışı 
 • Morarma (berelenme) 
 • Şişme 
 • Dokunmakla ya da üst kısmına basmakla duyarlık 
 • Üzerine basamama. 
Ayak şişmesi neden olur 
Ayak bileğinin çatlaması halinde şişme olması normaldir. Şişme birtakım kişilerde meydana gelmediği benzeri birtakım kişilerde de görülebilir. Ayak şişmesi hali hastanın uzunca süre ayakta durup durmamasına, hamilelik ya da metabolik bir hastalığın olup olmamasına, diyabet vaziyetine, dolaşım sisteminin yeterlidir olup olmamasına, ayakların uzunca süre sarkık kalıp hareketsiz kalmasın, burkulma ve incinme olup olmamasına ve fazla tuz tüketimine yönelik değişkenlik gösterir. Ayakta uyuşma, şişme, karıncalanma olduğunda en kısa zamanda hekime başvurmalısınız. 

Ayak Bileği Çatlağı
Ayak bileği çatlağının tedavisi 
Çatlak olması halinde ilk olarak bir ortopedi uzmanına başvurunuz. Birçok kişinin yanılgısı kırıkçı/çıkıkçıya gitmektir. Kapsamında profesyonel olmamış bireyler geriye dönüşü olmamış zararlar verebilirler. Bu nedenle kapsamında profesyonel kişiye gidilmelidir. Çatlak, doktor aracılığıyla film çekilerek saptama edilir. Çatlak tedavisi 2 türlüdür. Birincisi, alçı ya da atel aracılığıyla kırılan ya da çatlayan kemiklerin sabit tutulması ve çatlak olan kısımların kaynaşması sağlanır. İkincisi, operasyonla kırık ya da çatlak uçları birbirine tel ya da platin çivilerle tutturmaktır. İkinci yol çatlak rehabilitasyonunda çok fazla seçim edilmez. İlk yolla sıhhatli neticeler alınır. Doktorun öneri ettiği süre süresince çatlak olan kemik alçıda durur. Ayak bileğindeki kırığın, çatlağın vaziyetine yönelik ayağınızı alçıya alan ve kontrol eden doktorunuz alçının ne vakit açılacağını bildirir. Alçının ne vakit alınacağı hususu,alçıyı mahaline getiren doktorun muayenesi ve çekilecek röntgen filmleri bitiminde belirli olur. Ayak üzerine basılıp basılmayacağı hususu da benzer aşama içinde belirlenecektir. Ayak şişmesi olan vaziyetlerde ise; Hastanın uzunca süre ayakta durup durmamasına, dolaşım sisteminin yeterlidir olup olmamasına, diyabet, hamilelik ya da metabolik bir hastalığın şu anki olup olmamasına, uzunca süre ayaklarınız sarkık hareketsiz kalma vaziyetine, incinme, burkulma benzeri olayların olup olmamasına ve fazla tuz tüketip tüketmemenize yönelik değişir. Ayakta uyuşma, karıncalanma olduğunda en kısa zamanda bizzat hekime bir ek olarak kontrol olmanız gerekecektir. 
Dikkat edilecek noktalar 
Alçılı bileği mümkün olduğunca yüksekte tutmak gereklidir. Şişmeyi engeller 
Parmaklar şişmesin ya da uyuşmasın diye sıkça davranış ettirilmelidir 
Alçının aşınmasını ve kayıp düşmesini engellemek için alçının altı eskiyen usul yün çorap ya da ayakkabı altlığı ile bağlanabilir 
Alçı suyla temas etmemelidir. Nedeni ise alçı su ile temas ederse kaşındırır. 

Riski arttıran nedenler: 
 • Kötü tabanda çabuk yürümek ya da koşmak 
 • Kontak sporlar 
 • Tekrarlayan bilek sakatlanması bilhassa çıkış ya da burkulma 
 • Artrit 
 • Zayıf adale yapısı  
Nasıl Önlenir 
 • Elastik bandaj ya da bantlama benzeri yollarla ayak]]>